Separujete správne kuchynský olej? Niektoré obce takto motivujú občanov

09. 02 2021 17:00 | BELUŠA, VEĽKÉ LEVÁRE/TV Markíza
Separovanie oleja.
Separovanie oleja. Foto: TV Markíza

S olejom z domácnosti je viac práce ako s papierom či sklom.

Lenivosť je typická ľudská vlastnosť, ktorá sa prejavuje sa aj pri triedení odpadu. Dvojnásobne to platí pri prepálenom oleji z domácností, ktorý zaťažuje životné prostredie, no pri triedení je s ním o čosi viac práce ako s papierom či sklom. Samosprávy pochopili, že treba urobiť viac, aby ľudí motivovali.

V Beluši stavili na systém „niečo za niečo“. Starý prepálený olej ľuďom vymieňajú za nový alebo dostanú ocot.

„Za liter použitého kuchynského oleja dostanú liter octu a za šesť litrov dostanú jeden liter kvalitného kuchynského oleja,“ uviedol Andrej Petríček z oddelenia rozvoja obce.

Starý kuchynský olej z vyprážania, ale aj ten zo sardiniek či olív. Stačí ho priniesť v plastovej fľaši na zberný dvor, ktorý majú v Beluši rovno za obecným úradom. Projekt iba odštartovali, no starosta Ján Prekop verí, že bude mať úspech. Doteraz sa totiž miestnym obyvateľom separovať starý olej veľmi nechcelo.

Aj vo Veľkých Levároch na Záhorí triedia kuchynský olej. Ľudia ho nosia na zberný dvor. Starosta Richard Nimsch si myslí, že by ho mohlo byť ešte viac. Olej chcú zbierať spred domov.

„Domácnosť len vyloží pred svoj dom fľašu s olejom a vozidlo, ktoré zbiera kuchynský odpad, zozbiera aj tento olej,“ predstavil víziu starosta.

Zatiaľ je to len plán. Obec musí najprv doriešiť zvoz samotného kuchynského odpadu. Stále platí, že prepálený olej do výlevky ani do komunálneho odpadu nepatrí. Už jeden deciliter oleja dokáže znečistiť tisíce litrov vody a zaniesť kanalizačný systém.

Pozrite si reportáž Veroniky Tesákovej a Sone Cipínovej: