Energetická kríza trápi Slovensko čoraz viac. Aj samosprávy sa obávajú, či zvládnu zdražovanie

22. 10 2021 20:02 | BRATISLAVA/TV Markíza
Ilustračná snímka.
Ilustračná snímka. Foto: Peter Gudella/shutterstock.com

Kým u nás si túto tému medzi sebou pohadzujú ministerstvá ako horúci zemiak, v susednom Česku bude november a december bez daní.

Kým susedné Česko ruší dane na energie, u nás nižšia DPH na plyn a elektrinu vyvolala roztržku medzi Richardom Sulíkom a Igorom Matovičom.

Štát hľadá spôsob ako udržať ceny energií na uzde, no zatiaľ len stále silnejšie počuť hlasy nespokojných.

Energetická kríza trápi Slovensko stále viac a viac. Už nielen bežné domácnosti či firmy a podniky, ale ohlásili sa už aj mestá a obce. Majú obavy, či zvládnu blížiacu sa vlnu zdražovania energií.

Samosprávy žiadajú nižšiu DPH na energie. V parlamente vo štvrtok poslanci Hlasu navrhli znížiť sadzbu z 20 na 5 percent. Pätnásťpercentné zlacnenie národnou radou neprešlo.

Jeho poslanci síce za návrh opozičného Hlasu nezahlasovali, no šéf liberálov Richard Sulík si znižovanie daní na energie vie predstaviť. Počká si však až na prípadný návrh rezortu financií, ktorý daňovú politiku riadi.

Kým u nás si túto tému medzi sebou pohadzujú ministerstvá ako horúci zemiak, v susednom Česku bude november a december bez daní. Domácnostiam a firmám tak štát pomôže ušetriť do konca roka približne 80 miliónov eur, ktoré by inak museli odviesť štátu na daniach za energie.

Kreativita Európskych krajín ide ešte ďalej. Gréci dotujú domácnosti deviatimi eurami mesačne, Francúzi rozdávajú 100-eurové šeky sociálne slabším a Španieli znižujú energo-dane na polovicu.

Téme sme sa venovali aj v Televíznych novinách, reportáź spracoval Marek Gudiak.

 

Celé dnešné Televízne noviny si pozrite na markizaplus.sk.