Školskí zdravotníci sa čoskoro stanú realitou. Pomôžu s podaním liekov alebo pri úrazoch

16. 01 2022 19:00 | BRATISLAVA/TV Markíza
Ilustračná snímka.
Ilustračná snímka. Foto: TV Markíza

Komora sestier sa snažila túto pozíciu presadiť už roky.

Školskí zdravotníci budú onedlho realitou aj u nás. Od polovice januára by sa mohli v materských a základných školách podieľať na zdravovede. Deťom pomôžu aj s podaním liekov, inzulínu alebo pri bežných úrazoch.

V školách budú zdravotníci vykonávať iba tie úkony, na ktoré majú v rámci svojej kvalifikácie oprávnenie a rovnako budú musieť dodržiavať všetky platné predpisy.

„Týka sa to sestier, lekárov, záchranárov a verejných zdravotníkov. Je to niekto, kto na škole môže pôsobiť, nie je to žiadna povinnosť a samozrejme nemôže nič urobiť bez toho, aby mal písomný informovaný súhlas rodiča vopred,“ vysvetlila iniciátorka zákona Jana Žitňanská.

Komora sestier sa snažila pozíciu presadiť už od roku 2007. Aj keď máme nedostatok zdravotníkov, o prácu v škole zatiaľ prejavili záujem väčšinou sestry na materskej či staršie pracovníčky.

„Nešli by do zamestnania tak či tak. Máme dnes približne 11 percent detí v školách, ktoré potrebujú nie len zdravotnú starostlivosť, ale majú aj psychické problémy, problém s obezitou, všetky tieto problémy by mali možnosť riešiť sestry,“ zdôraznila prezidentka Slovenskej komory sestier a pôrodných asistentiek Iveta Lazorová.

Štát z fondu obnovy preplatí 50 zdravotníkov, no nezaujalo to všetky školy.

Reportáž pripravili Ľubo Fronko a Diana Bilousová.

 

Celé Televízne noviny si pozrite na markizaplus.sk.