Pre operáciu neprišla na pracovný pohovor. Úrady jej bezdôvodne zastavili podporu

19. 11 2019 06:00 | BRATISLAVA/TV Markíza
Pani Lucia.
Pani Lucia. Foto: Reprofoto: tvnoviny.sk

Úrad práce ju v priebehu pár dní dokázal bezdôvodne vyradiť z evidencie nezamestnaných.

Pre operáciu neprišla na pracovný pohovor, a tak jej úrad bez čakania zastavil vyplácanie podpory v nezamestnanosti. Navyše bez toho, aby si preverili dôvody. Mesačne tak mohla prísť o 350 eur.

Pani Lucia bola nezamestnaná a začiatkom septembra mala dohodnutý pracovný pohovor. Pre naliehavé predoperačné vyšetrenia sa ale užšieho výberu do novej práce už nemohla zúčastniť.

U zamestnávateľa sa ospravedlnila, no to nestačilo. Po tom, čo sa prišla predčasne hlásiť na úrad práce a situáciu vysvetliť, pracovníčka povedala, že už je neskoro.

Úrad práce ju v priebehu pár dní dokázal bezdôvodne vyradiť z evidencie nezamestnaných. Výzva, aby situáciu vysvetlila, prišla až neskôr, keď bola v nemocnici. Hoci všetko zdokladovala, vyplácanie dávky jej zastavili.

Ústredie práce už priznalo, že v tejto veci spravili chybu a úrady konali až príliš urýchlene, dávku v nezamestnanosti tak diváčke rozhodne zobrať nemali.

„Úrad práce na základe jej neúčasti na výberovom konaní nekorektne zadal do systému úradu práce informáciu o tom, že klientka je vyradená, a táto informácia automaticky prešla do Sociálnej poisťovne. Preto Sociálna poisťovňa zastavila vyplácanie podpory," vysvetľuje Jana Lukáčová, hovorkyňa Ústredia práce.

Aj preto, ak sa dostanete do podobnej situácie, a budete mať naplánovaný pohovor no neviete sa ho zúčastniť, okrem zamestnávateľa upozornite aj úrad práce.

„Tieto behačky po operácii boli úplne zbytočné, pretože manžel keby nemal „očerku", tak my nevybavíme nič. Ja som mala týždeň ležať v kľude a behala som po úradoch, z úradu práce na sociálnu poisťovňu a zas na úrad. Vás preháňajú, ale majú tie papiere v počítači," doplnila pani Lucia.

Dávku v nezamestnanosti jej tak zastavili aj vrátili, keby ale počas operácie nestihla situáciu vyriešiť, svoje peniaze by musela s úradmi vyjednávať a sumu by jej doplácali až spätne.

Viac v reportáži Andrey Mačoškovej

 

Komentáre ( 0)