Nový dopravca, ktorý bude vlakom voziť ľudí z Bratislavy do Komárna, je už prakticky známy

19. 02 2020 06:00 | BRATISLAVA/TV Markíza
Ilustračná snímka.
Ilustračná snímka. Foto: TVNOVINY.sk

Trať medzi Bratislavou a Komárnom patrí medzi najvyťaženejšie u nás

Súťaž s jedným súťažiacim. Nový dopravca, ktorý bude vlakom voziť ľudí z Bratislavy do Komárna je už prakticky známy. Splniť viacero podmienok a najmä šibeničné termíny sa odhodlala len jediná firma. Netrúfla si dokonca ani štátna Železničná spoločnosť.

Trať medzi Bratislavou a Komárnom patrí medzi najvyťaženejšie u nás. Zároveň je jediná, na ktorej jazdí výlučne súkromník. Regiojetu  však na konci roka skončí zmluva a tak štát ešte vlani na jeseň začal hľadať jeho nástupcu. Veľa záujemcov sa však nenašlo.

Za jedinou ponukou by mal byť pravdepodobne Regiojet, teda súčasný dopravca. Ten sa dnes k tendru vyjadriť odmietol. Zvyšní traja, ktorý by mohli splniť podmienky, sa totiž do súťaže napokon neprihlásili.

Štátna ZSSK aj súkromné spoločnosti Leo Express a Arriva zhodne tvrdia, že ich odradila krátkosť času. Štát totiž do požiadaviek napísal, že po trati musia jazdiť dvojposchodové vlaky, ktoré sú maximálne 20 rokov staré. A také sa vraj za 10 mesiacov zohnať nedajú.

Na to, aby si víťazná firma dokázala objednať vlaky či zohnať rušňovodičov a iný personál a pripraviť sa tak na prevádzku novej trate vraj treba minimálne asi rok a pol. Regiojetu to naopak zrejme problémy robiť nebude, keďže by v zásade len pokračoval v tom, čo robí už osem rokov. Niektorí dopravcovia preto avizujú, že podajú proti tendru námietky a budú žiadať, aby ho zrušili a vyhlásila nanovo. Tentokrát už s dlhšími lehotami.

Téme sa venoval Martin Petro

 

Komentáre ( 0)