Plánujete kúpiť ojazdené auto? Určite sa nezabudnite spýtať týchto päť otázok

19. 02 2020 13:12 | BRATISLAVA/rd
Ilustračná snímka.
Ilustračná snímka. Foto: Shutterstock.com

Oproti kúpe nového auta sa vynára viac otázok.

Oproti novému autu sa pri kúpe ojazdeného vozidla vynára viacero otázok. Portál tn.nova.cz. sa pozrel na najzásadnejšie z nich, ktoré by ste mali mať na pamäti.

Aký je skutočný rok výroby?

Vo veľkom technickom preukaze sa uvádza len dátum uvedenia vozidla do prevádzky. Rok výroby sa tu totiž nepíše. Cena vozidla by ale mala byť stanovená podľa roku výroby a nie podľa dátumu vedenia do prevádzky.

Nebolo číslo VIN upravené?

Stáva sa to často v prípade kradnutých áut alebo v prípade iných podvodov. Auto s profesionálne upravenými identifikačnými znakmi môže prejsť technickou a evidenčnou kontrolou bez povšimnutia.

Čísla VIN obsahujú aj ďalšie kódy, ktoré majú svoji logiku a vytvárajú súvislé rady. Pri zmene čísla VIN dôjde k duplicite alebo narušeniu kódovej logiky. Všetko sa však dá odhaliť.

Je vozidlo bez právneho zaťaženia?

Často sa stáva, že sú na vozidlách rôzne záväzky, ich najhorším dôsledkom môže byť zabavenie voza u nás alebo v zahraničí. Známe sú prípady, kedy sú vozidlá stále prihlásené v krajine pôvodu, alebo ich spreneveria, alebo ich financuje lízingová spoločnosť. Stane sa aj to, že ich v krajine pôvodu vyradia pre veľkú haváriu z evidencie.

Bolo vozidlo búrané?

Nedá sa prepojením databáz stopercentne preveriť, či bolo vozidlo účastníkom poistnej udalosti, keďže v nich neevidujú všetky nehody a opravy. Profesionálni predajcovia pri výkupe používajú napríklad mierky hrúbky laku, ktoré spoľahlivo odhalia lakované diely. Solídny predajca by nemal mať problém vám písomne doložiť, že je auto v poriadku.

Je vozidlo v dobrom technickom stave?

Pri skúšobnej jazde sa vám nie vždy musí podariť odhaliť všetky chyby, preto nie je zlé si prizvať odborníka. Každý solídny predajca by mal umožniť prehliadku s vlastným mechanikom.

Komentáre ( 0)