Sulík na margo svojho blogu o Mohamedovi: „Slniečkári“ ma asi nebudú milovať

31. 10 2016 09:15 | BRATISLAVA/Marcel Marcišiak
Predseda SaS Richard Sulík
Predseda SaS Richard Sulík Foto: TVNOVINY.sk

Richard Sulík najnovšie rozvíril hladinu blogom, na ktorý poriadne tvrdými slovami reagoval aj jeho stranícky kolega Martin Poliačik. V rozhovore sme sa venovali aj straníckemu a opozičnému životu, vládnym kauzám, migrácii či EÚ.

Ako líder pravice nechce v súčasnosti zjednocovať strany ani vytvárať žiadne koalície. Týmito témami sa bude zaoberať až deň po voľbách. Momentálne je jeho prioritou budovanie regiónov a nová vízia pre Slovensko. Richard Sulík nám okrem iného v rozhovore prezradil, že ak by zrušenie ruských sankcií pomohlo k dohode mocností, aby skončila vojna v Sýrii, tak by takýto návrh pokojne podporil.

Ako momentálne vnímate pozíciu SaS na politickej scéne?

Ako pozíciu najsilnejšej opozičnej strany a podľa toho sa aj snažíme správať. A sme strana s jasnou ambíciou, aby sme po najbližších voľbách boli súčasťou vlády.

Ambícia a preferencie sú jedna vec, ale koaličný potenciál vec druhá. S kým si momentálne viete predstaviť vládnuť?

V podstate so všetkými. Vylúčili sme stranu Smer, a samozrejme, k tomu patrí aj strana Mariana Kotlebu. Myslím si, že tri a pol roka pred voľbami, je predčasné hovoriť o možných koalíciách. A je to hlavne úplne zbytočné, lebo môžu vzniknúť nové strany alebo posilniť existujúce.

To je pravda, že politická situácia sa môže ešte zmeniť. Na druhej strane, vašim najbližším spojencom je hnutie OĽaNO-NOVA, ktoré má stabilné preferencie a treba s ním zrejme počítať aj po najbližších voľbách. Igor Matovič to má ale rozhádané na takmer všetky strany. V tomto kontexte sa neznižuje aj váš koaličný potenciál?

My sme s OĽaNO uzavreli dohodu o Opozičnej rade a v niektorých otázkach sa koordinujeme. To však neznamená, že sme spojení pupočnou šnúrou, naďalej sme samostatná strana. V nemčine sa hovorí Koalition in der Oppositionis der Tod, teda robiť koalíciu v opozícii je smrť. Preto si nemyslím, že keď oni robia čokoľvek, tak by to znižovalo náš koaličný potenciál.

 

Možná spolupráca s Borisom Kollárom: V politke musíte variť z tých surovín, ktoré máte

Po marcových voľbách bola šanca, že sa vytvorí široká pravicová koalícia aj za účasti Borisa Kollára. Pred pár dňami sa potvrdili informácie ohľadom spojenia Borisa Kollára, ktorý fungoval v mafiánskom prostredí. Vy sám ste povedali, že nebudete spolupracovať so Smerom a ĽSNS. Po týchto informáciách nediskvalifikujete aj hnutie Sme rodina?

Je zbytočné sa o tom baviť. O tri a pol roka pán Kollár vôbec nemusí byť vôbec v parlamente.

Ale ako to vnímate?

V politike jednoducho musíte variť z tých surovín, ktoré máte. Ale či konkrétne táto surovina s menom Sme rodina bude k dispozícii, tak to uvidíme o tri a pol roka.

A ako to vnímate v kontexte toho, že ste s ním chceli tvoriť vládu?

O tom, že bol v kontakte alebo podnikal so Steinhübelom sa už vedelo. A práve vtedy vyplávali fotky s mafiánmi z Kuby a nebol som z toho šťastný. Keby tá vláda vznikla a vyšlo by na povrch, že pašoval heroín či striebro, tak by to samozrejme ten vzťah zhoršilo.

Pýtam sa preto, lebo Igor Matovič v našom rozhovore povedal, že na základe týchto informácii by takáto vláda nemala dlhé trvanie.

Nie je problém vylúčiť všetkých možných za všetko, ale potom vládu nikdy nezostavíte. Aj toto treba mať na pamäti. A vždy treba zvážiť medzi tým, ako si zachovať vnútornú integritu a zároveň chcieť niečo zmeniť a spraviť Slovensko lepším. Musíte skrátka vždy zvažovať.

Robiť Slovensko lepším s niekým kto je usvedčený z toho, že sa stýkal s mafiánmi a pašoval striebro?

Je vám neviem povedať, ako to bolo. Vtedy som ho ani len nepoznal.

Spomenuli ste Opozičnú radu. Igor Matovič tvrdí, že by už nešiel do ďalšieho rozširovania v rámci parlamentu. Súhlasíte s tým?

Opozičná rada vznikla na základe dohody dvoch najväčších opozičných strán. My sme už pri vzniku jasne povedali, že tento stav nie je konečný. Momentálne nevidím potrebu ju rozširovať, na druhej strane vravím, že to teraz nechceme, neznamená, že to tak nespravíme v budúcnosti.

Zároveň však rozvinul túto myšlienku tak, že by bol za cestu, aby Opozičná rada nabrala aj mimoparlamentný kurz a mala by sa začať rozprávať s KDH a SMK. Priznal ale, že s vami ešte o tomto nehovoril. Aký máte na to názor?

Je to spravím trochu inak ako Igor Matovič. Najprv sa budem baviť s ním a potom budem o tom hovoriť do médií.

Ako vnímate spomenuté mimoparlamentné strany? Začnime KDH.

KDH vnímam ako možného partnera pre spoluprácu a vnímam ich aj ako možného koaličného partnera, ale aj tu platí, že najprv musia byť v parlamente.

A SMK?

Tak isto.

Určite sme za predčasné voľby

Aj vy ste sa vyjadrili, že po predsedníctve sa môže veľmi ľahko stať, že padne vláda. Tým pádom sa môže stať, že aj voľby tu budú za rok a treba byť na ne pripravený, lebo o chvíľu môžete stáť pred otázkou, s kým pôjdete do vlády.

S kým do tejto vlády pôjdeme, tak to budeme riešiť deň po voľbách. Sám ste povedali, že môžeme byť zaskočení resp. pomerne skoro tu môžu byť predčasné voľby a treba byť na ne pripravený. Presne toto sme si povedali aj my. Začal som dobudovávať naše regióny, napísali sme víziu, ktorú budúcu stredu predstavíme. S Jožom Mihálom sme vydali tretie vydanie odvodového bonusu. Skrátka robíme úkony na akúkoľvek alternatívu, aj na to, že budú predčasné voľby.

Vyhovovali by vám predčasné voľby?

Jednoznačne áno. Určite by sme hlasovali za skrátenie volebného obdobia. Jedna vec sú preferencie, ale druhá a dôležitejšia vec je, že táto vláda vznikla na základe veľkých predvolebných klamstiev.

Po voľbách prišli aj väčšie kauzy, ako napríklad Bašternák. Opozícia po nich zavelila do útoku. Začali ste spolu s hnutím OĽaNO organizovať protesty pred komplexom Bonaparte a v iných väčších mestách. Počas leta sa vám podarilo kauzu udržiavať pri živote.

Ďakujem pekne. Je to pre mňa veľké uznanie, že to hovoríte a teší ma to, lebo o to sme sa snažili.

Teraz ale príde tá negatívne časť otázky. Prišiel september, máme koniec októbra a ako keby vám zvlhol pušný prah. Kauza stojí na jednom mieste, Robert Kaliňák neodstúpil. Máte pripravené nejaké kroky ako v tomto prípade pokračovať?

Prečo si myslíte, že kauza stojí na jednom mieste? Teraz vyšlo najavo, že majiteľ firmy, ktorá Bonaparte stavala, býva v nejakom záhradnom domčeku, to po prvé. Po druhé Gajdoš odstúpil, to je síce Gorila, ale ono to tak všetko spolu súvisí. Veľa vyšetrovaní blokuje či už Kaliňák alebo špeciálny prokurátor Kováčik alebo šéf polície. Títo ľudia sú pod veľkým tlakom a Kaliňák sa naďalej drží ako kliešť svojej ministerskej pozície, ale jeho politická kariéra je zlikvidovaná. Kaliňák ako korunný princ Smeru skončil. Najprv ním bol Paška - skončil, teraz Kaliňák - skončil. Čoskoro sa im minú kandidáti, takí tí s tou peknou tvárou, ktorí budú kryť špinavú tvár politiky.

Tak trochu cítim z vašich vyjadrení, že odchod Pašku a zničenie Kaliňákovej kariéry, je zásluhou opozičnej politiky. Vnímate to tak?

Je našim zámerom odkryť praktiky Smeru. To je skrátka s.r.o., v ktorej robia všetci len kšefty.

Takže vo vašom politickom vysvedčení je to veľmi vysoko umiestnené?

Áno. Keď bude deň zúčtovania, tak dúfam, že Všemohúci mi za toto dá malé bezvýznamné plus. (úsmev)

 

Pripravujeme víziu, ako by malo fungovať Slovensko

Hovorili ste, že pripravujete víziu, ktorá má načrtnúť, ako by mal podľa vás štát fungovať do roku 2024. Myslíte tým jedno volebné obdobie, konkrétne 2020 - 2024?

Presne tak, lebo my vieme reálne niečo meniť, keď budeme vo vláde. Samozrejme, záleží od počtu mandátov, ktoré budeme mať. Tá vízia hovorí o tom, ako vidíme svet, aké trendy vidíme, čo sú naše priority, na čo sa chceme zamerať. Ona nemá veľa strán - len štyri, päť strán, ale je to veľmi zhutnené.

Štyri až päť strán textu. Ak chcete reformovať Slovensko, nie je to málo? Máte aj podrobné analýzy?

Vízia je len taký mantinel. Na základe nej predstavíme program a ten už nemá štyri, päť strán.

Sloboda a solidarita si od svojho vzniku prešla poriadne turbulentným obdobím. Najprv sa ako nováčik dostala do vlády s 12 percentami, neskôr zažila rozkol a potácala sa na parlamentnej hranici. V posledných voľbách ste prekvapili a dosiahli ste pre mnohých nečakaných 12 percent. V súčasnosti vám niektoré prieskumy prisudzujú až 17 percent. Čomu pripisujte taký nárast preferencií?

Je to otázka skôr na politológov, ale bude tam rozhodne viacerých faktorov. Jeden bol ten, že voliči nechceli, aby SaS skončila mimo parlamentu. Druhý dôvod je ten, že v poslednej fáze predsa len neverili Procházkovi a jeho rečiam o tom, že nepôjde so Smerom do vlády. Tretí dôvod je taký, že prvýkrát v histórii nebolo dovolené zverejňovať prieskumy. Takže všetci len tápali v tme. Potom sú tu aj tvrdé fakty. Mali sme najlepší program a ako vidieť, tak to zohralo určitú rolu. Myslím si, že aj volebná kampaň sa nám podarila.

Niektorí politickí analytici tvrdia, že strane pomohli hlavne dve veci. Jasné odmietnutie vlády s Robertom Ficom a vaša protimigračná rétorika. Súhlasíte s týmito tvrdeniami?

Nechám to skôr na politológov, ja tam vidím oveľa viac faktorov, ale áno tieto dva tiež zohrali rolu.

Odchod Martina Poliačika by strane zásadne nepoškodil

Tak poďme k migrácii. Najnovšie ste napísali blog o Mohamedovi, ktorým ste na sociálnych sieťach opäť rozvírili hladinu. Čo ste tým blogom chceli povedať?

„Slniečkári" ma nebudú kvôli tomuto milovať, ale je na čase si niektoré veci povedať na rovinu. Islam ako ideológia nie je kompatibilný, nie je zlučiteľný s našou kultúrou. Čo je naša kultúra? Naša kultúra sú princípy na základe, ktorých si my tu nažívame. Ctíme si ľudské práva, pred zákonom sú si všetci ľudia rovní, máme demokratické princípy atď. Sloboda je veľmi vysoká hodnota, najvyššia v našej strane.

Ale aj solidarita je v názve vašej strany.

Aj solidarita je dôležitá. Ale ja hovorím o tých, ktoré nie sú s touto ideológiou zlučiteľné. A toto je na jednej strane a strane druhej tu máme ideológiu, ktorá robí veľké rozdiely medzi ľuďmi. Ideológiu, podľa ktorej je muž oveľa viac ako žena. Ideológiu, kde je veriaci oveľa viac ako neveriaci, kde homosexuáli sú ľudia druhej triedy. Netvárme sa, že je to v poriadku.

Nie, treba na rovinu povedať, že táto ideológia nie je zlučiteľná s našimi hodnotami. Ohrozuje naše hodnoty, našu kultúru. V mojom úzkom okruhu priateľov sa nachádzajú moslimovia. Ale to neznamená, že teraz budem tvrdiť, že tá ideológia neohrozuje našu spoločnosť.

Teraz hovorím o tej politickej časti islamu, nie o tej náboženskej časti.

Reagoval na vás aj stranícky kolega Martin Poliačik, ktorý napísal blog o Muhammadovi. Opisuje tam niekoľko známych moslimských osobností, ktoré pozitívne ovplyvnili svet. Na druhej strane napísal, že aj jeden z teroristov v Londýne bol Muhammad, čím poukázal, že netreba generalizovať. Citujem časť blogu:

Považujem za nezodpovedné a nebezpečné brať za jedinú správnu interpretáciu islamu tú, podľa ktorej žijú teroristi z tzv. Islamského štátu. Neochota uchopiť komplexnosť a rôznorodosť prejavov vyznávania jednotlivých náboženstiev len prehlbuje polarizáciu spoločnosti a nijak neprispieva k upokojeniu dnešného stupňujúceho sa napätia.

Obzvlášť ľudia ašpirujúci na uchopenie moci v štáte by mali vážiť slová. Rétorikou, ktorú včera v svojom komentári načrtol Richard Sulík, bohužiaľ v plnej miere plní zadanie ISIS na šírenie strachu a nenávisti voči moslimom v slobodnom svete.

Čo si o tomto citáte myslíte?

Toto je to krásne na našej spoločnosti, obzvlášť na strane SaS, že my sme tolerantná strana. Keby toto Martin Poliačik napísal v Saudskej Arábii alebo v mnoho iných islamských krajinách, dnes sedí vo vyšetrovacej väzbe. U nás to môže napísať a ja budem prvý, ktorý ho bude obhajovať za to, aby mohol svoj názor takto zverejňovať.

Toto je to krásne, toto je to, prečo chcem žiť v Európe a budem robiť všetko preto, aby sa to nezmenilo - táto sloboda slova, táto tolerancia k iným názorom.

Toto, čo ste povedali, je také všeobjímajúce. Ale keď stranícky kolega povie, že v plnej miere plníte zadanie ISIS na šírenie strachu a nenávisti voči moslimom v slobodnom svete, tak to sú dosť tvrdé slová voči predsedovi.

Vyslovil svoj názor, u nás sa také smie.

Dobre, to je vaša vnútorná politika. Ale keď vyjdú takéto dva silné protichodné články z jednej dielne, nemyslíte si, že to môže na voliča pôsobiť trieštivo?

Súhlasím s tým, že to môže iritovať našich voličov. Ale je to stále menšie zlo, ako by som z pozície predsedu strany mal zakazovať vyjadrovať svoj názor.

Nepripúšťate, že je v strane napätie? Nehrozí nejaký rozkol?

V strane sú v tomto bode rôzne názory. Čo sa týka toho odchodu - keď Martin Poliačik odíde, tak skrátka bude odídený. Je to jeho slobodné rozhodnutie.

Cítite tendencie, že by mohol odísť?

To je otázka na neho.

Aký máte z neho pocit?

Ja som sa s ním o tomto nebavil, ale zatiaľ som nezachytil konkrétne plány na odchod ... Strana SaS je medzičasom veľmi silná značka. Je to značka, do ktorej som nie len ja investoval osem rokov života, ale aj veľa ľudí, do ktorej budovania natiekli milióny eur. Tá značka je už veľmi silná a odchod Martina Poliačika by strane SaS výrazne nepoškodil.

 

Ak to pomôže, som proti sakciám voči Rusku

Cez leto na internete koloval kvíz s výrokmi o utečencoch, ale aj Európskej únii. V odpovedi boli len dve možnosti - vaše meno a Marian Kotleba. Popravde, nedalo sa to niekedy rozlíšiť. Čo na to hovoríte, že sa ako liberál v týchto témach prekrývate s radikálnou pravicou?

Ja teda len dúfam, že nebude chodiť kvíz s výrokmi Sulíka a Kotlebu, kde bude že, dva a dva je štyri. Kto to povedal? Slnko na východe vychádza a na západe zapadá, kto toto povedal? Toto je obyčajná hlušina. Toto je odpútavanie od podstaty veci.

Beriete to ako vytrhnuté z kontextu?

Nie, beriem to ako úplne smiešnu, nepodstatnú debatu.

Pri niektorých výrokoch človek nevie či ich povedal Marian Kotleba alebo vy.

Ja som minule počul povedať Kotlebu, že dva plus dva je štyri. A teraz čo?

Len tu sa nebavíme o dva plus dva.

Ale áno bavíme sa, veď sa na tie výroky pozrite.

Pozeral som sa na ne.

Tak mi povedzte jeden.

Citujem: "Vôbec si nemyslím, že na Slovensku majú mať všetci ľudia na svete rovnaké práva a dávam verejný prísľub, že v prvom rade budem hájiť záujmy občanov krajiny, v ktorej žijem a ktorej občanom tiež som."

Takže dávam verejný prísľub, že budem hájiť záujmy občanov krajiny, v ktorej žijem. Tak toto je skutočne odsúdeniahodný výrok a teda nijak neprináleží liberálovi. Liberál by mal hovoriť, že dávam verejný prísľub, že všetci si tu môžu robiť, čo chcú. Veď nemôžu mať všetci ľudia z celého sveta na Slovensku rovnaké právo, veď to je absolútna samozrejmosť.

Ešte jeden citát: "My sme sa už jasne vyjadrili, že sme proti migrantom všeobecne." Ako to bolo myslené?

Tak ako som to povedal. Som proti migrantom všeobecne. Dávam konkrétne číslo. Do Európy prišlo minulý rok 1,8 milióna migrantov. Podiel Slovenska na celkovom obyvateľstve Európy je jedno percento, čiže 18-tisíc migrantov. Ja som proti tomu, aby sem došlo 18-tisíc ľudí. Aby na Slovensko chodili migranti v nejakých významných množstvách. Desať alebo dvadsaťtisíc je pre mňa významné množstvo a ja som proti tomu.

Som proti tomu, aby sme migrantskú krízu riešili tým, že ich sem všetkých pozveme. Pomôžme tým ľuďom po prvé, tak že im prestaneme bombardovať ich domovy a po druhé, pomôžme im tam. Alebo spravme všetko preto, aby v Sýrii konečne skončila vojna, ktorá mimochodom neskončí, kým sa nedohodne Amerika s Ruskom. Rusko je veľmi dôležitý článok v tom, aby skončila vojna. A my tu donekonečna predlžujeme voči nim sankcie.

Ste proti sankciám voči Rusku?

Ja som bol za ne, keď boli zavedené, lebo to bola odplata za Krym, ale ten život sa jednoducho vyvíja, svet sa mení. Dnes Krym nie je najväčší zahraničnopolitický problém Európy. Najväčší zahraničnopolitický problém Európy je vojna v Sýrii, lebo tá generuje milióny utečencov. Treba ju ukončiť a nebude ukončená skôr, ako nedôjde k dohode USA, Ruska a Turecka. Toto sú traja rozhodujúci hráči.

Takže v súčasnosti ste proti sankciám?

Ja som v súčasnosti za to, aby sa spravilo všetko pre úplné ukončenie vojny v Sýrii. A keď je zrušenie sankcií jeden z tých krokov, tak áno.

Európska únia je pre nás výhodná

Načrtli ste globálnu politiku, tak sa presuňme k Európskej únii. Vy ste známy tým, že ju často kritizujete. Čo robíte preto, aby sa zmenila?

Kritizujem ju. To je veľmi dôležité. A myslím si, že malilinkou mierou prispela moja kritika aj k tomu, že Európska komisia si do svojho pracovného plánu dala zrušenie smernice o obmedzení príkonu vysávačov, fénov a varných kanvíc.

Toto nie je asi najväčší problém Európskej únie.

Zďaleka to nie je najväčší problém, napriek tomu sa Európska únia venuje takýmto „prkotinám" a podstatné veci nerieši.

Ste rád, že sme členom Európskej únie?

Sme členmi Európskej únie a kebyže teraz máme vystúpiť, tak by to na Slovensku spáchalo veľké škody. Tak, ako to momentálne je, tak je to pre Slovensko výhodné.

Článok bol autorizovaný, Richard Sulík v ňom nič nezmenil.


Kontakt na autora článku: marcisiak.marcel@markiza.sk