Juraj Zábojník o ochrane Jána Pavla II.: Ak chcete chrániť takú osobnosť, akou bol on, musíte byť čistí ako ľalia

06. 09 2021 06:00 | BRATISLAVA/Zuzana Gálisová
Juraj Zábojník.
Juraj Zábojník. Foto: TVNOVINY.sk/Martin Lachkovič
Juraj Zábojník.
Pápež Ján Pavol II., za ním Juraj Zábojník.
Juraj Zábojník a pápež Ján Pavol II.

Priznal sa, že bol aj osobným strážcom slávnej herečky, do ktorej bol ako malý chlapec zamilovaný.

Už o niekoľko dní pricestuje na Slovensko pápež František, ktorý u nás absolvuje apoštolskú návštevu s oficiálnym i pastoračným charakterom. Najskôr sa v Bratislave stretne s predstaviteľmi vlády, ale tiež s biskupmi, kňazmi, rehoľníkmi či predstaviteľmi Židovskej náboženskej obce. Ďalší deň bude s veriacimi v Prešove i Košiciach, kde navštívi sídlisko Luník IX a na Sviatok Sedembolestnej Panny Márie sa pridá k pútnikom pri Šaštínskej bazilike.

Juraj Zábojník (59) zabezpečoval ochranu mnohým prominentným osobnostiam. Jednou z nich bol aj pápež Ján Pavol II., ktorý navštívil Slovensko za 27 rokov pontifikátu celkovo trikrát.

Juraj Zábojník a pápež Ján Pavol II.
Foto: súkromný archív Juraj Zábojník
 

Bývalý šéf Úradu na ochranu ústavných činiteľov bol zodpovedný za osobnú bezpečnosť druhej návštevy jediného slovanského pápeža v histórii katolíckej cirkvi, a to v čase od 30. júna do 3. júla 1995.

Pri príležitosti návštevy pontifika pápeža Františka sme ho požiadali o rozhovor, aby si zaspomínal na to, aké to bolo pred štvrťstoročím a na čo by mali byť ochrankári pripravení.

V rozhovore s Jurajom Zábojníkom sa dočítate aj:

Aké boli kritériá pre výber osobných ochrancov Jána Pavla II.
Či sa stalo niečo nepredvídané počas jeho návštevy a musel v danej chvíli improvizovať
Akú nečakanú prosbu mal pontifik pred odletom zo Slovenska
Prečo nemôžete prácu ochrankára robiť roky

Stať sa členom Úradu pre ochranu ústavných činiteľov (ÚOÚČ) nie je také jednoduché, ako to vyzerá vo filme Osobný strážca. Čo by mal urobiť človek, ktorý by chcel patriť medzi elitu?

Cesta veľmi je dlhá a náročná. Na dobré sa čaká, ako sa hovorí. Človek musí ísť za svojím cieľom, vidieť nejaké svetlo na konci tunela, nie oproti idúci vlak a musí to byť dokonalé. Keď som prišiel v roku 1983, tesne po skončení policajnej školy, na úrad ako mladý chalan, začal som pracovať na tzv. objektoch zvláštnej dôležitosti. Dnes je to napr. parlament či Prezidentský palác. Niekoľko rokov som robil denné, nočné i dvanásťhodinové služby. Asi po štyroch rokoch sa uvoľnilo miesto na tzv. epizodickej ochrane. Je to práca tímu, ktorý vopred zabezpečuje veci pre chránenú osobu alebo delegáciu. Je to tzv. sprievod, ktorý je druhý v poradí. Zapracovával som sa, neskôr ma vybrali ako perspektívneho človeka a absolvoval som aj kurzy v zahraničí.

Na snímke z 2. júla 1995 je Svätý otec na návšteve Košíc, za ním Juraj Zábojník
Foto: TASR - Milan Kapusta
 

Po Novembri '89 ma pridelili k predsedovi slovenskej vlády národného porozumenia - Milanovi Čičovi. Už o mesiac, deň pred Vianocami, ma čakala prvá tvrdá skúška vo väznici v Leopoldove, kde sa vyhrážali vzburou. Okolo nás, vrátane premiéra Čiča, bolo asi 200 ľudí, medzi nimi aj na doživotie odsúdený Tibor Polgári. To, že sme odtiaľ vyšli živí a zdraví, bola asi predzvesť, že budem o päť rokov chrániť pápeža Jána Pavla II. Tam som sa druhýkrát narodil. Bola to skúška života, ktorú som ustál. Profiloval som sa a kariérne postupoval. Keď som už bol námestník úradu, tak vo Vatikáne v roku 1995 rozhodli, že Svätý Otec príde na Slovensko na trojdňovú cestu a budem jeho osobným ochrancom.

Pamätáte si prvého i ostatných dôležitých ľudí, za ktorých bezpečnosť ste zodpovedali?

Prvý dôležitý človek bol minister vnútra Spojených arabských emirátov, ktorý sa liečil šesť týždňov v Piešťanoch po havárii. Ako mladý ochrankár som ochraňoval prezidenta USA Jimmyho Cartera. Jednou z významných ľudí bola prvá dáma USA Hillary Clintonová, ktorá mi poslala aj ďakovný list. Pri jej návšteve sa mi dokonca podarilo presadiť, že ju budú voziť v autách úradu, hoci sa to vtedajšiemu veľvyslancovi USA i americkej ochranke nepáčilo.

Ochraňoval som patriarchu pravoslávnej cirkvi Alexeja II., ruského premiéra Viktora Černomyrdina, ale aj niekoľko prezidentov, židovských rabínov i kresťanských predstaviteľov. Bol som zodpovedný za stretnutie 11 prezidentov stredoeurópskych štátov v Levoči v januári 1998.

Pápež Ján Pavol II. a vtedajší veľvyslanec Svätej stolice na Slovensku.
Foto: súkromný archív Juraj Zábojník
 

Mal som na starosti aj svetovú filmovú hviezdu, taliansku herečku, Claudie Cardinale. Ako malý chlapec som bol do nej zaľúbený, bola moja veľká láska. Filmy s ňou som pozeral ešte na čiernobielom televízore a nakoniec sa mi splnil sen a robil som jej niekoľko dní v Piešťanoch osobného strážcu.

Aké boli pred 25 rokmi pri návšteve Jána Pavla II. kritériá pre ľudí do osobnej i inej ochrany? Museli mať previerku, resp. schvaľoval ich Vatikán?

Pred každou návštevou prichádza tzv. advance team. Dohaduje všetky veci ohľadom chránenej osoby vrátane jedla. V tomto prípade sme pápežovu návštevu pripravovali 11 mesiacov aj s významnou spoluprácou cirkevných autorít pôsobiacich na Slovensku. Keď rozhodli, že budem chrániť Jána Pavla II., preštudovali si môj profesionálny i súkromný životopis. Je ilúzia, ak si niekto myslí, že pápež si sadne do vrtuľníka s niekým neprevereným. Musíte byť čistý ako ľalia. Vzhľadom na bezpečnosť chránenej osoby nemôžete dopustiť, aby sa zmenili dejiny, o ktorých sa budú deti učiť v školách. Bezpečnostné opatrenia musia byť vykonané zodpovedne a cieľavedome, na to sú tajné služby i preverovacie útvary. Dôvodmi, ktoré by mohli ohroziť chránenú osobu, napr. sú, že osobného ochrancu nesmú vydierať či fungovať v kontakte s nejakými skupinami.

Pápež Ján Pavol II., za ním jeho osobný ochranca Juraj Zábojník v Bratislave. (30 júna 1995)
Foto: TASR - Pavel Neubauer
 

Vy ste zodpovedný za chránenú osobu, ako to bolo v mojom prípade pri ochrane Jána Pavla II., pri ktorom som denne sedel vo vzdialenosti 20 až 30 centimetrov. Vy mu beriete z hlavy solideo (pápežská čiapka na hlave - pozn. red.), podávate pápežskú palicu či zapínate bezpečnostné pásy vo vrtuľníku, pritom máte pri sebe Smith & Wesson 38 špeciál. Nenecháva sa na náhodu, či ochranca môže alebo nemôže niečo urobiť. Musíte mať 100-percentnú istotu pri preverovaní a výbere ľudí do tzv. vajíčka. Vybrali sme desiatich, ktorí tvorili úzku skupinu ochrany Svätého Otca. Moje poslanie bolo špecifické. Musel som dávať pozor, aby nepadol, nepotkol sa a nezakopol. Predstavte si, že by spadol, nezachytil by som ho, rozbil by si tvár a ja som, nedajbože, padol na neho. Hneď by to išlo do celého sveta.

Výber najlepších sme poslali na schválenie vatikánskej ochranke, predstaviteľom Pápežskej švajčiarskej garde, štátnemu sekretárovi Svätej stolice Angelovi Sodanovi, čo-to do toho mal v tom čase povedať aj kardinál Jozef Tomko, či naši biskupi Dominik Hrušovský i Ján Sokol. Postupovali ako najväčší profesionáli. Prvý deň bola vatikánska ochranka na nás nalepená, na druhý deň sa to zmenilo a dôverovali nám.

 

Už teraz muži z ÚOÚČ robia nácvik príchodu pápeža. Je to tak vždy pri každej významnej osobnosti alebo iba pri dôležitých svetových politikoch?

Keď sem príde premiér alebo predseda parlamentu, nerobí sa to. Situácia je iná, keď pricestuje významný svetový politik. Topkou pre zabezpečenie osobnej ochrany je napr. britská kráľovná či prezidenti veľmocí. Americkí ochrankári sú perfekcionisti a nevedia improvizovať ako ochranky z východu. Pri návšteve Hillary Clintovej si presne zmerali na sekundy cestu z letiska. Mám aj úsmevnú príhodu. Keď bol v Prahe americký prezident George Bush st., jeho manželka Barbara išla s Olgou Havlovou darovať deťom do školy počítače. Na zemi mali obe nalepenú menovku, aby vedeli kde majú stať. Nejaký školák ju odlepil a americká ochranka šalela. (smiech).

Stalo sa niečo mimoriadne počas návštevy Jána Pavla II., čo ste neočakávali a museli ste to riešiť tzv. v zlomku sekundy?

Ani nie. Práca ochrany ústavných činiteľov spočíva v prevencii. Všetko si treba dobre a detailne pripraviť a zmonitorovať, aby vás nič neprekvapilo. Nie je nič horšie, ako byť zaskočený. Stalo sa, tesne pred odletom do Vatikánu. že sme išli s pápežom v pancierovom aute. Váži 4,5 tony, má zosilnené kotúče i trubky s brzdovou kvapalinou. Kotúče sa nám prehriali, ale zvládli sme to, pretože sme boli pripravení.

Pápež Ján Pavol II. a posádka vrtuľníka, s ktorou letel ponad Tatry a Rysy.
Foto: súkromný archív Juraj Zábojník
 

Neplánovaná, ale príjemná, bola aj pápežova prosba, či by sme nemohli letieť ponad Morské oko v Zakopanom. Vtedy ma chytil za ruku povedal: „Poďme k tým skalám...", čo bola poľská strany Rysov. Povzdychol si, zarosili sa mu oči a určite v tej chvíli spomínal na časy, keď chodil po horách ešte ako mladý kňaz Karol Wojtyła. Bolo to niečo také dojemné a silné, že do mňa vstúpila energia. Bol som s ním už piaty deň a priznám sa, že som skoro nič nespal. Keď mi známi chirurgovia hovorili, že nemôžu po dvoch nočných spať a berú tabletky, nechápal som ich. Vtedy som to zažil. Z napätia, stresu a zodpovednosti som bol vyčerpaný. Keď dostanete od tajných služieb informáciu o potenciálnych útočníkov, tak to nie je žart. Keď sa návšteva skončila, spal som tri dni vkuse.

Srdečnosť a bezprostrednosť pápeža Františka môže spôsobiť nečakané zmeny v programe, napr. keby ho pozvali na sídlisku Luník IX do bytu na návštevu. Mala byť ochranka počítať aj s touto možnosťou?

Pápež František je bezprostredný a iný ako predchodca Benedikt XVI. V tomto sa nemôže improvizovať, bude to nachystané. Na sídlisku Luník IX musia preveriť prístupové i únikové cesty, ale aj prostredie. Môžu to byť aj potencionálne byty, do ktorých by sa pápež František rozhodol ísť. Môže sa stať, že sa ad hoc rozhodne. Bolo by však naivné myslieť si, že priestor nie je preverený. Veď môže na neho spadnúť napr. luster alebo garniža. A to sa nesmie stať. Myslím si, že pápež dá na svojich ľudí i ľudí v hostiteľskej krajine a bude im dôverovať.

Ako reagujete na niečo nepredvídané?

Byť osobný ochranca je veľmi náročná práca, hlavne pre oči. Je to neustále napätie a nemôžete to robiť roky rokúce. Ako sa baník v bani opotrebuje, tak určitým spôsobom aj organizmus osobného ochrancu. Stále čakáte, že sa z davu môže niečo stať, napr. niekto uteká s kyticou alebo darčekom. Musí sa to bleskurýchlo vyhodnotiť. Boli sme školení aj v zahraničí, aby sme sledovali farby tváre. Je ich osem a každá má čosi spoločné s tým, čo chce človek urobiť. Oči, ústa či ruky veľmi veľa napovedia a dá sa z toho usúdiť, ak niekto niečo chystá. Aj pri potenciálnych útočníkoch.

 

Aj pápež je len človek a tiež musí jesť. Ako je to s ochutnávkou jedla i pitia pri takom významnom človeku?

Všetko sa konzultuje so spomínaným advance tímom. Zostavuje sa presný jedálniček, z čoho bude urobené jedlo. ÚOÚČ musí preveriť dodávateľov, skontrolovať prostredie, hygienici vyhodnocujú odobraté vzorky jedla a pitia. Úrad má informácie, na čo sa má zamerať, ale nikdy neodporúča, čo má chránená osoba jesť. Na to je protokol, ktorý druhej strane tlmočí, čo sa bude podáva. Pápež František je po operácii hrubého čreva, určite bude mať diétu. Na prípravu jedla budú dozerať zodpovední ľudia, ktorí budú na mieste aj niekoľko hodín dopredu. Testy jedla sa robia s istým časovým predstihom, priebežne a tesne pred konzumáciou.

Pápež František ukončí návštevu v stredu popoludní. Končí sa tým aj práca ochrankárov alebo sa ešte muži zákona k nej vracajú a vyhodnotia odvedenú prácu? Ako to bolo s Jánom Pavlom II.?

V tomto prípade sa odletom nič neskončilo. Čakali sme dovtedy, kým sme nedostali od operačného dôstojníka informáciu, že lietadlo úspešne pristálo a pápež je už vo Vatikáne. Predstavitelia cirkvi nás v Spišskej Kapitule pozvali na malé pohostenie, aby nám poďakovali za prácu. Až potom sme sa rozlúčili a postupne sa vracali do Bratislavy. Hneď na druhý deň sme mali poradu, čakali sme na zoznam ľudí pre odmeny a povýšenie.

Pápež Ján Pavol II., za ním Juraj Zábojník.
Foto: súkromný archív Juraj Zábojník
 

V 34 rokoch ma povýšili do hodnosti plukovníka, o čo požiadal Vatikán. Som vďačný, že pomáhali všetky silové zložky, ľudia rešpektovali pokyny a nič vážne sa nestalo. Slovensko dokonca vo vatikánskych novinách ocenili ako jednu z TOP krajín, ktorá sa postarala o bezpečnosť pápeža Jána Pavla II. počas jeho 74 misií ako jedna z najlepších. A preto držím bývalým kolegom palce, aby všetko zvládli, nič sa im pri návšteve pápeža Františka nestalo a on bol spokojný.