Majitelia fitnescentier z čiernych okresov sú nahnevaní. Politici podľa nich oklamali zaočkovaných

15. 10 2021 15:01 | BRATISLAVA/Katarína Kiššová
Ilustračná snímka.
Ilustračná snímka. Foto: TASR/AP

Hygienici vyzývajú, aby ľudia dodržiavali opatrenia a dali sa zaočkovať.

V polovici októbra sa prvýkrát preplo päť okresov do čiernej farby COVID automatu. Ide o Čadcu, Kysucké Nové Mesto, Bardejov, Starú Ľubovňu a Svidník. Opatrenia sa pritvrdzujú a niektoré prevádzky zostanú zatvorené pre všetkých. Fitnescentrá a wellness nemôžu navštíviť ani zaočkovaní. Rovnako to platí aj pre oslavy, večierky, kary a svadobné hostiny.

Opatrenia ľudí nemotivujú k očkovaniu

Majitelia fitnescentier v tom nevidia zmysel. Ľuboš Kanálik, ktorý vlastní posilňovňu v Čadci hovorí, že opatrenia sú nesystematické a nelogické, hoci si uvedomuje vážnosť situácie. Veľa ľudí sa podľa neho dáva očkovať, aby mali slobodu, ktorú im sľubovali politici. Nestalo sa tak.

„Máme veľa klientov aj zaočkovaných, čiže v tom nevidíme zmysel,“ hovorí Kanálik. Súhlasí s ním ďalší majiteľ fitnescentra, ktoré sídli v Bardejove. Aj oni musia od pondelka zatvoriť.

„Do fitnescentra nejde chorý človek. Keď ste prechladnutý, nevládzete dvíhať činky či behať na páse. Takže, chorí nechodia cvičiť, a preto nepovažujem posilňovne za rizikové miesta,“ vysvetľuje majiteľ prevádzky.

Myslí si, že namiesto zatvárania by mali elity viac podporovať zdravý životný štýl, vyzývať ľudí, aby chodili cvičiť a obmedzili cukor. Pripomína, že hoci koronavírus napáda aj športovcov, zle končia najmä ľudia s nadváhou, cukrovkou či s vysokým krvným tlakom.

S tým všetkým môžu ľudia bojovať práve vo fitnescentrách. Podľa majiteľa bardejovskej posilňovne polovica ich zákazníkov sú zaočkovaní ľudia. Sú sklamaní, že skončili nakoniec rovnako ako tí nezaočkovaní. Takéto opatrenia budú mať podľa majiteľa za následok to, že nezaočkovaní už nebudú mať žiadnu motiváciu dať sa zaočkovať. V zlých okresoch sú takmer rovnako obmedzení.

Hygienici: V zlých okresoch musíme chrániť aj očkovaných

Regionálni hygienici však opatrenia vítajú. Hygienička zo Svidníka Helena Hrebeňáková hovorí, že každý tretí test je pozitívny a je to veľmi vážna situácia. Hlavnú príčinu tohto stavu vidí v nízkej zaočkovanosti. Ľudia sa viac stretávajú v interiéroch a nenosia rúška. COVID sa tiež vo veľkom šíri v školských kolektívoch.

„Myslím si, že opatrenia v Covid automate sú nastavené správne, sprísňujú sa postupne od zelenej farby po čiernu. Okres Svidník bol v bordovej farbe. Aj tu sú opatrenia nastavené prísne a nepomohli. Situácia sa zhoršila, tak od pondelka dôjde v okrese Svidník k preradeniu do čiernej farby, ktorá zavádza tie najprísnejšie opatrenia. Vysoko rizikové aktivity sú tu zakázané aj pre očkovaných. Očkovacia látka nechráni na 100 percent. Ochorieť môžu aj očkovaní. Vakcína však výrazne znižuje riziko ťažkého priebehu ochorenia, hospitalizácie a smrti,“ vysvetľuje Hrebeňáková.

Hygienici v Čadci identifikovali viacero malých podujatí, kde vznikli ohniská a nákaza sa následne začala komunitne šíriť. Išlo o rodinné oslavy, futbalové zápasy, školské kolektívy a menšie rodinné epidémie.

Na Kysuciach sa postupne zvýšila incidencia a pocítila to aj nemocnica v Kysuckom Novom Meste. Museli už pristúpiť k tretej fáze reprofilizácie lôžok.

„Opatrenia v COVID automate v III. stupni ohrozenia (čierna) pokladám za výrazne sprísnené a rozhodne ich cieľom je obmedziť pohyb a zdržanie osôb na miestach, kde sú vystavené zvýšenému riziku nákazy všetky osoby. Prevencia a ochrana zdravia musí byť braná do úvahy voči všetkým osobám, zaočkovaným i nezaočkovaným,“ hovorí regionálna hygienička z Čadce Xénia Lukáčová s tým, že najúčinnejší spôsob, ako bojovať proti pandémii je očkovanie. Kysuce patria medzi najmenej zaočkované regióny na Slovensku.

Lukáčová nevylúčila, že pristúpia k plošnému testovaniu. Hygienici v Bardejove zvolili taktiku prísneho kontrolovania opatrení.

Rovnako aj v Starej Ľubovni odhalili ohniská najmä v rodinách a školách. Regionálna hygienička Mária Mancalová hovorí, že sa im darí veľa kontaktov aj identifikovať a testovať.