Radikálne skupiny dobyli dôležité mesto v Sýrii

29. 05 2015 06:27 | AMÁN/TASR
Vzbúrenci dobyli dôležité mesto v sýrskej provincii Idlib.
Vzbúrenci dobyli dôležité mesto v sýrskej provincii Idlib. Foto: TASR

Ariha bola posledným mestom v provincii Idlib, ktoré doposiaľ kontrolovali sily verné sýrskemu prezidentovi Bašárovi Asadovi.

Sýrska armáda sa vo štvrtok stiahla z mesta Ariha, ležiaceho na severozápade Sýrie. K ústupu vládnych síl došlo po tom, ako mesto ovládla koalícia sunnitských radikálnych skupín. Informovala o tom dnes agentúra Reuters.

Ariha bola posledným mestom v provincii Idlib, ktoré doposiaľ kontrolovali sily verné sýrskemu prezidentovi Bašárovi Asadovi. "Jednotky našich ozbrojených síl opustili svoje postavenia v Arihe a po bojoch s veľkým počtom teroristov z Frontu an-Nusra sa stiahli do obranných pozícií v blízkosti mesta," uviedol sýrsky armádny zdroj.

Pouličné boje medzi príslušníkmi sýrskej armády a vzbúrencami potvrdil aj zdroj blízky povstaleckej skupine Ahrár aš-Šám. "Ulice sú posiate mŕtvolami," uviedol zdroj, pričom dodal, že vzbúrenci v Arihe pátrajú po príslušníkoch sýrskej armády.

Arihu dobyla veľká koalícia sunnitských radikálnych skupín, ktorá si hovorí Džaíš al-Fatah (Armáda víťazstva). Významnou súčasťou tejto koalície je aj organizácia Front an-Nusra, ktorá je napojená na teroristickú sieť al-Káida, a v sýrskej občianskej bojuje nielen proti vládnej armáde, ale aj proti jednotkám extrémistického Islamského štátu (IS).

Dobytím Arihy sa vzbúrenci zmocnili väčšiny územia provincie Idlib, ktorá leží na hraniciach s Tureckom a susedí s provinciou Lázikíja, ktorá má pre súčasný sýrsky režim kľúčový význam, a je baštou prezidenta Asada.

Štyri roky trvajúca občianska vojna v Sýrii si doposiaľ vyžiadala životy približne 250.000 ľudí a ďalších takmer osem miliónov ľudí prišlo o svoje domovy.