Rusko ukázalo fotku najničivejšej jadrovej rakety všetkých čias

26. 10 2016 11:00 | MOSKVA/kacs
Raketa RS-24 počas vojenskej armádnej prehliadky v Rusku.
Raketa RS-24 počas vojenskej armádnej prehliadky v Rusku. Foto: Profimedia.sk

Je vraj natoľko silná, že by jediným úderom zničila krajinu tak veľkú, ako je napríklad Francúzsko.

Rusko zverejnilo zábery najničivejšej zbrane, akú doteraz vyrobilo. Podľa expertov vedľa nej budú bomby, ktoré zničili Hirošimu a Nagasaki, vyzerať ako detské hračky.

Fotku najničivejšej jadrové rakety všetkých čias zverejnila ruská Makajevova konštrukčná kancelária. Je vraj natoľko silná, že by jediným úderom zničila krajinu tak veľkú, ako je napríklad Francúzsko alebo Texas, píše tn.cz.

Rusko predstavilo najničivejšiu raketu všetkých čias.
Foto: makeyev.ru
 

Ruský prezident Vladimir Putin už skôr avizoval, že by chcel súčasný arzenál nahradiť novou raketou RS-28 Sarmat, ktorú už teraz prezývajú Satan 2. Podľa všetkého by mala byť schopná meniť výšku aj smer letu. Vďaka tomu a nadzvukovej rýchlosti sa tak strela môže vyhnúť akejkoľvek protiraketovej obrane.

Podľa obrázku, ktorý Rusko zverejnilo, bude schopná uniesť až šestnásť jadrových hlavíc, ktoré môžu byť vypúšťané jednotlivo na určené ciele. Rusko by ich mohlo mať k dispozícii od roku 2018.

"Raketový systém je vyvíjaný s cieľom vytvoriť efektívny zastrašovací systém pre ruské strategické ciele," píše sa na stránkach kancelárie. Podľa Moskvy dokážu rakety Satan 2 doletieť a udrieť až na Londýn či pobrežie USA. Vzťahy medzi Veľkou Britániou a Ruskom sú pritom v poslednej dobe na bode mrazu.