Protesty proti zdražovaniu benzínu neutíchajú, francúzska polícia tvrdo zakročila

24. 11 2018 12:17 , článok bol aktualizovaný 24. 11 2018 19:24 | PARÍŽ/TASR
Polícia používa slzotvorný plyn na demonštrantov v žltých vestách  na parížskom bulvári Champs-Elyssés.
Polícia používa slzotvorný plyn na demonštrantov v žltých vestách na parížskom bulvári Champs-Elyssés. Foto: TASR/AP/Kamil Zihnioglu

Takmer 300-tisíc ľudí blokovalo minulú sobotu diaľnice, kruhové objazdy či sklady paliva a menšie protesty pokračovali celý týždeň.

Francúzske bezpečnostné zložky použili v sobotu v Paríži slzotvorný plyn a vodné delo na rozohnanie protestujúcich, ktorí sa snažili prelomiť policajný kordón na Elyzejských poliach. Informovala o tom agentúra AFP.

Niekoľko tisícok demonštrantov oblečených do jasne viditeľných žltých viest sa zhromaždilo na tomto známom bulvári v rámci protestov, ktoré sa začali minulú sobotu voči zvyšovaniu cien pohonných látok. V hlavnom meste nasadili približne 3000 policajtov.

Takmer 300-tisíc ľudí blokovalo minulú sobotu diaľnice, kruhové objazdy či sklady paliva a menšie protesty pokračovali celý týždeň.

V piatok večer sa muž s výbušným zariadením, ktorý žiadal, aby sa protestujúci stretli s prezidentom Emmanuelom Macronom, vzdal polícii v meste Angers na západe Francúzska. Podľa polície predstavoval naozajstné nebezpečenstvo, keď mal okolo krku naozajstnú výbušnú nálož.

Protesty proti daňovej politike vlády a nízkej kúpyschopnosti obyvateľstva si za týždeň vo Francúzsku vyžiadali dve obete a viac ako 750 ľudí vrátane 136 policajtov utrpelo zranenia.

 

Komentáre ( 0)