V Etiópii sa zrútil Boeing 737. Medzi obeťami sú aj manželka, syn a dcéra poslanca A. Hrnka

10. 03 2019 10:08 , článok bol aktualizovaný 10. 03 2019 23:06 | ETIÓPIA/jh/TASR
Úlomok z havarovaného lietadla, ktoré sa zrútilo v Etiópii
Úlomok z havarovaného lietadla, ktoré sa zrútilo v Etiópii Foto: Profimedia
Miesto tragédie.
Miesto tragédie.
Miesto tragédie.

Zatiaľ nie sú známe príčiny nešťastia.

Medzi Etiópiou a Keňou sa zrútil Boeing 737, na palube ktorého bolo 157 ľudí. Lietadlo patrilo spoločnosti Ethiopian Airlines. Haváriu nikto neprežil. Etiópia vyhlásila na pondelok štátny smútok.

Podľa už potvrdených informácií bola na palube lietadla najbližšia rodina poslanca Antona Hrnka - manželka Blanka, syn Martin a dcéra Michaela ako aj novinárka a charitatívna pracovníčka z organizácie Dobrá novina Danica Olexová. Dohromady teda štyria Slováci.

Syn Martin bol znalcom Afriky, ako sprievodca v minulosti pracoval pre cestovku špecializujúcu sa na poznávacie zájazdy. Afriku sa zrejme rozhodol ukázať aj svojej mame a sestre.

Danica Olexová mala v Afrike naplánovanú dvojmesačnú cestu do Kene a Tanzánie v rámci charitatívnych projektov.

Ďalšie obete nešťastia

Na palube lietadla zahynul napríklad aj Srb Djordje Vdovič, ktorý podľa srbského denníka Večernje Novosti pracoval pre Svetový potravinový program. 

O život prišiel aj Paolo Dieci, zakladateľ humanitárnej organizácie CISP, ktorá v rámci svojich projektov v Keni, Líbyi a Alžírsku veľmi tesne spolupracovala s Detským fondom OSN (UNICEF).

Zahynuli aj traja aktivisti humanitárnej organizácie Africa Tremila, ktorá sídli v talianskom meste Bergamo.

Pri leteckom nešťastí zomrel zrejme aj známy kenský futbalový funkcionár Hussein Swaleh.
O život prišli aj traja rakúski lekári, ktorí cestovali do Zanzibaru na pracovnú cestu.

Pozrite si reportáž Tomáša Veleckého o havárii

 

Stroj na linke do Nairobi v Keni vzlietol z Addis Abeby v nedeľu o 06.38 h SEČ a havaroval šesť minút po štarte, spresnila etiópska mediálna spoločnosť FBC s odvolaním sa na oznámenie aerolínií.

Pilot hlásil problémy a dostal povolenie k návratu. Ale zrútil sa. Podľa svedkov je na mieste nárazu obrovský kráter. Trosky boli roztrúsené na ploche veľkej aku futbalové ihrisko.

Portál Flightradar24, ktorý sleduje letecké linky po celom svete napísal, že stroj mal problém nabrať výšku. Vertikálna rýchlosť mala byť po štarte nestabilná.

Lietadlo bolo nové a leteckej spoločnosti ho výrobca dodal v polovici novembra minulého roku. Naposledy prešiel technickou kontrolou 4. februára. Nalietaných mal len 1200 hodín. Pilot bol skúsený, v leteckej spoločnosti pracoval od roku 2010.

Premiér Peter Pellegrini (Smer-SD) vyjadril úprimnú sústrasť rodinám obetí havárie etiópskeho lietadla. Uistil ich, že vláda SR je v prípade potreby pripravená kedykoľvek poskytnúť vládny špeciál. Uviedol to vo svojom stanovisku na sociálnej sieti.

"S hlbokým zármutkom som krátko po pristátí v Paríži prijal informáciu, že medzi obeťami raňajšieho leteckého nešťastia etiópskeho lietadla boli aj štyria občania Slovenskej republiky. Chcem vyjadriť rodinám úprimnú a hlbokú sústrasť a uistiť ich, že vláda je v prípade potreby pripravená kedykoľvek poskytnúť vládny špeciál," povedal vo zverejnenom videu predseda vlády.

Ako informovala agentúra AP, zoznam obetí, ktorý zverejnila letecká spoločnosť zahŕňa informácie o 150 z celkovo 157 osobách, ktoré mali byť v čase leteckého nešťastia na palube lietadla. Ide o občanov 35 krajín.

Telá obetí z havarovan=ho lietadla.
Foto: TASR/AP
 

Agentúra AP zverejnila zoznam, podľa ktorého svojich občanov mala na palube lietadla Keňa (32), Kanada (18), Etiópia (9), Čína (8), Taliansko (8), USA (8), Francúzsko (7), Británia (7), Egypt (6), Nemecko (5), India (4), Slovensko (4), Rakúsko (3), Rusko (3), Švédsko (3), Španielsko (2), Izrael (2), Maroko (2), Poľsko (2), Belgicko (1), Džibutsko (1), Indonézia (1), Írsko (1), Mozambik (1), Nórsko (1), Rwanda (1), Saudská Arábia (1), Sudán (1), Somálsko (1), Srbsko (1), Togo (1), Uganda (1), Jemen (1), Nepál (1), Nigéria (1) a jedna osoba cestovala s pasom OSN.

 

Komentáre ( 0)