Rybári narazili na jedinečnú veľrybu. Podľa nich prešla vojenským výcvikom v Rusku

29. 04 2019 11:22 | OSLO/TASR
bieluha s postrojom pláva vedľa rybárskej lode
bieluha s postrojom pláva vedľa rybárskej lode Foto: TASR

Na sebe mala zvláštny postroj a bola zvyknutá na ľudí.

Námorní experti v Nórsku sa domnievajú, že v nórskych vodách sa objavila veľryba, ktorú zrejme školilo ruské námorníctvo v rámci programu na využívanie vodných cicavcov ako špeciálnej vojenskej sily.

Ako informoval britský denník The Guardian, nórski rybári loviaci vo vodách v blízkosti nórskej rybárskej dediny Inga minulý týždeň informovali o bieluhe, ktorá mala na sebe zvláštny postroj a plávala v tesnej blízkosti rybárskych lodí.

 

VIDEO si môžete pozrieť TU!

Nórska spravodajská spoločnosť NRK citovala rybára Joara Hestena, ktorý spresnil, že veľryba sa priblížila k lodiam, ktorých posádky si pri tom všimli, že má na sebe "nejaký postroj." Vo vnútri postroja, ktorý z veľryby sňali, sa našiel nápis "Zariadenie Petrohradu".

Podivné správanie sa veľryby, ktorá aktívne vyhľadávala lode a snažila sa ťahať popruhy a laná na ich bokoch, ako aj skutočnosť, že mala na sebe tesný postroj, ktorý sa zdal byť prispôsobený pre kameru alebo zbraň, vyvolali u nórskych odborníkov domnienku, že zviera prešlo v susednom Rusku špeciálnym výcvikom.

Rybár Hesten ešte spresnil, že bieluha bola veľmi krotká a zdalo sa, že je zvyknutá na ľudí.

Podľa morského biológa Martina Biuwa z nórskeho Inštitútu pre morský výskumu "ak táto veľryba pochádza z Ruska - a je veľký dôvod myslieť si to -," označkovalo ju ruské námorníctvo, lebo vedci to takýmto spôsobom nerobia. 

Audun Rikardsen, ktorý je profesorom na katedre arktickej a morskej biológie na Arktickej univerzite v Nórsku (UiT), pre NRK uviedol, že je známe, že v Rusku majú veľryby v zajatí, ako aj to, že niektoré z nich pustili na slobodu - práve takéto veľryby potom často vyhľadávajú lode.

Rikardsen dodal, že kontaktoval ruských výskumníkov, ktorí však uviedli, že s takýmto projektom nemajú nič spoločné. "Povedali mi, že s najväčšou pravdepodobnosťou ide o záležitosť ruskej námornej posádky v Murmansku," povedal Rikardsen.

Komentáre ( 0)