Prípad zabitej maltskej novinárky opäť ožíva: Svedok chce poskytnúť cenné informácie

19. 11 2019 17:00 | VALLETTA/TV Markíza
Zabitá maltská novinárka.
Zabitá maltská novinárka. Foto: Reprofoto: tvnoviny.sk

Chce ich však vymeniť za veľkú imunitu.

Vražda spred dvoch rokov do veľkej miery pripomína prípad Jána Kuciaka. Keď 53-ročnú investigatívnu novinárku zabila na Malte pred dvomi rokmi nastražená bomba v aute, nikto z jej okolia nepochyboval, že to bolo kvôli práci.

Jeden z jej synov hovoril priamo o politickej vražde a krajinu nazval mafiánskym štátom. Zverejňovaním korupčných prepojení si získala veľa nepriateľov medzi politikmi aj sudcami.

Daphne Caruana Galizia bola veľkou kritičkou opozície aj samotného premiéra. Obvinila ho, že v daňových rajoch ukrýva milióny dolárov.

Od začiatku ale tvrdil, že nenechá kameň na kameni a urobí všetko pre úplné vyšetrenie vraždy. Na pomoc zavolali FBI aj holandských expertov.

Zadržanie vykonávateľov vraždy ale verejnosti ani novinárom nestačilo. Hovoria len o obetných baránkoch a dostať chcú objednávateľov. Dva roky sa však s prípadom nedarilo pohnúť.

Cenné informácie od svedka, ktoré by mohli prípad dať opäť do pohybu, ale nebudú zadarmo. Zatknutý muž žiada prezidentskú milosť, a to vo všetkých prípadoch, v ktorých by ho mohli stíhať.

Vláda ale milosť nevylúčila. Za akých okolností a v akom rozsahu by mu ju udelila, nie je isté. Prípad, ktorý púta širokú pozornosť, by ale chcela mať čo najskôr uzavretý.

Pre prieťahy vo vyšetrovaní sa stala terčom kritiky. Je možné, že tak v tomto prípade bude musieť prijať ústupky.

Viac v reportáži Ivany Miklánkovej

 

Komentáre ( 0)