Pripravte na teplé ročné obdobie svoju záhradu a terasu

14. 03 2019 08:45 | PR článok
Pripravte na teplé ročné obdobie svoju záhradu a terasu
Pripravte na teplé ročné obdobie svoju záhradu a terasu Foto: Shutterstock.com

Po dlhej zime si tieto súčasti vášho domova zaslúžia pozornosť.

Oficiálne sa jar ešte nezačala, no vo viacerých regiónoch našej krajiny už vykúkajú snežienky a denné teploty stúpajú nad príjemných 10ºC. Ak bývate v rodinnom dome s veľkou záhradou a modernou terasou, veľmi dobre viete, že je ten správny čas na jarnú údržbu záhrady a terasových priestoroch. Po dlhej zime si tieto súčasti vášho domova zaslúžia pozornosť.

Začnite montážou hrotov proti vtákom

Hniezdenie vtáctva zaznamenávame práve v jarnom období. Sťahovavé vtáctvo sa vracia z teplých krajín a práve teraz hľadajú miesto, kde by hniezdili. Môže sa stať, že si vyberú aj váš rodinný dom. Ak sa ale chcete vyhnúť čisteniu fasády od vtáčieho trusu, odporúčame vám čím skôr si objednať hroty proti vtákom. Montáž hrotov proti vtákom zvládnete bez pomoci, no ak máte sťažený prístup do niektorých častí, odporúčame vám nájsť si firmu, ktorá vám tieto hroty nainštaluje aj na ťažko dostupné miesta. Takéto firmy majú potrebné vybavenie, aby dokázali tieto hroty nainštalovať aj na ťažko dostupných miestach a do rôznych výšok.

Hroty proti vtákom vtáctvu neublížia. Ich úlohou je vtáctvo odplašiť. Vtáctvo si nájde iné miesto na hniezdenie a vaša fasáda tak ostane čistá.

Poumývajte terasovú dlažbu

Chodníky, ale aj terasovú dlažbu s príchodom prvých jarných dní dôkladne vyumývajte. Zažratú špinu odporúčame vystriekať vysokotlakovým čističom. Ten odstráni každú špinu, aj špinu medzi škárami. Po umytí vysokotlakovým čističom budú exteriérové dlažby ako nové.

Vysokotlakovým čističom môžete umývať dokonca aj fasády. Ak sa vám po zimnom období znečistila aj fasáda na niektorých miestach, na jej čistenie môžete použiť tzv. „wapku“.

Vysokotlakový čistič dôkladne vyčistí aj škáry a dôležité je, že nezničí ani tú najkvalitnejšiu špárovaciu hmotu.

Vyčistite záhradný a terasový nábytok

Na zimu ste určite všetok nábytok schovávali do letnej kuchyne, alebo komory, kde bol chránený pred poveternostnými podmienkami a mrazom. Využite teplé slnečné počasie a povyťahujte si všetok nábytok na poumývanú terasu a každý jeden kus, vrátane terasových stoličiek, dôkladne poutierajte mokrou handrou. Nábytok však odporúčame nechať na vzduchu, určite však nie na priamom slnku. Neoceníte to najmä vtedy, ak máte ratanový nábytok.

Ak ste na drevenom alebo ratanovom nábytku mávali aj látkové podsedáky, tie odporúčame nielen vyprášiť, ale aj vyprať.

Zaobstarajte si nádrže na dažďové vody

Problémy so zavlažovaním pôdy trápia záhradkárov každý rok a práve preto vám odporúčame čím skôr si kúpiť a nechať si doviezť nádrž na dažďovú vodu. Jedná sa o podzemné nádrže na dažďovú vodu, ktoré vám ušetria pitnú vodu na zavlažovanie úrody. Majú za úlohu zachytávať dažďovú pôdu, ktorá je na polievanie úrody vhodnejšia ako ktorákoľvek iná voda.

Vertikutácia trávnika

Ak máte na svojom pozemku veľké trávnaté plochy, nezabúdajte na vertikutáciu trávnika. Tá má za úlohu odstrániť odumreté zložky trávnika a umožniť tak rásť novej tráve. Vertikutácia trávnika sa odporúča, keď sa začnú objavovať nové výhonky trávy.

Vertikutáciu odporúčame koncom marca a začiatkom apríla. Záleží to však od počasia.

Komentáre ( 0)