TOP 5 zaujímavostí o slnečných okuliaroch

27. 03 2019 08:45 | PR článok
TOP 5 zaujímavostí o slnečných okuliaroch
TOP 5 zaujímavostí o slnečných okuliaroch Foto: Shutterstock.com

Ich prvoradou úlohou je chrániť naše oči pred škodlivými slnečnými lúčmi. Pravdou však je, že ich nosíme skôr pre vzhľad a imidž.

Robia nám spoločnosť po celý rok

Po slnečných okuliaroch siahame už takmer v každom ročnom období, aby sme si chránili zrak pred slnečnými lúčmi. Je bežné, že slnečné okuliare nosia aj lyžiari na svahu, aby ich slnko neoslepovalo. O to skôr sú našimi vernými spoločníkmi v letných mesiacoch, keď slnko prudko svieti už od rána.

Prvoradou úlohou slnečných okuliarov je chrániť naše oči pred škodlivými slnečnými lúčmi. Pravdou však je, že ich nosíme skôr pre vzhľad a imidž. Tie správne kvalitné slnečné okuliare dokážu hotové zázraky.

Poznali ich už Eskimáci

Vedeli ste, že vznik slnečných okuliarov má počiatky pri Eskimákoch, ktorí nosili niečo podobné dnešnému typu okuliarov? Išlo o akúsi napodobeninu dnešných slnečných okuliarov, ktorá ich chránila pred tzv. snežnou slepotou.

Ďalšou zaujímavosťou je, že sám cisár Nero sledoval gladiátorské zápasy v aréne cez brúsené farebné drahokamy, aby si chránil zrak pred ostrými lúčmi slnka. Neskôr sa začalo s výrobou rôznofarebných sklíčok, z ktorých najspoľahlivejšie boli zelené sklíčka. Práve tie dokážu zachytiť veľkú časť škodlivého UV žiarenia.

Ak sa vrátime niekoľko rokov dozadu, konkrétnejšie do 60. a 70.rokoch 20.storočia, dozvieme sa o slnečných okuliaroch inú zaujímavosť. V týchto rokoch v Kambodži bolo nosenie okuliarov životu nebezpečné. Vládol tu brutálny komunistický režim Červených Kmérov, ktorí okrem iného posielali do likvidačného tábora práve nositeľov okuliarov, pretože to bol pre nich dôkaz vysokej inteligencie.

Najrozšírenejší módny doplnok dnešnej doby

S existenciou slnečných okuliarov sa spája veľa zaujímavostí, ktoré vychádzajú zo skutočnosti, ale aj veľa mýtov či legiend, ktoré už ľudia popridávali časom. Čo by Vás mohlo zaujímať, ak si potrpíte na slnečné okuliare a starostlivo ich vyberáte, je napr. fakt, že najdrahšími slnečnými okuliarmi sú okuliare Elvisa Presleyho, ktoré majú na eBay cenu 250 000 dolárov. Vašu pozornosť môže vzbudiť aj skutočnosť, že začiatkom 20. storočia boli okuliare s tónovanými sklami predpisované pacientom so syfilisom, keďže jedným zo sprievodných príznakov tejto choroby je citlivosť na svetlo.

História slnečných okuliarov má bezpochyby svoje čaro, ktoré jej nemožno uprieť. My však žijeme v modernej dobe a o výber slnečných okuliarov núdzu nemáme. Obchodné reťazce sa doslova pretekajú vo svojich ponukách a svetových značkách. Každý má svoj štýl, každému vyhovuje niečo iné. Ak hľadáte tie správne slnečné okuliare, skúste si pozrieť zaujímavú ponuku na Eyerim. Možno práve tam na Vás čakajú tie, ktoré si zamilujete na celý život.

Komentáre ( 0)