Modernizácia kúpeľne: Na čo všetko nesmiete zabudnúť pri rekonštrukcii?

10. 04 2019 08:45 | PR článok
Modernizácia kúpeľne: Na čo všetko nesmiete zabudnúť pri rekonštrukcii?
Modernizácia kúpeľne: Na čo všetko nesmiete zabudnúť pri rekonštrukcii? Foto: Shutterstock.com

Rekonštrukciu si je potrebné dôkladne premyslieť, pretože ide o náročnú investíciu nielen po finančnej stránke, ale aj po časovej.

Financovanie rekonštrukcie býva pre väčšinu Slovákov náročné. Zaťaženie hypotekárnym úverom, nízke platy a vysoké výdavky čoraz častejšie komplikujú cestu za vysnívanou rekonštrukciou. Viaceré byty na Slovensku sú len čiastočne prerobené, čo pozitívne nevnímajú rodiny, ktoré si plánujú zaobstarať vlastné bývanie a čiastočná rekonštrukcia im zbytočne naťahuje termín nasťahovania.

Ak ale plánujete modernizáciu kúpeľne, je potrebné si rekonštrukciu dôkladne premyslieť, pretože ide o náročnú investíciu nielen po finančnej stránke, ale aj po časovej.

Myslite na hydroizoláciu komplet celej kúpeľne

Vzhľadom na to, že kúpeľňa je miestnosť, v ktorej hodnoty vlhkosti sú najvyššie, je potrebné myslieť na jej poriadnu hydroizoláciu. Musíte si však kúpiť kvalitný materiál na hydroizoláciu vašej kúpeľne. Kvalita hydroizolačného materiálu určeného do kúpeľne musí byť vysoká. Akékoľvek šetrenie nemá v tomto prípade zmysel, keďže kúpeľňa je miestnosť, ktorá je náchylná na vznik a rozmnoženie nebezpečných plesní.

Zlým výberom hydroizolačného materiálu riskujete množenie plesní. Tých, keď sa raz objavia, sa ťažko dokážete zbaviť, preto na to radšej myslite pri kompletnej rekonštrukcii a spolu so škárovacími hmotami nezabúdajte kúpiť aj kvalitný hydroizolačný materiál.

Samozrejmosťou je aj pravidelné vetranie. Ak bývate v dome, stačí otvoriť okno. Ak bývate v byte, odporúčame ventilátor do kúpeľne, ideálne s bielym decentným krytom. Pomôcť si môžete aj pohlcovačmi vlhkosti, pri ktorých je potrebné pravidelné kontrolovanie stavu náplne - tabliet.

Vyberajte si stavebné firmy so skúsenosťami

Búranie umakartového jadra a stavba murovaného si vyžaduje odborný dohľad. Práve z tohto dôvodu nesmiete takúto rekonštrukciu zveriť len tak hocikomu. Musíte si vybrať skúsenú stavebnú firmu, o ktorej ste počuli len samé chvály. Zároveň vám odporúčame vybrať si takú stavebnú firmu, ktorá sídli v meste, kde bývate aj vy, poprípade v okolitých mestách. Ak teda žijete a vlastníte nehnuteľnosť v Banskej Bystrici, odporúčame vám nájsť si skúsenú stavebnú firmu z Banskej Bystrice. Žiadne zdĺhavé komplikácie a zbytočné omeškania by vám v tomto prípade nemali hroziť.

Vyberajte nábytok, ktorému nevadí vyššia vlhkosť

Vysoká vlhkosť ovplyvňuje výber nábytku. Ak hľadáte vhodný nábytok, vyberajte si predovšetkým taký, ktorému nevadí vysoká vlhkosť. Ideálne, ak bude z kvalitných MDF dosiek, ktorým nevadí vyššia vlhkosť. Tento nábytok je považovaný za najlepšie a najvhodnejšie riešenie do kúpeľní.

V menších kúpeľniach oceníte závesné skrinky, ktoré vám neukroja veľa miesta, no zároveň vám poskytnú dostatok úložného priestoru na kozmetiku.

Závesné skrinky odporúčame umiestňovať predovšetkým pod alebo nad kúpeľňové umývadlo.

Vaňa, či sprchový kút?

Práve toto býva najťažšie rozhodnutie. V mnohých prípadoch je potrebné spraviť kompromis, pretože ženy chcú väčšinou vaňu, muži zase sprchové kúty. Ak sa neviete dohodnúť, odporúčame vám kúpu priestrannej vane a vaňovej zásteny. V sprchovom kúte sa neokúpete, no vo vani sa osprchujete – a práve vaňové zásteny rôznych výšok a dĺžok vám umožnia vytvoriť si z vane vlastný sprchový kút a nezaprskať tak kúpeľňovú dlažbu. Ak túžite mať doma v kúpeľni vlastné termálne kúpele, kúpte si modernú vaňu a vaňovú zástenu.

Vo väčších kúpeľniach odporúčame umiestniť voľne stojace vane.

Ak máte malú kúpeľňu, odporúčame svetlý obklad väčšieho formátu v obláčikovo modrej, béžovej, svetlooranžovej, ale aj svetlej sivej farbe.

Komentáre ( 0)