Zdravie a bezpečnosť pri práci podceňuje čoraz viac podnikateľov

15. 10 2019 09:00 | PR článok
obrázok k článku 1.jpg
 

Každý podnikateľ sa snaží ušetriť čo najviac, no niekedy si neuvedomuje, že práve šetrením posiela svoje podnikanie k vode.

Nespokojnosť zo strany zamestnancov cítiť z viacerých zahraničných firiem, ktoré sa rozhodli podnikať na Slovensku. Žiaľ túto nespokojnosť cítiť aj zo zamestnancov malých slovenských firiem. Každý podnikateľ sa snaží ušetriť čo najviac, no niekedy si neuvedomuje, že práve šetrením posiela svoje podnikanie k vode.

Je známe, že zdravie a bezpečnosť pri práci podceňuje čoraz viac podnikateľov. Aby ale podnikatelia dokázali zabezpečiť kvalitné podmienky na prácu, mali by postupovať takto.

Zabezpečovanie pracovných odevov

Každý zamestnanec pracujúci vo výrobnej hale či v skladovom priestore potrebuje mať počas práce pracovný odev. Povinnosťou zamestnávateľa je zamestnancom poskytovať kvalitné pracovné odevy, ktoré zamestnancov ochránia pred prípadným nebezpečenstvom na pracovisku. Mali by byť z kvalitných a odolných materiálov, ktorý je vhodný pre daný typ práce, ktorú bude zamestnanec vykonávať. Zamestnávatelia by mali uprednostňovať slovenských predajcov pracovných odevov, nakoľko sú kvalitné, trváce a na výrobu týchto odevov bol použitý kvalitný materiál. Ručnú prácu žiadne stroje jednoducho nevynahradia.

Kvalitné stroje do skladových priestorov a výrobných hál

Okrem pracovných odevov by sa podnikatelia mali zamerať aj na výber kvalitných strojov do výrobných hál a do skladových priestorov. Investovať by mali predovšetkým do spoľahlivých plošinových váh, moderných vysokozdvižných vozíkov s prídavnými zariadeniami a do regálových systémov, ktoré poskytnú prehľad a chránia uložený tovar pred prípadným znehodnotením.

Kvalitné stroje a celkovo vybavenie výrobných hál a skladových priestorov výrazne ovplyvní spokojnosť zamestnancov so zamestnaním a zároveň prispeje k zvýšeniu produktivity.

Netreba zabúdať ani na kancelárie

Zdravie a bezpečnosť na pracovisku dokáže ovplyvniť aj zlé osvetlenie a nevhodný kancelársky nábytok. Do kancelárií by zamestnávatelia mali dávať LED kancelárske osvetlenie a nábytok by mal byť ergonomický. Ergonomické by však mali byť hlavne kancelárske stoličky. Stoličky by mali byť tvarované tak, aby nezaťažovali najviac namáhané časti chrbtice a svalstvo.

Získanie certifikátu bezpečnosti

Ak nechcete podceniť zdravie pri práci, odporúčame vám urobiť všetko pre to, aby ste získali certifikát ISO 45001. Jedná sa o certifikát bezpečnosti, ktorý sa zameriava na zabezpečenie ochrany zdravia zamestnancov a ich bezpečnosti pri práci. V prípade, že budete potrebovať rozšíriť svoje rady o nových zamestnancov, tento certifikát bude pre mnohých motiváciou nastúpiť do vašej firmy.

Zdravie a bezpečnosť pri práci podceňuje čoraz viac podnikateľov. Zamestnávatelia sa snažia vyťažiť zo zamestnancov čo najviac. Posielajú ich na eventy, expo akcie, kde majú stáť pri expo stánku a prezentovať produkty a služby firmy. Zároveň ich dostatočne neohodnotia a ešte im aj nezabezpečia pitný režim a stravu. Takýchto prípadov je ale viac.

Ak chcete byť dobrým podnikateľom, urobte všetko pre to, aby zdravie a bezpečnosť zamestnancov nebola ohrozená.

Komentáre ( 0)