Chýba vám slnko? Zistite, ako ho v zime nahradiť

31. 01 2020 09:00 |
Chýba vám slnko? Zistite, ako ho v zime nahradiť
Chýba vám slnko? Zistite, ako ho v zime nahradiť Foto: AlexRoz / Shutterstock.com

Zimné mesiace so sebou prinášajú mnoho krás, ale vstávanie a príchody domov za tmy a chladu k nim rozhodne nepatria.

Ak už sa taktiež nemôžete dočkať, až slnečné lúče opäť vyhrejú váš byt, spríjemnite si čakanie niekoľkými šikovnými úpravami interiéru, vďaka ktorým si slnko aspoň čiastočne nahradíte.

Doplnky v hrejivých farbách

Je až neuveriteľné, ako jednoducho sa dá náš mozog obalamutiť. Stačí sa obklopiť pozitívnymi farbami, ktoré majú povzbudzujúce a hrejivé účinky a telu aj mysli je hneď príjemnejšie. V tomto prípade vám skvele poslúžia žlté, oranžové a červené dekorácie, ktoré rozžiaria celú miestnosť. Žltá farba okrem toho pomáha aj s uvoľňovaním tela a ľahkým nadviazaním komunikácie, takže sa bude skvele hodiť do obývacej izby.

Ako celý interiér zosvetlíte, je len na vás. Žltá farba bude pasovať pohovke, kreslu aj jedálenským stoličkám. Nemusí to byť len výrazný odtieň, ale aj tlmenejšia horčicová alebo pastelová žltá. Pokiaľ chcete byt rozžiariť len decentne, na radu prichádzajú všelijaké doplnky a dekorácie - obrazy, rámy, hodiny alebo obrusy. Naopak, aby vaša domácnosť nesvietila až priveľa, dolaďte ju bielou, hnedou a čiernou farbou. Skvele taktiež vynikne spoločne s textúrou dreva.

1.jpg
Foto: Bonami.sk
 

Žltá pohovka zahreje vašu chladnú domácnosť a dodá jej novú energiu.

Správne osvetlenie

Prvým krokom k ideálnemu osvetleniu je mať ho v byte dostatok. Nič neunaví oči aj myseľ natoľko, ako zle osvetlená miestnosť. Základom by malo byť závesné alebo nástenné svetlo v strede každej miestnosti. To potom môžete doplniť niekoľkými nástennými svetlami. Do tmavých kútov sa hodí umiestniť veľkú stojacu lampu a na pracovnom stole poslúži stolná lampa.

Dôležitá je taktiež zvolená farba svetla. Najvhodnejšia je v tomto prípade tzv. denná biela alebo taktiež prírodná biela. Tá sa svojím zložením najviac podobá dennému svetlu, a preto je s obľubou využívaná pri dlhých zimných obdobiach ako kompenzácia slnečného svetla. Nie je divu, že slúži aj ako podporná liečba pri depresiách.

Je dobré vedieť, že biele svetlo nastavuje naše telo na bdelý režim, a preto by sme mohli mať večer ťažkosti so spaním. Najlepší je teda variant bežného osvetlenia v teplej bielej a v prípade zimného splínu na sebe nechať pôsobiť účinky bieleho svetla pomocou stolovej lampy.

Nástenné tapety ako živé

Zosvetliť váš byt a dodať mu správnu hrejivú atmosféru zvládnete aj inak ako zariaďovaním novej pohovky alebo svetla. Žltá, oranžová a červená farba sa dá skvele využiť aj na stenách. Stačí teda niekoľko stien vymaľovať alebo vytapetovať.

Nástenné tapety sa opäť vracajú do módy a nie je sa čomu diviť, nakoľko kvalitná ponuka najrôznejších farieb, vzorov a motívov je naozaj široká. Tapety sa ľahko inštalujú, často sú vodeodolné a dlho si udržujú svoju žiarivú farbu. Do obývačky pomocou tapiet ľahko dostanete osvetlený les alebo piesočnú pláž. A v takomto bývaní človeka len ťažko napadnú ťaživé myšlienky.

2.jpg
Foto: Bonami.sk
 

Dnešné nástenné tapety sú naozaj skvostné a od mora vás tak bude deliť len pár krokov.

Oheň, svietniky a sviečky

Tlmený oheň je to najprirodzenejšie svetlo a teplo, ktoré môžete do bytu dostať. Pokiaľ práve plánujete svoj dom alebo byť a možnosti vám to dovolia, rozhodne zainvestujte do krbu. Nie je nič lepšie, ako sa počas sychravého dňa uvelebiť s knihou pri ohni. Pre príjemný pocit bude stačiť ale aj niekoľko sviečok a svietnikov. Ich plameň, aj keď o niečo menší, vo vás dokáže prebudiť rovnako príjemné pocity ako pri pohľade do rozpáleného krbu.

Velké zrkadlá

Keď umiestnite zrkadlo oproti oknu, bude krásne odrážať slnečné lúče. Tak málo stačí, aby váš interiér získal o trochu svetla naviac. Zrkadlo taktiež pomocou odrazov vytvorí šikovný optický klam a váš byt bude vyzerať o niečo väčšie a vzdušnejšie.

Nenechajte sa klesajúcou teplotou na teplomere odradiť a pomocou šikovne zvolených farieb a doplnkov zosvetlite vašu domácnosť aj v zimných mesiacoch. Červená, žltá a oranžová majú veľmi silné účinky, a tak aj s pár vankúšmi, obrusom alebo namaľovanou stenou docielite požadovaný efekt.

Komentáre ( 0)