Ako znížiť výdavky v domácnosti?

20. 02 2020 09:00 | PR článok
Ako znížiť výdavky v domácnosti?
Ako znížiť výdavky v domácnosti? Foto: Africa Studio / Shutterstock.com

Ak chcete platiť menej, poradíme vám, ako znížiť výdavky v domácnosti.

Možnosť zabezpečiť si bývanie dnes nejde bez hypotéky. Napriek tomu záujem o hypotéky aj po obmedzeniach NBS neklesá. Zabezpečiť si vlastné bývanie je túžba, ktorá mnohé mladé rodiny núti zadlžovať sa na dlhé desaťročia.
 
Keďže splátky za bývanie predstavujú veľkú položku, rodiny sú nútené znížiť výdavky v domácnosti. Ak chcete platiť menej, poradíme vám, ako znížiť výdavky v domácnosti.

Nakupujte energeticky úsporné spotrebiče

Ak chcete znížiť výdavky v domácnosti, odporúčame vám nakupovať energeticky úsporné spotrebiče. Aj keď na ročnom vyúčtovaní sa to možno po prvom roku neprejaví, keď si to ale spočítate po rokoch, uvidíte, aká vysoká suma je to. Energetickú úspornosť si všímajte hlavne na chladničkách, mrazničkách, práčkach, či sporákoch.
 
V prípade, že sa vám nejaká súčiastka spotrebiča pokazí, nekupujte si hneď nový spotrebič. V prípade, že sa vám pokazí napríklad ohrievacie teleso do práčky, stačí si pozrieť ponuku náhradných dielov a nájsť si dobré ohrievacie teleso, ktoré sfunkční vašu práčku. Ušetríte a zároveň ochránite životné prostredie.
 

Šetrite vodu pri sprchovaní a umývaní riadov

Znížiť výdavky vám pomôže aj šetrenie vody. Odporúčame vám šetriť vodu pri sprchovaní a umývaní riadov. Ak máte termostatické batérie, nemusíte sa báť, že by sa vám nepodarilo ušetriť vodu. Namiesto sprchovania si radšej napustite vaňu a riady skúste umývať iným spôsobom, na aký ste boli zvyknutý. Skúste si všetky riady najprv namydliť a potom si naplniť drez vodou. V tejto vode potom všetky riady opláchnite a následne utrite utierkou.
Keby necháte tiecť vodu, miniete jej podstatne viac.

Naučte sa správne vetrať

Vo vykurovacom období robíme chybu v tom, že nesprávne vetráme. Pri vetraní zabúdame vypínať kúrenie a teplý vzduch tak púšťame von. Vždy pri vetraní zatvárajte kúrenie, aby ste teplý vzduch nevypúšťali von. Ak máte termostatické hlavice, odporúčame vám dávať ich na minimum, resp. úplne vypínať. Takto sa vám podarí ušetriť na kúrení.
 
Všetko vám ale bude nanič, ak nebudete mať kvalitné plastové okná s dobrým tesnením, ktoré zabránia prepúšťaniu teplého vzduchu do exteriéru a chladného vzduchu do interiéru.
Ak nemáte dobré plastové okná, poinformujte sa, aké plastové okná majú skladom firmy, ktoré vyrábajú a predávajú kvalitné plastové okná.
 
Zlepšiť podmienky na bývanie najmä v panelákoch vám môže zvuková izolácia stien v byte. Ak ale neušetríte na tom, na čom sa ušetriť dá, vaše mesačné náklady budú vysoké. Skúste preto začať s nákupom energeticky úsporných spotrebičov a energeticky úsporných žiaroviek. Nezabúdajte ani na správne vetranie a šetrenie vody.
 
Znížiť výdavky vám pomôže aj nakupovanie s rozumom. Do potravín choďte vždy len so zoznamom a nekupujte, čo reálne nespotrebujete.
 

Komentáre ( 0)