5 spôsobov, ako jednoducho vytvoriť vo vašom byte zdravú mikroklímu

02. 11 2020 09:00 | PR článok
5 spôsobov, ako jednoducho vytvoriť vo vašom byte zdravú mikroklímu
5 spôsobov, ako jednoducho vytvoriť vo vašom byte zdravú mikroklímu Foto: Shutterstock.com/Africa Studio

Hovorí sa, že v zdravom tele zdravý duch.

Zdravá myseľ je však závislá aj od vzduchu, ktorý dýchame. Najmenšie prachové častice, malý hmyz, zápach, vlhkosť a teplota - to všetko sú zložky ovzdušia v dome, ktoré sa pri dlhodobom pôsobení na telo môžu podpísať pod jeho zlyhanie. A to asi nechcete. Pozrime sa preto spolu na dôležité faktory a spôsoby, od ktorých kvalita atmosféry v interiéri závisí.

Aj na základe týchto dôležitých informácií sa môžete potom vo svojom dome, kde prežívate s celou rodinou a priateľmi všetky dôležité chvíle, cítiť oveľa lepšie.

Udržiavajte stálu teplotu

Svetová zdravotnícka organizácia odporúča, bez ohľadu na ročné obdobie, udržiavať v byte stálu teplotu + 18-22 °C. Teplejší vzduch v byte škodí slizniciam a je jednou z príčin častých ochorení dýchacích ciest. Zariadenia, ktoré sa o vytvorenie správnej teplotnej klímy starajú, ale nezabudnite pravidelne čistiť. Ak je to práve klimatizácia, filtre preplachujte pravidelne.

Zvýšte vlhkosť

Vlhkosť je ďalšou dôležitou súčasťou zdravej mikroklímy. Nemala by klesnúť pod 40 % a ideálne by mala byť v hodnote 60 %. V suchých bytoch je ale vytvorenie zdravej vlhkosti náročnejšie, preto sa veľmi často na tieto účely využíva kvalitný zvlhčovač vzduchu.

Pri výbere zariadenia na zvlhčovanie dávajte však pozor na typ odparovania, ktorý môže byť prírodný alebo ultrazvukový. Je lepšie používať zvlhčovače vzduchu s prírodným typom zvlhčovania a vodnými filtrami, pretože sú odolnejšie, tichšie a netvoria vápenaté usadeniny na nábytku.

Vyskúšajte čističku vzduchu

Ide o akési „práčky vzduchu", pomocou ktorých dokážete zo vzduchu odstrániť škodlivé patogény a alergény. V takýchto zariadeniach, v závislosti od modelu, väčšinou prechádza vzduch tromi stupňami čistenia. Prvý - uhlíkový filter - odstraňuje dym a cudzie pachy. Ďalej - HEPA filter - jemný vzduchový filter zadržiava nebezpečné častice spôsobujúce choroby. A posledná etapa - vodný filter - „prepláchne" vzduch a zvlhčí ho.

Čistička vzduchu vám navyše umožní udržať v byte aj optimálnu vlhkosť v lete na 50-60 % a v zime na 40 %. Mnohé z nich majú aj ionizátory, ktoré sa postarajú nielen o čistý a čerstvý vzduch, ale aj o vašu lepšiu náladu.

Kúpte si soľnú lampu

Aj soľné lampy sú prírodné ionizátory vzduchu. V procese nasýtenia atmosféry v miestnosti negatívnymi iónmi môžete pomocou nich zničiť baktérie a vírusy, vzduch sa stane čistejším, ľahším a zvýši sa jeho vlhkosť. Terapeutický účinok soľných lámp bol opakovane skúmaný a zistilo sa, že pomáhajú zvyšovať tonus tela a posilňujú imunitný systém, zlepšujú spánok detí a majú priaznivý vplyv na emočný stav človeka. A aby ste si predstavili efekt, ktorý tieto zariadenia vytvárajú, stačí si spomenúť na pocity z morského vánku z dovolenky.

Obklopte sa kvetmi

Izbové rastliny sú nielen krásne, ale aj prospešné. Čistia vzduch a dokážu ho nasýtiť kyslíkom. Každá rastlina má však svoje špecifické prospešné vlastnosti. Napríklad pelargónia má jedinečnú vlastnosť ničiť stafylokoky a streptokoky, ktoré sa dostávajú do ovzdušia. Tuje a cyprusy vylučujú toľko éterických olejov, že sa vzduch vďaka nim stáva skutočne liečivým. Fikus zasa čistí vzduch od častíc fenolu a formaldehydu.

Tak to s nimi a ostatnými odporúčaniami vyskúšajte.

Komentáre (0)