Pripravte dom, záhradu a terasu na príchod zimy

11. 11 2020 09:00 | PR článok
PR článok
PR článok Foto: Elenfantasia/Shutterstock.com

Sneh, mráz a vrstvenie oblečenia - zima sa pomaly blíži...

Sneh, mráz a vrstvenie oblečenia - zima sa pomaly blíži a uvedomujeme si to vždy, keď sa pozrieme do zrkadla. Viacerí z vás už premýšľate nad Vianocami, čo kúpiť, aké darčeky vybrať, pričom kým ešte začne zima, je potrebné povenovať sa iným, dôležitejším veciam.

Ak žijete v rodinnom dome, máte záhradu a terasu, pripravte ich na príchod zimy.

Ochrana stromov a drevín pred mrazmi

Ak máte na záhrade nové dreviny, či mladé stromčeky, poprípade sa bojíte, že by vám niektoré stromy a okrasné dreviny zmrzli, je veľmi dôležité čím skôr zabezpečiť ich ochranu pred mrazmi. Najčastejšie nás napadá práve čečina. Ak chceme chrániť ovocné stromy, mali by sme chrániť predovšetkým korene. Použiť okrem čečiny môžete netkanú textíliu, plastovú fóliu, či slamu.

Koreňovú sústavu drevín odporúčame chrániť tak, že nakopíte zeminu okolo koreňov, kompost, alebo iný materiál, ktorý zabráni zamrznutiu.

Ak chcete chrániť dreviny, stromy pre mrazmi, odporúčame použiť najmä na ovocné stromy vápenné mlieko. Kým na jar vás bude čakať čistenie fasád a striech, teraz by ste mali myslieť predovšetkým na to, aby vám okrasné dreviny a stromy nezamrzli.

Hrabanie lístia a kosenie trávnika

Posledné kosenie trávnika by malo byť realizované v prvej polovici novembra, čiže je ideálny čas. Zároveň je nutné, aby ste pohrabali všetko popadané lístie z trávnika. Rozklad lístia pod vplyvom vlhkosti by mohol vážne poškodiť trávnik a na jar by ste sa na miesto pekného zeleného trávnika mohli tešiť akurát tak na trávnik napadnutý hubami.

Priebežne hrabte lístie. Nezabúdajte na to, že v prípade, že budete potrebovať vyčistiť kanalizáciu, prebiť odpad, čiže budete potrebovať zabezpečiť krtkovanie, na záhrade nesmú byť žiadne prekážky, vrátane veľkého množstva lístia, či vysokého trávnika.

Dávajte pozor, aby vám lístie nerozfúkalo po celom dvore. Po hrabaní ho dajte do kompostéra. Nenechávajte ho na kôpkach, nakoľko by vám ho mohlo rozfúkať po celom dvore. Mohlo by sa stať, že by ste lístie vyberali spod prístrešku na auto, či dokonca z pivničných priestorov.

Schovanie nábytku z terasy a umývanie podlahy

Ak máte zastrešenú, ale zároveň otvorenú terasu, vtedy je nutné poschovávať nábytok z terasy na miesto, kde nebude vlhnúť. Obzvlášť by ste si mali dávať pozor na drevený nábytok, ktorému vlhkosť a mrazy nerobia dobre. Ak máte drevené lavice, preneste ich do uzavretej miestnosti a zakryte ich igelitom, alebo starými plachtami. Potom, čo odnesiete nábytok, nezabúdajte dôkladne poumývať podlahy. Ak máte na terase aj nejaké kvety, nezabúdajte ich zazimovať. Ak ste tam mali aj muškáty, je načase sa s nimi rozlúčiť.

Možno budete pri údržbe terasy potrebovať aj kobaltové vrtáky, avšak ak sa nič neznehodnotilo, nepovolilo, alebo nebudete potrebovať niečo namontovať, čaká vás iba uskladnenie nábytku a poumývanie podlahy.

V tomto jesennom období vám odporúčame zabezpečiť si aj vývoz odpadových vôd. To však platí len pre tých, ktorí nie sú napojení na kanalizáciu, resp. nie je v danom meste/ v obci zavedená kanalizácia. Ak máte problémy so žumpou, už teraz si spravte prieskum a hneď na jar sa pustite do výmeny starej žumpy za novú. Odporúčame zaobstarať si betónové žumpy. Ak ste napríklad z okolia Trebišova, odporúčame vám nakupovať nové žumpy v Trebišove.

Okrem vyššie spomenutých činností odporúčame umyť okná, nachystať drevo na kúrenie, zasadiť potrebné plodiny.

Komentáre (0)