Ako vybrať vhodnú veľkosť postele do vášho bytu?

05. 12 2020 09:00 | PR článok
AKo si vybrať posteľ
AKo si vybrať posteľ Foto: Igor Kardasov/Shutterstock.com

Zariaďujete si byt a stojíte pred rozhodnutím, akú posteľ kúpiť do spálne, detskej izby alebo do izby pre hostí?

Zariaďujete si byt a stojíte pred rozhodnutím, akú posteľ kúpiť do spálne, detskej izby alebo do izby pre hostí? Okrem vzhľadu a kvality prevedenia dbajte tiež na výber správnej veľkosti postele. Čím viac priestoru posteľ ponúkne, tým pohodlnejší budete mať spánok. Na druhú stranu je treba zohľadniť aj rozmery miestnosti, do ktorej posteľ kupujete.

1.jpg
 

Čo pri výbere postele zohľadniť?

Pri výbere postele vychádzajte z počtu osôb, ktoré v nej budú spať, ich telesnej výšky a zohľadnite aj ich vek. Šírka jednolôžka by mala začínať na 100 cm a pohodlná manželská posteľ by nemala byť užšia než 180 cm. Dĺžka postele ideálne presahuje telesnú výšku o 25 až 30 cm a poskytuje mu tak dostatok priestoru na prevaľovanie. Podceňovať by ste nemali ani výšku postele, ktorú môžete do značnej miery ovplyvniť výberom matraca. Aby sa vám z postele pohodlne vstávalo, ležte aspoň 30 cm nad zemou a nezabudnite si ponechať dostatočný priestor okolo postele. Budete ju tak môcť jednoducho obísť alebo si vedľa nej umiestniť nočný stolík.

Detská posteľ

Menším deťom sa kupujú jednolôžkové postele s rozmermi 60x120 cm položené nižšie nad zemou. Uvažovať môžete aj o kúpe postele s bočnicami, ktoré zamedzia prípadnému pádu. Ak máte viac detí a pri zariaďovaní izby bojujete o každý centimeter, ponúka sa možnosť kúpiť posteľ s prístelkom, ktorý sa vysunie vždy len na noc, alebo poschodovú posteľ. Priestor dokážu efektívne ušetriť aj postele s úložným priestorom napríklad v podobe zasúvacích šuplíkov, do ktorých môžete ukryť hračky alebo oblečenie.

Jednolôžková posteľ

Staršie deti alebo študenti sa pohodlne vyspia na jednolôžkovej posteli so štandardnými rozmermi 90x200 cm. Do obmedzeného priestoru zoženiete aj úspornejší variant so šírkou 80 cm, ktorý navyše môže disponovať praktickým úložným priestorom. Ak vám to ale rozmery miestnosti dovolia, investujte do jednolôžka so šírkou 120 cm. Investícia sa vám vráti v podobe pohodlného a kvalitného spánku.

Francúzska posteľ

Francúzska posteľ sa rozmerovo (140x200 cm alebo 160x200 cm) nachádza na pomedzí jednolôžka a dvojlôžkovej postele. Jednotlivcovi poskytuje viac než dostatok priestoru a dopraje mu tak nerušený odpočinok. Na druhú stranu môže byť vhodným variantom dvojlôžkovej postele tam, kde máte problém s priestorom. Skôr než v spálni sa uplatní v izbe pre hostí, kde sa na nej v prípade nutnosti vyspia aj dvaja ľudia.

Manželská posteľ

V manželskej posteli je často nutné nájsť miesto aj pre deti alebo domáceho miláčika. Aj preto sa stále častejšie môžete stretnúť s posteľami, ktorých rozmery presahujú bežných 180x200 cm. K najpriestrannejším posteliam patria tzv. King Size postele so šírkou 200 cm a dĺžkou 220 cm. V čalúnenom prevedení a s praktickým úložným priestorom sa stanú dominantnou každej spálne.

2.jpg
 

Neviete si rady s výberom tej správnej postele? Inšpirujte hodnotením používateľov na Heureka.sk a vyberte si tú správnu posteľ pre vás. Ak okrem spálne vybavujete aj kúpeľňu, pozrite sa na zaujímavú ponuku sprchovacích kútov na KrásnaKúpeľňa.sk