Ako Slováci narábajú s financiami počas krízy?

04. 12 2020 09:00 | PR článok
Peniaze
Peniaze Foto: shutterstock

Pred rokom sme netušili, že už takmer rok sa Slovensko stane súčasťou krízy, počas ktorej viacerí z nás bojujú s finančným nedostatkom.

Vláda sa nám síce snaží na jednej strane pomôcť, no nevyhnutné opatrenia nám zároveň dávajú polená pod nohy. Mnohí z nás doteraz nemali veľké rezervy, čo je veľmi nezodpovedné z dlhodobého hľadiska neočakávanej krízy. Slováci neradi sporia a radi utrácajú. V nedávnej analýze sme vyšli takmer ako najhorší národ v EÚ v rámci sporenia.

Strach o zdravie zamenil strach o financie

Najskôr sme sa začali báť o naše zdravie a zdravie našich najbližších. Teraz veríme, že zdravie sme si ako-tak zatiaľ uchránili a bojíme sa hlavne o naše financie. Niet sa čomu čudovať. Mnohým z nás bolo znemožnené pracovať, iným sa znížil plat či dokonca dostali výpoveď. Mnohí podnikatelia zatvárajú podniky, krachujú. Preto strach je na mieste, je potrebné sa postarať o rodinu, platiť mesačné náklady, zabezpečiť všetko nevyhnutné pre život. Banky nám dali možnosť odložiť splátky, ale využili to skutočne len tí, ktorí inú možnosť nemali.

Kríza prináša i finančné príležitosti

Kríza vytvorila priestor a prilákala nových záujemcov na pôde burzy. Akcie vďaka štátnym opatreniam viacerých firiem prudko klesli a očakával sa ich čoskorý nárast. Najmä v zahraničí sa zvýšil nákup akcií, ktorých cena sa vplyvom korona vírusu znížila. Burzy začali byť zaujímavé hlavne pre mladých ľudí, ktorí doposiaľ nevenovali veľkú pozornosť svojim financiám a úsporám ako takým. Avšak koronavírus zmenil ich pohľad na svet a začali sa o svoju finančnú stabilitu viac zaujímať. Otvorili si nové účty, založili sporenia, nakupovali akcie. Tak napríklad zahraničná spoločnosť TD Ameritrade zaznamenala v prvom štvrťroku otvorenie otvorených rekordných 608 000 nových financovaných účtov, pričom viac ako dve tretiny z nich boli otvorené v marci. Rovnako aj miléniová aplikácia na obchodovanie s akciami, Robinhood, zaznamenala v prvom štvrťroku neuveriteľné 3 milióny nových účtov. Čo je skutočne prekvapujúce v období pandémie.

obr.jpg
Foto: cnbc.com
 

Prechod z papierových stávok na online platformy

Tipovanie a súťaženie počas pandémie taktiež nezaostáva. Ľudia si síce uvedomili, že už nepôjdu podať tiket osobne, a tak prechod na online platformy či prostredníctvom SMS je úplne prirodzený. Slovenský portál, ktorý združuje viaceré súťaže online Pandatip.com/sk/ zaznamenal prudký nárast návstevnosti a záujmu o online službu.

"Užívatelia počas posledných mesiacov začali podávať tikety online. Je zjavné, že užívateľské správanie sa náhle mení. Zaznamenali sme i významný nárast v prehliadaní výsledkov žrebovaní online. Ľudia pochopili pridanú hodnotu nášho projektu, čo nás teší. Taktiež bol a stále je zvýšený dopyt po online výsledkoch. Svet offline a televízie sa presúva na internet. " dodal marketingový riaditeľ portálu Pandatip.com.

Účasť podporila aj modernizácia firmy, ktorá zaviedla možnosť stávkovať aj z domu. Aj tento sektor mal možnosť počas krízy inovovať a ľuďom umožniť pokúšať možné šťastie a snažiť sa finančne si prilepšiť. Avšak nezabúdajte, že tipovanie treba vždy brať s rozvahou.

Dopad krízy na ekonomiku

Liek nemôže mať horšie následky na zdravie štátu než samotná choroba. A teda, opatrenia by mali byť vo vyváženom balanse a odzrkadlovať aktuálne potreby. Veríme, že sa situácia čoskoro stabilizuje a že sa nájde čo najviac podnikov, ktoré sa dokážu popasovať s následkami krízy, inovujú svoje služby a budú schopné ponúkať pridanú hodnotu obyvateľom Slovenska.

Komentáre (0)