Ako sa chrániť pred vírusovými ochoreniami?

15. 02 2021 09:00 | PR článok
Ako sa chrániť pred vírusovými ochoreniami?
Ako sa chrániť pred vírusovými ochoreniami? Foto: Deliris/Shutterstock.com

Každú zimu pociťujeme úbytok energie a aj keď sa všemožne snažíme vyhnúť sa vírusovým ochoreniam, nie vždy tomu dokážeme zabrániť.

Tohtoročnú zimu nás ale trápi pandémia koronavírusu, ktorá stále naberá na sile. Ako sa teda chrániť pred vírusovými ochoreniami?

Vyhýbajte sa uzavretým preplneným miestam a chráňte si horné dýchacie cesty

Počas chrípkovej epidémie, ale aj epidémie COVID-19, je veľmi dôležité, aby ste sa vyhýbali uzavretým preplneným miestam. V súčasnosti je potrebné mať prekryté aj horné dýchacie cesty jednorazovými rúškami, látkovými rúškami, alebo napríklad kvalitnými respirátormi KN 95.

Niekedy sa preplneným uzavretým miestam nedokážeme vyhnúť (čakárne u lekára, MHD). Treba sa však dostatočne chrániť práve prekrytím horných dýchacích ciest. Upozorňujeme, že si treba chrániť nielen ústa, ale aj nos. Správne používanie týchto ochranných pomôcok zabráni tomu, aby vírus prenikol do vášho organizmu a oslabil imunitný systém.

V prípade chrípky počítajte s upchatím nosa, či dokonca pukaním v ušiach. Môže sa stať, že vás váš obvodný lekár pošle do ORL ambulancie do Bratislavy, či iného mesta, kde ordinuje špičkový lekár, či lekárka. ORL ambulancia v Bratislave, ale aj ORL ambulancie v iných mestách sú teraz veľmi vyhľadávané práve kvôli vírusovým ochoreniam, ktoré nás trápia najmä cez zimu.

Podporte svoju imunitu

Pred vírusovými ochoreniami sa ochránite, ak podporíte svoju imunitu zvnútra. Zvýšte konzumáciu ovocia a zeleniny, ktoré obsahujú predovšetkým vitamín C, ktorý náš imunitný systém chráni pred vírusovými ochoreniami. Týmto potravinám dajte šancu - citrusové plody, jablká, listová zelenina, semienka, orechy, zázvor, rakytník, cibuľa, cesnak, včelí med.

Viaceré pohrebníctva zaznamenali nárast práce za posledný mesiac. Môže za to predovšetkým koronavírus. Pocítilo to pohrebníctvo vo Zvolene, v Nitre, v Trenčíne, v Košiciach, ale aj v ostatných slovenských mestách.

Podporte svoju imunitu a chráňte sa. Zvládnete tak toto obdobie bez hospitalizácie a bez vážneho ohrozenia zdravia koronavírusom.

Chodievajte na čerstvý vzduch

Ak sa chcete chrániť pred vírusovými ochoreniami, chodievajte na čerstvý vzduch. Najlepšie je, ak budete tráviť čas mimo väčšej skupiny ľudí, ideálne v lese. Pobyt na čerstvom vzduchu má pozitívny vplyv na imunitný systém a potvrdili to aj viacerí lekári, či epidemiológovia.

Ak máte doma funkčné ďalekohľady, vezmite si ich a choďte do prírody. Takáto prechádzka pomôže rozhýbať vaše svalstvo, ale podporí aj imunitný systém.