Spravte zo svojej obývačky najpohodlnejšiu miestnosť v dome

27. 04 2021 09:00 | PR článok
Obývacia izba
Obývacia izba Foto: New Africa/shutterstock.com

V obývačke trávime bežne veľa času.

Pre niekoho slúži ako miestnosť na oddych, vypitie kávy a pre niekoho je to možno denná pracovná miestnosť, kde napríklad žehlí. Či už je to tak alebo onak, práve obývačka sa môže stať miestom, kde sa budete stretávať celá rodina. Čo spraviť pre to, aby ste sa vo svojej obývačke cítili útulne a pohodlne?

Mnohí dajú za pravdu, že ústredným bodom celej obývačky sú mäkké pohodlné pohovky. Ako si vybrať tú pravú?

Keď prídete do obchodu s nábytkom ale pozeráte pohovky na internete, mali by ste sa zamerať na niekoľko údajov:

Rozmery

Je samozrejmé, že nechcete kúpiť pohovku, ktorá sa nezmestí do vašej obývačky. Preto si najskôr doma zmerajte plochu, ktorú máte k dispozícii. Následne si potom pozrite rozmery danej pohovky. Vždy je však lepšie nechať si pár centimetrov navyše.

Materiál

Pravdepodobne budete mať na výber kožené alebo látkové pohovky.

Látkové majú veľkú výhodu v tom, že ich zoženiete takmer v akejkoľvek farbe a vzore. Nájdete také, ktoré sú vyrobená z umelých vlákien, ale aj také, ktoré sú z prírodných materiálov.

Kožené pôsobia veľmi štýlovo, výhodou je, že ich viete rýchlo očistiť a nemusíte nič prať. Nevýhodou je, ak máte doma zviera s pazúrikmi. Je možné, že by ste na svojej pohovke čoskoro uvideli stopy škrabancov.

Výhody navyše

Ak potrebuje viacej miesta na odkladanie vecí, môžete zvážiť pohovku s úložným priestorom. Tento typ pohovky je skvelý najmä do malých obývačiek. Ak k vám chodia často návštevy, ktoré zvyknú aj prespať, môžete oceniť rozkladaciu pohovku, ktorú si rozložíte, keď budete potrebovať. Niektoré pohovky sa dajú kúpiť priamo s vankúšmi.

Vyskúšajte ju (ak sa dá)

Ak máte možnosť vyskúšať si sedenie na vašej vyhliadnutej pohovke, určite neváhajte. Tak najlepšie zistíte, či sa vám na nej príjemne sedí alebo či sa radšej porozhliadate po nejakej inej.

Máte už vybranú pohovku, na nej je prehodená deka, na zemi obľúbený koberec. Čo ďalej? Ako ešte viac spríjemniť celú miestnosť? Vyskúšajte police! Aké sú ich výhody?

Odkladací priestor

Ak máte veľa vecí a nemáte ich kam dať, môžete si kúpiť viacposchodové police, do ktorých sa vojde viac než sa na prvý pohľad zdá. Môžete si do nich uložiť obľúbené knihy, časopisy, sošky alebo keramiku. Ak máte malé deti, práve na police môžete dať veci, ktoré sú náchylné k rozbitiu. Na police deti určite nedosiahnu. Tiež vám môže pomôcť samostatná polica pre dôležité veci ako sú kľúče, pasy, rodné listy a iné.

Miesto pre spomienky

Nič nespríjemní obývaciu izbu tak, ako rodinné fotky alebo fotky s priateľmi. Vďaka týmto fotkám bude celá miestnosť vyzerať útulne a bude vám v nej dobre, ak okolo seba budete mať ukážky rôznych príjemných spomienok.

Ak ste typ, ktorý si rád nosí z dovoleniek rôzne suveníry, môžete celú jednu poličku vyhradiť práve pre zbierku týchto predmetov. Budete ich mať na jednom mieste a vždy vám pohľad na ne zlepší náladu.

2. shutterstock_358372193.jpg
Foto: Room27/ Shutterstock.com
 

Doplnok

Dnes zoženiete police v rôznych tvaroch a farbách. Ak vyberiete tú, ktorá sa farebne a štýlovo hodí do vašej obývačky, určite nebudete ľutovať. Poličky vytvoria dojem zaplnenej izby, a preto sa už viac nebudete musieť pozerať na strohé holé steny. Vybrať si môžete symetrické alebo asymetrické police. Farby a materiály sú len na vás a vašej preferencii.

Celý dizajn obývacej izby môžete zakončiť nákupom rôznych dekorácií, ktoré vám len pomôžu k tomu, aby ste sa v obývačke cítili všetci dobre. Môžu to byť nástenné hodiny, kvetináče a samozrejme aj obrazy.

Nájdite si čas, zamyslite sa nad tým, čo vaša obývačka potrebuje a spravte z nej tú najpohodlnejšiu miestnosť v dome!