Plánujete si založiť virtuálne sídlo? Tu nájdete odpovede na najdôležitejšie otázky

16. 07 2021 09:00 | PR článok
Plánujete si založiť virtuálne sídlo? Tu nájdete odpovede na najdôležitejšie otázky
Plánujete si založiť virtuálne sídlo? Tu nájdete odpovede na najdôležitejšie otázky Foto: PR článok

Užitočné rady.

Doba, kedy ste potrebovali mať pre svoje podnikanie prenajatú kanceláriu, alebo ste boli nútení mať sídlo svojej firmy u seba doma, sa stáva minulosťou. Môže za to služba zvaná virtuálne sídlo. Mnoho začínajúcich aj dlhodobých podnikateľov s týmto pojmom prišlo do kontaktu, ale nevedia, čo všetko znamená. Pre nich sú určené tieto riadky.

Čo je virtuálne sídlo, kto ho poskytuje a pre koho je určené?

Virtuálna adresa, virtuálne sídlo či virtuálna kancelária, to všetko sú pomenovania jednej a tej istej služby. Ide o poskytovanie poštovej adresy a k tomu súvisiacich služieb od označenia až po preberanie pošty pre podnikateľov. Nezáleží pritom na tom, či podnikáte ako živnostník alebo máte spoločnosť s ručením obmedzeným alebo akciovú spoločnosť.

Virtuálne sídlo viete využiť pre všetky formy podnikateľskej činnosti a jeho zmyslom je poskytnutie oficiálnej adresy, ktorú musíte mať a ktorá musí byť zapísaná v obchodnom alebo živnostenskom registri. Podnikať a pracovať samozrejme môžete hocikde.

Kde je možné virtuálne sídlo zriadiť?

Poskytovatelia virtuálnych sídiel poskytujú pre podnikateľov a firmy svoje služby najčastejšie na dvoch typoch adries. Prvým sú adresy v centrách miest, kde hrá veľkú úlohu prestíž, nakoľko firma vyzerá pred obchodnými partnermi dôveryhodne, keď sídli na známej ulici.

Druhým typom sú adresy v biznisových centrách, kde sídli viacero spoločností. Sídlo spoločnosti môžete mať prakticky kdekoľvek, nemusí to byť ani v meste, kde žijete. Ak chcete mať čo najväčšou anonymitu, lepšie je dať si sídlo firmy do väčšieho mesta. To je aj dôvod, prečo je väčšina virtuálnych sídiel v Bratislave a v krajských mestách.

Čo všetko servis k virtuálnemu sídlu obnáša?

Základné služby, ktoré vo väčšine prípadov získate, spočívajú v označení sídla, čo je aj zákonná povinnosť, a v preberaní poštových zásielok. Týka sa to všetkých zásielok, či už ide o úradnú korešpondenciu, alebo o komunikáciu s obchodnými partnermi.

Uspokojiť sa len so základným servisom sa ale nevypláca, prichádzate tak o flexiblitu a pohodlie, čo sú najväčšie devízy virtuálneho sídla. Hľadajte preto skôr poskytovateľov, ktorí ponúkajú pravidelné preposielanie pošty, možnosť mimoriadneho poslania urgentnej zásielky, notifikáciu o všetkých zásielkach a administratívne služby pre podnikateľov.

Aké sú výhody a nevýhody virtuálnej adresy?

Dôvody, prečo si čoraz viac podnikateľov a firiem vyberie službu virtuálneho sídla, spočívajú hlavne v jednoduchosti a rýchlosti zriadenia, finančnej úspore v porovnaní s prenájmom kancelárie, diskrétnosti oproti umiestnenia sídla u seba doma a v komplexnosti celého servisu, či už ide o riadne označenie, alebo o preposielanie pošty.

Pokiaľ ide o nevýhody, služba virtuálneho sídla nemá žiadne zásadné či zjavné mínusy a nedostatky. Stačí si vybrať kvalitného poskytovateľa so zázemím, skúsenosťami a s komplexným servisom.

Nie je virtuálne sídlo rizikové? Nehrozia problémy?

Samotná služba virtuálnej adresy či virtuálneho sídla je bezproblémová a nenesie so sebou žiadne nebezpečenstvo. Samozrejme, to platí, ak si dáte záležať na výbere poskytovateľa služby a nezoberiete hneď prvú výhodnú ponuku, ale zameriate sa skôr na kvalitu.

Cena je dôležitá, ale ako indikátor, že nízka ponuka so sebou prináša skôr riziká, než úžitok. Najdôležitejšie sú referencie klientov, rovnako tak prestížna adresa a široké súvisiace služby, čo sú znamenia, že to poskytovateľ myslí vážne. Ak sa zameriate na overené virtuálne sídla s dlhodobou históriou, žiadne problémy vám v tejto súvislosti nehrozia.