Optika a iné moderné technológie, ktoré môžete používať aj vy

25. 11 2021 09:00 | PR článok
Optika a iné moderné technológie, ktoré môžete používať aj vy
Optika a iné moderné technológie, ktoré môžete používať aj vy Foto: Stock-Asso / Shutterstock.com

Radosť a pocit pohody či relaxu pri rôznych činnostiach stojí za občasné míňanie peňazí.

Niektoré záujmy sa dajú praktizovať kedykoľvek a kdekoľvek. Nie je nutné mať žiadne špeciálne vybavenie a ani náradie. Niektoré sú zase na druhej strane práve trochu komplikovanejšie. Nielen kvôli znalostiam, ktoré sú pri nich občas potrebné, ale aj pri vybavení, ktoré nemusí byť vždy najlacnejšie.

Radosť a pocit pohody či relaxu pri rôznych činnostiach stojí za občasné míňanie peňazí. Môžete sa opýtať už len vo svojom okolí ak sa bojíte toho, že by ste boli sami, kto sa niečomu bude venovať. Prípadne ak potrebujete poradiť a zoznámiť sa s ľuďmi, ktorí vám rozumejú, existujú sociálne siete. Pridáte sa do niektorej skupiny a dozviete sa všetko, čo potrebujete, a to z pohodlia domova. Netreba sa preto báť ísť do niečoho priamo.

Ako ďaleko dovidíte voľným okom?

Zopár značiek sa venuje takýmto výrobkom už naozaj veľmi dlho. Jednou z nich je aj TETRAO optika. Predaj termovízií, ďalekohľadov alebo iného príslušenstva nie je problém. Ide o slovenskú firmu, ktorá vyrába produkty a doplnky, a z ich predaja venuje časť zisku na podporu a ochranu tetrovov, ktorých dnes ešte stále môžeme nájsť vo voľnej prírode na Slovensku, ale nanešťastie už v menšom množstve. Výrobky majú tiež dostatočne dlhú prax a najnovšie a moderné technológie. Nemusíte byť ani amatéri či len milovníci prírody. Túto značku bežne používajú poľovníci alebo aj bezpečnostné a záchranné zložky.

2. shutterstock_1900100542.jpg
Foto: Alan Marcel Braga Feitosa / Shutterstock.com
 

Pozorovanie divokej zveri na veľké vzdialenosti je len jedna z možností, ktoré by ste mohli robiť. No určite ide o jednu z tých najkrajších činností. Ďalekohľad je praktický aj vtedy, ak máte väčší pozemok a chceli by ste sa z domu pozrieť na koniec záhrady, pretože sa vám tam niečo nemusí zdať. Či už plot prelieza nejaká zver alebo dokonca zlodej, ktorý sa snaží preskúmať váš objekt. Dokonca nemusí byť ani váš, ale susedov, ktorý je dlhodobo mimo mesto a poprosil vás o občasnú kontrolu. Samozrejme to nemusí vyzerať dobre, keď niekoho vedľa sledujete ďalekohľadom, no niektoré situácie sú naozaj ako vystrihnuté z filmu a vy budete nakoniec šťastní, že ste si kúpili profesionálnejšie vybavenie, ktoré využívate.

Uvidíte lepšie než si myslíte

Ak niekomu nestačí ďalekohľad, môže si zakúpiť napríklad termovíznu kameru. Nejde pritom o bežnú kameru s nočným videním. Tá len zbiera zostatkové svetlo z okolia a preto cez takú kameru môžete niekedy vidieť lepšie a inokedy horšie. Termovízna kamera zbiera infračervené žiarenie a je teda účinnejšia. Má rovnako väčší dosah, čo sa práve poľovníkom v lese môže zísť. Tí v niektorých prípadoch musia sledovať okolie a les za každého počasia.

3. shutterstock_625247708.jpg
Foto: frantic00 / Shutterstock.com
 

Našťastie ani sneh, dážď alebo hmla nie sú prekážkou. Pre niekoho to môže byť prekvapujúce, ale nemusíte byť len poľovník alebo nadšenec, ale aj v stavebníctve alebo u hasičov, kde je ich využitie naozaj skvelé. Môžu totiž detekovať nielen tepelné stopy, ale aj únik plynu, čo zachráni desiatky až stovky životov. Práve preto je dobré pýtať sa svojho okolia, či podobné koníčky nemajú aj susedia a kamaráti. Mali by ste mnoho informácií z prvej ruky a ako je vidieť, termovíziu využíva viacero odborov a je teda aj väčšia pravdepodobnosť, že by ju niekto zo známych používal najmenej jedenkrát v živote.

Na mnohých internetových stránkach sa dá nájsť dokonca aj zľavový kupón, ktorý vám môže ušetriť nemalé peniaze. Podporíte tým obchod, kde si tovar kúpite, získajú nového zákazníka a vy tiež ušetríte aspoň časť nákladov, ktoré môžete dať zase do niečoho iného. To sa samozrejme oplatí pre obe strany. Nemusíte preto dlho premýšľať, určite neoľutujete a využijete svoje novokúpené veci niekoľkokrát, aj keby vás sledovanie zveri prestalo časom zaujímať.