Sprievodca pánskymi náramkovými hodinkami: Ako si vybrať tie správne a na čo sa zamerať?

26. 11 2021 09:00 | PR článok
Sprievodca pánskymi náramkovými hodinkami: Ako si vybrať tie správne a na čo sa zamerať?
Sprievodca pánskymi náramkovými hodinkami: Ako si vybrať tie správne a na čo sa zamerať? Foto: Vera Petrunina / Shutterstock.com

Ak ešte nevlastníte žiadne hodinky, ale intenzívne premýšľate o ich kúpe, ste na správnom mieste.

Pánske hodinky tvoria neodmysliteľnú súčasť mužského štýlu. Okrem toho, že sú praktické, dokážu odrážať osobnosť, vyjadrovať štýl a postavenie svojho nositeľa. Ak ešte nevlastníte žiadne hodinky, ale intenzívne premýšľate o ich kúpe, ste na správnom mieste. V tomto článku sa dozviete všetky potrebné informácie na jednom mieste a zistíte, akým parametrom je potrebné venovať zvýšenú pozornosť.

Mechanizmus hodiniek

Aj keď sa vám na prvý pohľad môže zdať, že ide o príliš technickú vec, nie je to nič zložité na pochopenie. Hodinkový mechanizmus, resp. strojček alebo kaliber, predstavuje najdôležitejšiu súčasť hodiniek, ktorá je základom ich fungovania a presnosti. Ide teda o pomyselné srdce a mozog tohto módneho doplnku.

Poznáme 2 základné typy, a to mechanické (s manuálnym alebo automatickým náťahom) a quartzové hodinky.

2. shutterstock_386706736.jpg
Foto: 5nikolas5 / Shutterstock.com
 

Mechanické hodinky

Strojček v týchto hodinkách funguje na princípe pružiny, ktorú je potrebné pravidelne naťahovať, resp.navíjať pomocou korunky. Jej následným odvíjaním dochádza k plynulému pohybu ručičiek okolo ciferníka. Takéto hodinky sa pohybujú zdanlivo samé a nepotrebujú na svoj chod žiadnu batériu. Sú ideálne pre milovníkov vintage štýlu. Automaticky naťahovacie hodinky značky Seiko sa pýšia svojou cenovou dostupnosťou, kvalitou a japonskou presnosťou.

Quartzové hodinky

Quartzový strojček je poháňaný batériovým pohonom, ktorý dodáva energiu malému kremennému kameňu a udržiava správnu frekvenciu jeho kmitania. Obľúbené “quartzky” sa vyznačujú takmer dokonalou presnosťou, minimálnou odchýlkou a vysokou odolnosťou. V tejto kategórii excelujú nadčasové Diesel hodinky, s nápaditými ciferníkmi a prepracovanými detailami.

Veľkosť hodiniek

Ďalším atribútom, ktorý je potrebné vziať pri výbere do úvahy, je samotná veľkosť hodiniek. Ide skôr o faktor súvisiaci s estetikou, nie s ich výkonom. Aj keď nosenie veľkých hodiniek je v súčasnosti rozšíreným trendom a ľudia ich milujú, mali by ste sa pozrieť aj na proporcie svojich rúk a veľkosť zápästia. Ak sú hodinky k vášmu zápästiu až neprimerané veľké, môžu pôsobiť výstredným dojmom. Naopak, ak budú príliš malé, budete vyzerať, ako by ste si omylom vzali dámsky model. Vyberte si hodinky, ktoré budú dopĺňať váš vzhľad a budú pôsobiť sofistikovane.

Štýl hodiniek

Pri rozhodovaní sa, aký štýl zvoliť, je dôležité odpovedať si na otázku, pri akej príležitosti budete dané hodinky nosiť. Vo všeobecnosti existuje niekoľko druhov, my sa dnes pozrieme na štyri z nich: oblekové, racingové, letecké a potápačské. Pozrite sa na ich základné charakteristiky, ktoré vám pomôžu zorientovať sa a nájsť ten pravý štýl pre vás.

Oblekové hodinky

Ako je už z názvu zrejmé, ide o hodinky, ktoré sa skôr hodia k formálnemu štýlu obliekania. Vyznačujú sa jednoduchosťou a eleganciou. Vyrábané sú prevažne z drahých kovov, ako je striebro alebo zlato. Zvyčajne sú dostatočne tenké, aby neprekážali pod manžetou košele a ľahko ste cez ne pretiahli rukáv saka.

Hodinky
Foto: freezeframe71 / Shutterstock.com
 

Racingové hodinky

Závodné hodinky pôsobia oproti viacerým iným typom omnoho okázalejšie. Častokrát disponujú výrazným objemným cifernikom v kontrastných farbách a stávajú sa tak neprehliadnuteľným doplnkom. Nájdete v prevedení s klasickým kovovým remienkom, avšak častejšie dominuje kožený alebo gumený remienok.

Letecké hodinky

Pôsobia ležérnym dojmom, preto je vhodné nosiť ich na neformálne príležitosti. Vynikajú napríklad ľahko čitateľným ciferníkom, ktorý často disponuje číslicami a ručičkami svietiacimi v tme.

Potápačské hodinky

Aj keď boli prvotne navrhnuté na používanie pod vodou, vďaka modernému dizajnu a vysokej odolnosti sa stali všestranným doplnkom, vhodným aj na bežné nosenie.

Ak si vyberiete kvalitné hodinky, ktoré budú zodpovedať vašim predstavám, budú slúžiť svojmu účelu a dobre sa nosiť, stanú sa neoddeliteľnou súčasťou vášho života na dlhé roky.