Žiarovka na mieru: Ako si vybrať správne osvetlenie do interiéru

07. 12 2021 09:00 | PR článok
Žiarovka na mieru: Ako si vybrať správne osvetlenie do interiéru
Žiarovka na mieru: Ako si vybrať správne osvetlenie do interiéru Foto: Africa Studio/shutterstock.com

Na vašu náladu aj produktivitu má veľký vplyv osvetlenie, ktorým sa obklopujete.

Ako si správne vybrať žiarovku s vhodnou teplotou farby a prečo je dôležité nezamieňať rôzne typy svietidiel? Poradíme vám aj s osvetlením do jednotlivých miestností.

Na každý účel iný typ svetla

Osvetlenie sa vyrábav mnohých podobách, ktoré bývajú prispôsobené danému účelu – určite nie je vhodné nahradiť stolnú pracovnú lampu atmosférickou lampičkou alebo do miestnosti umiestniť iba centrálne svietidlo a vynechať tie doplnkové. Dostatok správneho svetla v miestnosti vám môžu zaistiť vhodné žiarovky, ktoré sa vyrábajú v mnohých typoch.

Pri výbere správneho svietidla sledujte technické informácie:

· Teplota svetla má vplyv na vašu produktivitu. Pri teplejšom odtieni do žlta mozog relaxuje, zatiaľ čo pri tých chladnejších do modra vykazuje vyššiu aktivitu. Teplota teplých odtieňov sa pohybuje okolo 2 000 K, studených bielych odtieňov podobných dennému svetlu od 4 000 K, teplota tých chladných potom dosahuje 5 000 – 10 000 K.

· Svetelný tok (intenzita svetla) sa udáva v lumenoch (lm) a je veličinou „svietivosti“ žiarovky. Do centrálneho svietidla postačia žiarovky s nižším svetelným tokom okolo 1 000 lm, na intenzívne osvetlenie plochy (napríklad na stole alebo na kuchynskej linke) voľte svetlá so svitom až 1 500 lm.

· Index podania farieb (CRI) bude zaujímať hlavne tých, ktorí potrebujú vidieť materiály v neskreslených farbách (umelci, grafici a pod.). Jeho hodnota sa vyjadruje na stupnici 0–100 Ra, čím je Ra vyššie, tým sú farby prirodzenejšie.

Aké svetlo použiť do jednotlivých miestností?

Do obývacej izby voľte svietidlá s teplejším odtieňom, ktorý navodzuje relaxáciu (cca 3 000 – 3 500 K). Všetky tmavé kúty by mali byť osvetlené dekoratívnymi svietidlami, na čítanie si zaobstarajte silnejšiu lampu s možnosťou polohovania. Podobné osvetlenie vyberajte aj do spálne.

Kuchyňa s teplejším centrálnym svetlom potrebuje aj silný zdroj svitu na pracovnú plochu. Vyberajte medzi svetlami s dennou bielou farbou (4 000 – 6 000 K) a s čo najvyšším indexom podania farieb.

Pri umiestňovaní svetiel v kúpelni sa uistite, že sú patrične vodotesné (stupeň krytia majú minimálne IP44). Teplá biela farba centrálneho svietidla (okolo 3 000 K) a osvetlenie zrkadla chladnejším odtieňom (4 000 – 6 000 K) vo vyššej intenzite dobre poslúži pri starostlivej rannej hygiene aj v rámci nanášanie make-upu.

Do pracovne voľte osvetlenie s chladnejším odtieňom (okolo 5 000 K). Pracovná lampa na stôl by mala byť polohovateľná a s dlhou a výkonnou žiarovkou (viac jako 1 000 lm), aby osvietila čo najväčšiu plochu.

Detská izba by mala disponovať centrálnym svietidlom poskytujúcim teplý odtieň svetla a doplnkovými svietidlami podľa účelu (lampa na stôl, nástenné svetlá v miestach na hranie, lampička na čítanie, pri posteli apod.).