Je umelé oplodnenie vaša jediná cesta k bábätku? Využite príspevok od poisťovne UNION

26. 02 2022 10:00 | PR článok
Je umelé oplodnenie vaša jediná cesta k bábätku? Využite príspevok od poisťovne UNION
Je umelé oplodnenie vaša jediná cesta k bábätku? Využite príspevok od poisťovne UNION Foto: PR článok

Nie je vaša cesta za dieťatkom taká jednoduchá, ako by ste chceli. Potom patríte k 15% párov, ktoré to musia vyskúšať inak. Union vám k vášmu vytúženému bábätku pomôže.

„Niekedy som z našej situácie zúfalá, no potom si hovorím, že to vlastne nie je až také zlé. Väčšiu časť svojho dospelého života som sa totiž viac snažila deti nemať, ako o ne usilovať. No teraz, keď som po nich túžila to zrazu nešlo tak jednoducho. O problémoch s počatím a trende neplodnosti som samozrejme veľa počula aj čítala. Našu generáciu to postihuje často, no myslela som si, že mňa sa to určite týkať nebude. Sme zdraví, športujeme, v práci síce trávime dosť času, ale nie sme žiadni workoholici. Napriek tomu spadáme do štatistiky o neplodnosti. Na Slovensku má problém počať dieťatko 15% párov v reprodukčnom veku. A my patríme k nim.“

Vyhľadajte odbornú pomoc čím skôr

Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) označila neplodnosť za diagnózu a udelila jej kód N97. Neplodnosťou označuje neschopnosť počať dieťa, napriek tomu, že pár má najmenej jeden rok pravidelný nechránený pohlavný styk. V prípade, že má žena viac ako 35 rokov, skracuje sa tento interval na 6 mesiacov.

Ak máte problémy, o ktorých dopredu viete, že by mohli počatie dieťatka komplikovať, môžete vyhľadať odbornú pomoc už na začiatku celého procesu. Ide napríklad o rôzne gynekologické ťažkosti, ako endometrióza, genetické poškodenia či absolvovanie onkologickej liečby. Myslite však na to, že ak vám aj bola znížená plodnosť diagnostikovaná, vôbec to nemusí znamenať, že nemôžete mať vlastné deti. V súčasnosti existuje množstvo spôsobov, ako držať v náručí zdravé dieťatko.

„Na každý problém existuje riešenie. Najskôr sme teda vyskúšali všetky zaručené babské rady. Pili sme špeciálne bylinkové čase a jedli vitamíny. Vyhodili sme všetko tesné spodné prádlo. Merala som si bazálnu teplotu, za ovulačné testy som každý mesiac minula niekoľko desiatok EUR, a napriek tomu sme sa dvoch čiarok na tehotenskom teste nedočkali. Po dlhých mesiacoch snaženia som už bola psychicky veľmi unavená. Rodina aj kamarátky mi radili, aby sme na to nemysleli. No poznáte to. Povedzte niekomu nech nemyslí na červenú, na čo bude myslieť? Rozhodla som sa preto, že je najvyšší čas vyhľadať odbornú pomoc.“

Správna diagnostika je na prvom mieste

V minulosti bola téma neplodnosti dosť mystifikovaná a všeobecne sa udávalo, že ak pár nemôže otehotnieť, vina je väčšinou na strane ženy. Výskumy však preukázali, že obe pohlavia sú na tom percentuálne rovnako (35%). Približne 20% prípadov neplodnosti je kombináciou ženských a mužských problémov a v 5% sa na príčinu nemožnosti počať dieťatko nepríde vôbec. V podcaste Zdravé reči, ktorý pripravuje zdravotná poisťovňa Union však MUDr. Lenka Rybánska z centra asistovanej reprodukcie ISCARE upokojuje neplodné páry: „Je dôležité povedať, že keď už pár navštívi centrum asistovanej reprodukcie, vieme pomôcť naozaj prevažnej väčšine párov. Ak to počas liečby nevzdajú a naozaj v nej vytrvajú, tak vieme v 90 – 95% prípadoch vyriešiť ich problém.“

Na začiatku je najdôležitejšie zistiť, prečo sa vám napriek snahe nedarí počať dieťatko. Diagnostické procesy vo väčšine prípadov jednoduché a neinvazívne. Ako prvé páry absolvujú krvné odbery. Pomocou nich je možné získať údaje o hormonálnom profile, (hladiny hormónov štítnej žľazy), či autoimunitných ochoreniach, ktoré by mohli neplodnosť zapríčiňovať. Podľa výsledkov môže lekár odporučiť aj imunologické alebo genetické vyšetrenie.

U ženy nasleduje ultrazvukové vyšetrenie, ktoré prináša informácie o stave reprodukčných orgánov. Toto vyšetrenie môže odhaliť, či u ženy prebieha ovulácia, či má dostatočnú výšku sliznice maternice na uhniezdenie vajíčka alebo či náhodou nemá cysty na vaječníkoch alebo myómy v maternici.

Je potrebné, aby muž absolvoval spermiogram

Ak máte zdravotné poistenie uzatvorené v poisťovni Union, získate príspevok 100 EUR na komplexné vyšetrenie spermiogramu. Určuje sa počet, koncentrácia a pohyblivosť spermií v ejakuláte. Dôležité je aj to, aby mali spermie normálny tvar, životaschopnosť a progresívny pohyb smerom vpred. Všetky tieto faktory sú rozhodujúce pri tom, či je spermia schopná oplodniť vajíčko prirodzene, alebo je nutné použiť niektorú z možností umelého oplodnenia. V posledných desaťročiach sa kvalita spermií veľmi výrazne zhoršuje a patologický spermiogram býva najčastejšou príčinou mužskej neplodnosti.

Za neplodnosť ženy sú vo väčšine prípadov zodpovedné poruchy menštruačného cyklu, absencia ovulácie, polycystické vaječníky, endometrióza a nepriechodnosť vajcovodov. Dôležitý faktor, ktorý môže ovplyvniť plodnosť ženy je jej vek. „Ideálny vek na otehotnenie je do tridsiateho roku života, potom plodnosť klesá a po 35. roku už zaznamenávame výrazný pokles plodnosti. Dnešné ženy sa síce v tridsaťpäťke cítia aj vyzerajú skvelo, ale ich vaječníky sú nastavené tak, že by mali porodiť do tridsiatky,“ hovorí MUDr. Lenka Rybánska z centra asistovanej reprodukcie ISCARE.

Cesta k dieťatku – umelé oplodnenie

„Naše vyšetrenia v centre asistovanej reprodukcie ukázali, že manžel má o niečo horší spermiogram, ako je potrebné na úspešné počatie dieťatka. Príčina zníženej plodnosti však bola na oboch stranách, keďže v mojom prípade sa objavila čiastočná nepriechodnosť vajcovodov. Aj pre vyšší vek, sme sa s lekármi rozhodli pre umelé oplodnenie. Vďaka tomu sa dnes tešíme z polročného Adamka.“

Vo veľkom počte prípadov zníženej plodnosti sú jediným riešením spôsoby asistovanej reprodukcie. Umelým oplodnením však nemusí skončiť každá návšteva centra asistovanej reprodukcie. V niektorých prípadoch zaberie aj podporná medikamentózna liečba. Ak je však vašou jedinou možnosťou umelé oplodnenie, nemusíte sa ničoho obávať. Zdravotná poisťovňa Union vám prispeje až do 1 200 EUR na dôležité vyšetrenia a úkony, ktoré súvisia s metódami asistovanej reprodukcie alebo liečbou neplodnosti. Napríklad 100 EUR na spomínané komplexné vyšetrenie spermiogramu.

Celkom sami si nemusíte financovať ani mikromanipulačnú metódu ISCI, na ktorú dostanete príspevok 200 EUR. V prípade vloženia embrya môžete využiť predimplantačnú genetickú diagnostiku. Union vám na vyšetrenie prispeje až 900 EUR. Ak vaša liečba prebieha na Slovensku, o schválenie úkonu nemusíte vopred žiadať. Aj týmto spôsobom Union zdravotná poisťovňa snaží meniť životy k lepšiemu.

Možnosti umelého oplodnenia

Za asistovanú reprodukciu považujeme akúkoľvek lekársku pomoc (medicínsky zákrok) počať partnerskému páru dieťa. Metódy asistovanej reprodukcie sa líšia v závislosti od diagnózy, ktorú vám určia odborníci v centre asistovanej reprodukcie.

Patria medzi ne:

  • IUI – intrauterinná inseminácia. Po odbere sa spermie oddelia od ejakulátu a zavedú tenkým katétrom do maternice. Metóda sa vykonáva v deň predpokladanej ovulácie a výkonu môže predchádzať hormonálna stimulácia vaječníkov. Je vhodná v prípadoch, kedy má muž dobré výsledky spermiogramu. Jej úspešnosť je približne 15% na jeden cyklus.

  • IVF – in vitro fertilizácia. Je najviac využívanou metódou asistovanej reprodukcie. Žena najskôr absolvuje hormonálnu terapiu, ktorá má za cieľ vytvorenie väčšieho množstva zdravých vajíčok. Tie sú následné odobraté a v laboratórnych podmienkach oplodnené spermiami partnera. Po úspešnom oplodnení sú embryá niekoľko dní kultivované, podrobené predimplantačnej genetickej diagnostike a vložené do maternice (embryotransfer).

  • ISCI – intracytoplazmatická injekcia. Do zrelého vajíčka sa v laboratórnych podmienkach zavádza jedna zdravá spermia. Ak dôjde k úspešnému oplodneniu, embryo sa vloží do maternice. Výhodou tejto metódy je, že k oplodneniu stačí len jedna spermia. Preto sa najčastejšie využíva v prípade, keď muž nemá dostatočne kvalitné spermie.