Chystáte sa stavať dom a chcete, aby vám všetko dlho vydržalo?

12. 09 2022 09:00 | PR článok
Chystáte sa stavať dom a chcete, aby vám všetko dlho vydržalo?
Chystáte sa stavať dom a chcete, aby vám všetko dlho vydržalo? Foto: Dariusz Jarzabek / Shutterstock.com

„Cesta“ k vlastnému rodinnému domu je relatívne dlhá, často namáhavá a hlavne finančne náročná.

„Cesta“ k vlastnému rodinnému domu je relatívne dlhá, často namáhavá a hlavne finančne náročná. Preto jednou z vecí, na ktorých je potrebné si dať pri stavbe a zariaďovaní domu záležať, je dlhá trvácnosť všetkých materiálov a zariadenia domu. Aby ste chvíľu po nasťahovaní nemuseli riešiť rôzne problémy a investovať ďalšie financie.

Aj váš dom môže byť obnoviteľný, nízko-energetický a vydržať dlhé roky

Iste, v súčasnosti sa aj v súvislosti s bývaním spomínajú pojmy ako ekológia, či nízko-energetický, ale to predsa môže ísť s dlhou trvácnosťou ruka v ruke. Dobrým príkladom tohto tvrdenia sú moderné montované domy na báze dreva.

Drevo je obnoviteľný zdroj, montované drevodomy sú ultranízko-energetické a nemusíte sa báť ani toho, že by takýto spôsob výstavby bol nekvalitný. Záruka na montované domy je až 30 rokov a ani po tejto dobe samozrejme nekončí ich životnosť.

Odolná podlaha je trvácna podlaha

Poďme teraz do interiéru. A začnime od podlahy. Ak chcete podlahu, ktorá vydrží večnosť, môžete siahnuť po drevených parketách. Avšak tie môžu byť pre vás pridrahé. A čo takto obľúbené vinylové podlahy?

Iste, stratíte tým možnosť podlahu jednoducho „reštaurovať“, ale vinylové podlahy dobre odolávajú rôznym vplyvom a teda znesú naozaj veľa. A oproti drevenej podlahe je tá vinylová podstatne lacnejšia.

Myslite aj na detaily

Na trvácnosť treba myslieť aj pri zdanlivých detailoch. Napríklad aj pri výbere škárovačky. Napríklad do kuchyne sú skvelou voľbou odolné epoxidové škárovačky s hladkým povrchom a nízkou nasiakavosťou.

Nečistoty majú problém sa v nich usadiť a tak sa epoxidové škárovačky jednoducho čistia. A to sa týka aj mastnoty z olejov a omáčok. Keď sú naviac doplnené o technológiu, ktorá zabraňuje tvorbe plesní, sú ideálne všade, kde môžu prísť do styku s potravinami.

Investuje do kvality, oplatí sa to

Prejdime k zariadeniu domácnosti. Tu si môžeme dať dva príklady týkajúce sa trvácnosti. Prvým sú kvalitné matrace na mieru. Tie nielenže vydržia dlho samé o sebe, ale vďaka tomu, že vám budú na mieru prispôsobené, nebudete ich po chvíli meniť kvôli tomu, že budú pre vás nepohodlné alebo preto, že vám budú spôsobovať zdravotné problémy.

A v neposlednom rade sú súčasťou každej domácnosti rôzne spotrebiče. O kvalite moderných spotrebičov sa hovorí veľa a veľa z toho je prinajmenšom zavádzajúce. Ak však stavíte na kvalitu, napríklad pri kúpe práčky, budete mať istotu, že vám vydrží dlhé roky bez toho, aby ste pravidelne kupovali náhradné diely pre práčku. Len nemôžete od najlacnejších modelov na trhu očakávať životnosť prémiovej kategórie.