• TV Markíza
  • Čo všetko patrí a nepatrí do kompostéra

Čo všetko patrí a nepatrí do kompostéra

Čo všetko patrí a nepatrí do kompostéra

Domáce kompostovanie je činnosť, ktorá prináša benefity hneď pre viacero strán.

Domáce kompostovanie je činnosť, ktorá prináša benefity hneď pre viacero strán. Nielenže je to trvalo udržateľný spôsob likvidácie zvyškov kuchynského a záhradného odpadu, ale taktiež získate špičkový kompost, ktorý si vaše rastliny zamilujú. Na to, aby ste začali kompostovať, nepotrebujete obrovskú záhradu - fungujú aj malé záhrady a balkóny, ba čo viac, vermikompostér si môžete postaviť hoci aj do kuchyne.

Ak ste si nie ste istí, kde začať, ako začať, čo patrí a čo nepatrí do kompostu, čítajte ďalej, náš článok vás začiatkami kompostovania spoľahlivo prevedie.

Čo je to kompostovanie?

Kompost je tvorený z organických materiálov, ktoré sa v pôde rozkladajú, obohacujú jej štruktúru a dodávajú základné živiny. Aby sme pochopili proces kompostovania, pomôže nám pozrieť sa na prirodzený rozkladný proces, ktorý sa nachádza v prírode. Napríklad zalesnené oblasti sú plné organických materiálov-stromov, listov atď. V priebehu času sa tieto materiály pomocou mikroorganizmov a dážďoviek pomaly rozkladajú, alebo rozpadajú. Akonáhle sa rozložia, premenia sa na humus, základný prvok bohatej, úrodnej pôdy, ktorá je zodpovedná za rast zdravých rastlín.

Tento proces je podobný domácemu kompostovaniu. Akonáhle dôjde k rozkladu v kompostéri, výsledok by mal byť podobný - humus s tmavým, drobivým, pôdnym materiálom.

Ako začať?

Aj keď sa inštrukcie pre kompostovanie môžu líšiť, väčšina z nich má rovnaké základné zásady. Spravidla sa najčastejšie používajú metódy pasívneho kompostovania. Táto metóda zahŕňa malé hromady kompostu uložené v koši, uzavretom priestore, alebo v nádobách na kompost. Aj tie sa líšia veľkosťou v rozmedzí od 1,5 do 2 metrov až do výšky 0,9 až 1,2 metra. Zvládnuteľnejšia veľkosť, najmä pre menšie záhrady, však nemusí byť väčšia. 0,9 x 0,9 m.V každom prípade, prispôsobiť kompostovací systém vašim špecifickým potrebám je jednoduché.

Naučte sa čo do kompostéra nepatrí

Niekto vám môže povedať, aby ste sa v prvom rade naučili, čo môžete kompostovať, ale je oveľa jednoduchšie zapamätať si, čo nekompostovať. Prečo je to jednoduchšie? Pretože je VIAC vecí, ktoré kompostovať môžete, než vecí, ktoré nemôžete. Je teda jednoduchšie zapamätať si kratší zoznam ako dlhší…

Čo teda do kompostéra nepatrí:

Mäso, ryby a kosti: Toto je pravdepodobne najväčšie „NEKOMPOSTOVAŤ", pokiaľ ide o jedlo. Niekoľko špecializovaných high -tech kompostérov zvládne tieto položky, ale väčšina nie.

Mliečne výrobky a vajcia: Keď sa mliečne výrobky rozkladajú a kvasia, začnú zapáchať. Ale NAOZAJ zapáchať. Pach zhnitých vajec a kyslého mlieka! Škodcovia a mrchožrúti ich milujú.

Maslo, kuchynský olej, živočíšny tuk a tuk: Olej a voda sa jednoducho nemiešajú. Pretože vlhkosť je kľúčovou súčasťou procesu kompostovania, tieto položky sa nerozpadnú. Namiesto toho posunú rovnováhu vlhkosti obsahu kompostéra a priťahujú škodcov.

Kôra citrusových plodov: Okrem toho, že sa kyslosť v citrusových plodoch dlho rozkladá, môže ľahko rozhodiť pH vášho kompostovacieho koša a spomaliť celkový rozklad. Ak máte vermikompostér, je to obzvlášť zakázané, pretože môže zabíjať vaše pracovité červy.

Zvyšky cibule a cesnaku: Rovnako ako citrusové šupky môžu tieto zabíjať červy a iné mikroorganizmy nevyhnutné pre rozklad organických látok.

Pečivo a varené zrná: Žiadna ryža alebo čerstvé pečivo, obzvlášť cukrovinky s glazúrou alebo vysokým obsahom cukru. Oba chovajú zlé baktérie a priťahujú hlodavce. Varená ryža je preslávená najmä rastom zlých baktérií v hromade kompostu. Obyčajný chlieb, ktorý je starý a tvrdý (jediný druh chleba, ktorý by ste mali kompostovať) a tepelne neupravenú ryžu a cestoviny je možné kompostovať s mierou.

Kávové a čajové vrecúška: Aj keď sa môžu zdať neškodné, nie sú. Mnohé sú vyrobené z potravinárskych PET (alias plastových) alebo nylonových vlákien, ktoré sa v najlepšom prípade nerozpadnú a v horšom prípade kontaminujú celú hromadu kompostu. Kávová usadenina a samotné čajové lístky sú skvelým zdrojom živín pre kompost, preto ich určite vyberte z vreciek.

Samolepky na ovocie a zeleninu: Tieto kúsky plastu sa dajú ľahko prehliadnuť, ale pred vhodením banánovej šupky do kompostu ich určite odlepte. Nedokážu sa rozpadnúť dokonca ani v priemyselných kompostovniach, nieto ešte vo vašom domácom kompostéri.

FOTO:  Twin Design/shutterstock.com

Bioplastické obaly a celofán: Dávajte si pozor na akékoľvek „biologicky rozložiteľné obaly", pokiaľ neviete, že sú certifikované ako kompostovateľné po domácky. Mnohé z nich sú kompostovateľné iba v priemyselných kompostovacích zariadeniach (ktoré sú oveľa horúcejšie ako hromada domáceho kompostu).

Uhoľný popol: Žiadne drevené uhlie z grilu. Zatiaľ čo popol z dreva je možné vmiešať do hromady kompostu, uhoľný popol nie. Obsahujúce síru a železo, ktorých hladiny sú dostatočne vysoké na to, aby poškodili rastliny.

Ošetrené rezivo: Každé rezivo určené na použitie ako stavebný materiál je obvykle ošetrené vodoodpudivým prostriedkom, ktorý obsahuje toxické chemikálie. Navyše, vďaka týmto chemikáliám bude odolnejšie voči vlhkosti a tým aj voči biologickému rozkladu. Jeho rozpad bude trvať veľmi dlho.

Rajčiaky: Rastliny rajčiakov a odrezky sú v poriadku a technicky vzaté, plody sú tiež v poriadku. Ale povedú k malým rajčiakovým klíčkom kdekoľvek, kde použijete kompost.

Odrezky trávnika nedávno ošetrené pesticídmi alebo herbicídmi: Tráva má určitý stupeň chemického ošetrenia. Kompostovací proces je celkom vhodný na to, aby sa tieto materiály neškodne rozložili, ale iba v malých množstvách. A pretože sa trávniky sa zvyčajne ošetrujú vo vysokých koncentráciách, čerstvo ošetrený trávnik by sa nemal približovať k vášmu kompostu, kým koncentrácia nebude mať čas sa oslabiť a zriediť. Dajte tomu pár týždňov.

Burina prechádzajúca do osiva a invazívne rastliny: Púpavy a napríklad brečtan sú tak neodbytné, že jednoducho vyklíčia vo vašej hromade kompostu a rozšíria sa kamkoľvek, kde kompost použijete.

Cigaretové ohorky: Niektoré sú vyrobené z plastu, ale aj okrem toho sú cigarety plné chemikálií. Čistý tabak je kompostovateľný, ale žiaľ, to nie je všetko, čo je v cigaretách.

Syntetické mydlá: Mydlá by nemali ísť do vášho kompostu, pokiaľ nie sú certifikované ako biologicky odbúrateľné (a teda bezpečné pre životné prostredie).

Plienky a dámske hygienické produkty: Rovnako ako krv, aj ľudské exkrementy predstavujú veľké zdravotné riziko a môžu obsahovať choroby a parazity.

Kožený tovar: To znamená opotrebované opasky, peňaženky, rukavice, kabelky atď. Ich správne rozloženie môže trvať roky, najmä preto, že väčšina kožených doplnkov je ošetrená materiálmi, ktoré predlžujú život.

Papier s farebnou tlačou: Farebný atrament do tlačiarne môže obsahovať ťažké kovy a iné toxíny. Čokoľvek nasýtené týmito látkami môže kontaminovať váš kompost.

Lesklý papier: Akýkoľvek papier, ktorý má lesklý, plastový povrch, je pre vašu hromadu kompostu toxický. To znamená časopisy, katalógy produktov, baliaci papier a fotografie.

Psie a mačacie exkrementy a podstielka: Črevá mäsožravých / všežravých zvierat môžu byť hostiteľom širokej škály odolných parazitov a patogénov. Tento typ exkrementov musí byť kompostovaný oddelene v špeciálnych, vysokoteplotných kompostéroch. Hnoj od iných domácich, alebo hospodárskych zvierat je však veľmi prospešný.

FOTO:  Jasmine Sahin/shutterstock.com

Kľúčom je správna rovnováha správnych materiálov

Správna rovnováha mäkkých zelených materiálov k drevito hnedému materiálu je kľúčová pre prinútenie baktérií a mikroorganizmov vykonávať svoju prácu. Miešanie vlhkého mäkkého materiálu, ako je rastlinný odpad, pokosená tráva, so suchším slamovým materiálom, ako sú stonky kvetov a spadnuté listy, v zmesi približne v pomere 50:50 výrazne zvyšuje rýchlosť kompostovania. Žiaľ, v záhrade je často oveľa viac mäkkého materiálu, ale pokrčené noviny, roztrhaná lepenka fungujú tiež dobre.

Pokúste sa získať 25 až 50 percent mäkkej zelenej organickej hmoty - rastlinný kuchynský odpad, pokosená tráva, burina. Zvyšok hromady kompostu by mal obsahovať hnedý odpad, drevitý materiál ako papier, lepenka, mŕtve listy a orezaný rastlinný odpad zo záhrady. Snažte sa nedovoliť aby kompost ovládol jeden materiál. Príliš veľa posekanej trávy môže spôsobiť, že kompost bude mazľavý a to nechceme.

Odporúčame položiť na základňu vetvičky a vetvy, potom vytvoriť vrstvy hnedých prísad a potom zelený odpad. Potom zopakujte! Vlhkosť a primeraná cirkulácia vzduchu sú pre kompostovanie nevyhnutné. Preto by ste obsah kompostéra mali udržiavať vlhký, ale nie mokrý. A nezabudnite otáčať!

Získať zrelý kompost bude trvať šesť mesiacov až dva roky. Že je zrelý poznáte podľa farby a textúry: tmavohnedá s drobivou textúrou podobnou pôde a vôňou pripomínajúcou vlhké lesy.

Zdroje informácií:

Najnovšie videá