Pokryje havarijné poistenie rozbité okno na aute prípadne vandalizmus?

Pokryje havarijné poistenie rozbité okno na aute prípadne vandalizmus?
Zdroj: PR článok

Havarijné poistenie je dôležitým doplnkom klasického povinného zmluvného poistenia.

Toto poistenie je vhodné pokiaľ chcete dosiahnuť vyššiu úroveň ochrany. Vďaka nemu môžete v prípade problémov na cestách dostať od poisťovne väčšie množstvo peňažných prostriedkov na kompenzáciu. Pred čím všetkým vás chráni havarijné poistenie? Pre aké autá sa oplatí a čo za vás kryje? Ako si môžete rýchlo a jednoducho vybaviť havarijné poistenie? Vzťahuje sa takéto poistenie aj na rozbité okno na aute?

Povinné zmluvné poistenie verzus havarijné poistenie

Základný rozdiel medzi PZP a havarijným poistením je v tom, že PZP chráni predovšetkým cudzie vozidlo. Havarijná poistka naopak chráni predovšetkým vaše vozidlo. Rovnako havarijné poistenie umožňuje aj zvýšenie úrovne ochrany vášho vozidla aj pred ďalšími poškodeniami, nie len v strete s cudzím vozidlom vo forme havárie. PZP si pritom musí platiť každý jeden majiteľ vozidla, pretože jeho platenie vyplýva zo zákona.

Účelom povinného zmluvného poistenia je pritom predovšetkým nahradenie škody, ktorú majiteľ spôsobí tretím osobám pri dopravnej nehode. Ak napríklad spôsobíte nehodu, vaše PZP sa použije na vyplatenie škody na cudzom vozidle. Havarijné poistenie sa zasa vzťahuje na vaše vozidlo. V prípade, že si pri nehode spôsobíte vlastnú škodu, môžete využiť havarijné poistenie. Za alternatívu k havarijnému poisteniu sa považuje PZP s pripoistením. Na čo všetko sa vzťahuje havarijné poistenie auta?

Havarijné poistenie – čo všetko pokrýva?

Havarijné poistenie sa vzťahuje na rôzne škody, ktoré sa vám môžu na aute stať behom jeho používania. Nielen pri nehode, ale rovnako sa takáto havarijná poistka oplatí aj pri strete so zverou, poškodení vozidla vandalmi ako je napríklad rozbité okno na aute, či pri poškodení káblov, hadíc, obkladov a izolačných materiálov hlodavcami. Rovnako platí aj pri strete vozidla s plotom, či stromom. Takéto poistenie chráni vaše auto aj proti živelným katastrofám alebo napríklad pri rozbití čelného skla. Rovnako vás takáto havarijná poistka ochráni proti krádeži.

Havarijné poistenie sa potom vypočíta na základe veku auta, veku držiteľa auta, trhovej hodnoty auta, pričom sa zohľadňuje napríklad aj množstvo nehôd a podobne. Havarijné poistenie je napríklad povinné pri kúpe auta na lízing. Havarijné poistenie je pre bežné vozidlá nepovinné a rovnako je možné ho uzavrieť len pre vozidlá, ktoré neprekračujú určitý vek. V závislosti od poisťovne sa tento vek pohybuje od šesť do desať rokov, pričom napríklad poisťovňa UNION umožňuje havarijné poistenie pre vozidlá až do veku 12 rokov.

Pre staršie vozidlá sa havarijné poistenie nedá vybaviť, pretože škody spôsobené na takomto vozidle sú pri havárií častokrát väčšie ako samotná cena vozidla. Tým pádom je pre poisťovne aj pre majiteľa takéto poistenie nevýhodné. Pri poisťovni Union si môžete vyberať z dvoch balíčkov poistenia – jeden chráni pred haváriou, živelnou udalosťou, poškodením káblov a vandalizmom. Druhý balík chráni pred krádežou a tiež pridáva aj kompenzáciu v prípade krádeže.

Havarijné poistenie je v súčasnosti možné vybaviť aj online. Pár jednoduchými kliknutiami si viete vytvoriť rýchle online poistenie na mieru pre vaše potreby a pre vaše konkrétne vozidlo. Takéto poistenie je vhodné pre všetky vozidlá do určitého veku – kontrolu si musíte urobiť podľa konkrétnej poisťovne. Poistenie si môžete vyberať od rôznych poisťovní, pričom všetky poisťovne poskytujú iné balíčky. Aj cena havarijného poistenia je individuálna vzhľadom na rôzne parametre.

Zdieľať

Najnovšie videá