• TV Markíza
  • Funkcie, ktoré by nemali chýbať žiadnej klimatizácii

Funkcie, ktoré by nemali chýbať žiadnej klimatizácii

Funkcie, ktoré by nemali chýbať žiadnej klimatizácii

Premýšľate nad inštaláciou klimatizácie, no neviete ktorý model uprednostniť? Pozrite sa, aké funkcie by vašej klimatizácii rozhodne nemali chýbať.

Klíma do domu či bytu je mimoriadne dobrým pomocníkom, ako udržať teplotu v požadovaných hodnotách. Chladenie však nie je jediná vec, ktorú vaša klimatizácia dokáže. V súčasnosti si môžete vybrať z množstva modelov s inteligentnými funkciami, ktoré vám nielen zjednodušia jej používanie, ale predovšetkým spríjemnia bývanie.

Klimatizácia do bytu či domu dnes neslúži len na ochladenie domácnosti počas horúcich letných dní. Dnešné jednotky disponujú aj mnohými inými funkciami, ktoré z nich robia plnohodnotnú súčasť každého obydlia. Klimatizáciu si do vašej domácnosti nekupujete na jednu sezónu. Je to investícia do zariadenia, ktoré by vám malo slúžiť roky. Konkrétny model by preto mal byť nielen vzhľadom, ale i svojimi funkciami nadčasový. Zorientujte sa v trendoch, pozrite sa aké technické vymoženosti môže mať vaša klimatizácia a vyberte si takú, ktorej kúpu neoľutujete ani o pár rokov.

Efektívne a lacné vykurovanie klimatizáciou

Na začiatok si treba ujasniť k čomu vám klimatizácia poslúži a čo od nej očakávate. Primárnym cieľom býva ochladiť priestory. Čo by ste však povedali na to, keby ste mali doma zariadenie, ktoré v lete vašu domácnosť príjemne vychladí a v prechodných obdobiach zase vykúri? Klimatizácia nie je len sezónne zariadenie. V čase medzi vykurovacími sezónami alebo počas teplotne miernejších zimných dní si doma môžete pomocou klimatizačnej jednotky prikúriť alebo ju dokonca využiť ako plnohodnotný zdroj tepla. Klimatizácia môže skutočne fungovať ako energeticky úsporné a finančne nenáročné vykurovacie zariadenie. Pri vykurovaní funguje klimatizácia na princípe tepelného čerpadla, typu vzduch – vzduch.

V zime sa obráti spôsob distribúcie tepla, chladivo prechádza naopak. Vonkajšia jednotka získa teplo z okolitého vzduchu, ochladí sa a kondenzuje sa v nej vlhkosť, kým vnútorná jednotka ohrieva vzduch v interiéri. Získame tak trojnásobne vyšší teplotný výkon pri identickom elektrickom príkone ako pri klasickom kúrení elektrickým spôsobom.

Najefektívnejšie klimatizácia na vykurovanie funguje, keď sa vonkajšia teplota pohybuje okolo 0°C. Účinne ju teda využijete počas chladnejších jesenných dní alebo teplotne miernejšej zimy na prikúrenie. V tomto prípade vie ohrievať vzduch v miestnosti s neporovnateľne nižšími nákladmi než aké sú pri bežnom vykurovaní elektrinou alebo plynom.

Klimatizácia je vhodná aj pre alergikov

Vráťme sa ale k zdravotným benefitom. Klíma do domu môže byť skvelým bojovníkom aj proti tým najviac agresívnym alergénom (peľ z brezy, liesky). Klimatizácie, ktoré sú v súčasnosti na trhu dostupné disponujú špičkovým filtračným systémom, ktorý dokáže z miestnosti odstrániť prach, peľ a dokonca aj vírusy a baktérie. Vďaka tomu sa ľudia trpiaci rôznymi alergiami nemajú čoho obávať. Klimatizovaný vzduch je dokonale čistý. Špeciálne pre mestské prostredie je typické veľmi znečistené ovzdušie. Spoľahlivá klimatizácia dokáže odfiltrovať tieto nebezpečné látky a kvalitu vzduchu v interiéri tým výrazne zvýši. Čistenie vzduchu pomocou klimatizácie využijete aj vtedy ak máte doma domáce zvieratko.

Ak máte doma alergika stavte na klimatizáciu Samsung od ZSE, ktorá je vybavená špeciálnym trojvrstvovým Tri-Care filtrom, vďaka ktorému si doma zabezpečíte zdravší vzduch. Filter zachytí väčšie prachové častice, vlákna, zvieracie chlpy, jemný prach a redukuje výskyt vírusov, baktérií a alergénov. Filtre trojitej ochrany stačí vymeniť raz za tri roky.

Klimatizácia vďaka automatickému čisteniu zabraňuje vzniku baktérií a plesní. Interiér klimatizácie sa vysušuje a sterilizuje.

Príjemné a tiché klimatizovanie vďaka invertoru

Technológia invertor, ktorou dnes disponuje prevažná väčšina klimatizačných zariadení, reguluje počet otáčok kompresora a tak vplýva na výkon, spotrebu a hlučnosť prevádzky klimatizácie. Zariadenie vybavené invertorovou technológiou dosiahne požadovanú teplotu za polovičný čas a je úspornejšie a tichšie ako jednotka, ktorá invertor nemá. Invertorová technológia dokáže udržiavať v miestnosti stálu požadovanú teplotu bez toho, aby sa klimatizácia neustále zapínala a vypínala.

Použitím rovnomerne nižšieho výkonu na udržanie teploty v miestnosti taktiež znižuje spotrebu elektrickej energie.

Ak, chcete vašu domácnosť klimatizovať v mimoriadne tichej prevádzke, jednoznačne si zaobstarajte model z najvyššej energetickej triedy A+++ od ZSE Klima Premium 3,5 kW Samsung. Okrem toho, že je mimoriadne tichá a pracuje pri hlučnosti len 16 dB, získate komplexného pomocníka do vašej domácnosti.

Horúce letné noci budú vďaka tejto klimatizácii vo vašej spálni minulosťou. Funkcia Good’sleep zabezpečuje okrem minimálnej hlučnosti aj nastavenie teploty, rýchlosť ventilátora a smer prietoku vzduchu, aby ste mali nerušený hlboký spánok. V porovnaní so štandardným režimom chladenia zároveň znižuje spotrebu elektrickej energie až o 36 %.

Aký výkon vám postačí?

Pri výbere klimatizačnej jednotky býva hlavným kritériom jej výkon. Závisí od neho efektivita a úspornosť následnej prevádzky klimatizácie. Ak výkon klimatizácie vzhľadom k jednotlivým parametrom miestnosti podceníte alebo naopak nadhodnotíte, môže sa to odzrkadliť na fungovaní klimatizačného systému.

Výkon, ktorý by mala mať klíma do domu alebo bytu sa neurčuje len na základe toho, akú veľkú plochu potrebujete vychladiť. Zohľadňuje sa hlavne objem vzduchu, ktorý je v miestnosti. Pri určovaní výkonu klimatizačnej jednotky je teda dôležité brať do úvahy nielen dĺžku a šírku miestnosti, ale aj jej výšku. Výška miestnosti vplýva na výkon klimatizácie, pretože určuje objem vzduchu cirkulujúceho v priestore, ktorý je potrebné vychladiť.

Pri výbere výkonu by ste mali zohľadniť napríklad aj orientáciu miestnosti vzhľadom k svetovým stranám či veľkosť okien. Obývacia izba, ktorá je síce menšej rozlohy, no okná ma orientované na juhozápad bude potrebovať pravdepodobnejšie výkonnejšiu klimatizáciu ako rovnako veľká detská izba orientovaná na sever.

Dôležité pri výbere výkonu klimatizácie je i zateplenie bytového domu, počet osôb žijúcich v jednej domácnosti a napríklad i elektrické spotrebiče, ktoré v danej miestnosti pravidelne využívate. Každý z týchto parametrov je pre návrh správneho výkonu klimatizácie veľmi dôležitý. Ak nebudú zohľadnené správne, môže to znížiť funkciu klimatizačnej jednotky a zároveň navýšiť prevádzkové náklady.

Najlepšou voľbou pri rozhodovaní o výkone klimatizácie je poradiť sa s kvalifikovaným odborníkom. Ten vás dokáže upozorniť na maličkosti, ktoré by ste mohli prehliadnuť. ZSE Klima Bezstarosti vám ponúka kompletný servis od prvotnej obhliadky až po pravidelnú ročnú servisnú prehliadku.

 

Najnovšie videá