• TV Markíza
  • Prasknuté čelné sklo: kto mi ho zaplatí?

Prasknuté čelné sklo: kto mi ho zaplatí?

Prasknuté čelné sklo: kto mi ho zaplatí?

Havarijné poistenie nie je jediná možnosť, ako dostanete peniaze za prasknuté čelné sklo. Aké sú ďalšie alternatívy, ktoré stoja za zváženie?

Ak patríte k väčšine bežných Slovákov, zrejme je pre vás nové auto iba zbožným želaním, alebo si ho dovolíte iba na lízing. V týchto prípadoch je pre vás havarijné poistenie nutnosťou. Vďaka nemu jazdíte s istotou, že v prípade stretu s iným automobilom, nárazom do prekážky mimo cesty, zrážky so zverou, poškodenia auta vandalmi, poprípade hlodavcami, si so zaplatením nákladov nemusíte robiť starosti – uhradí vám ich poisťovňa, v ktorej máte uzatvorenú havarijnú poistku.

Samozrejme, z havarijného poistenia vám odškodnia aj rozbité čelné sklo. Pokrytie ďalších nákladov, ako napríklad poškodenie kapoty krupobitím alebo odcudzenie auta závisí od dojednania konkrétnych rizík v rámci tohto poistenia.

V prípade ojazdeného auta, staršieho ako osem rokov, je havarijné poistenie a poistenie proti vandalizmu na zváženie.

Ako inak získať peniaze na poškodené čelné sklo na vašom vozidle?

Spísanie protokolu o nehode s vinníkom

Vymrštený kamienok spod kolies okoloidúceho auta dokáže na čelnom skle narobiť poriadnu galibu. Na drahšom aute vás výmena vyjde na niekoľko stoviek eur.

Poškodenie čelného skla môže byť kryté z povinného zmluvného poistenia, avšak dopracovať sa k peniazom až také jednoduché nie je. Musíte splniť niekoľko dôležitých podmienok.

Predpokladom úspechu je, že s istotou viete, kto vám čelné sklo poškodil. Uznajte sami, počas dopravnej špičky sa vinník hľadá naozaj ťažko. Podarilo sa vám ho zastaviť a uznal zodpovednosť za škodu? Výborne, potom je dôležité spísať škodovú udalosť tak, ako sa stala. Ideálne je, keď máte dôkaz v podobe kamerového záznamu. Inak budete poisťovni ťažko dokazovať, ako k poškodeniu čelného skla naozaj došlo. Skutočnosť je jedna vec, vaše dohady druhá. To, či peniaze dostanete, alebo nie, je teda na posúdení konkrétnej poisťovne.

Ak si chcete ušetriť nervy, kopec papierovačiek a zvýšiť pohodu pri jazde, stavte na doplnkové poistenie auta.

Pripoistenie skla auta proti zničeniu a poškodeniu

Jednou z najspoľahlivejších alternatív, ako nehradiť poškodené čelné sklo z vlastnej peňaženky, je pripoistenie skla auta proti zničeniu a poškodeniu v rámci pzp.

Povinné zmluvné poistenie musia mať všetci majitelia motorových vozidiel s prideleným evidenčným číslom. Uzatvorením tohto poistenia budete jazdiť bez starostí, pretože prípadné škody na majetku a zdraví, ktoré svojou jazdou spôsobíte inému účastníkovi cestnej premávky, budú uhradené z tohto poistenia.

Uzatvoriť PZP nebolo nikdy jednoduchšie. Stačí vám 5 minút, aby ste si vypočítali výšku povinného zmluvného poistenia. K nemu si nezabudnite zvoliť pripoistenie skla proti zničeniu a poškodeniu a viac sa fŕkajúcich kamienkov báť nebudete.

Maximálny komfort z jazdy zvýšite aj uzatvorením ďalších pripoistení, ako napríklad škôd spôsobených výtlkmi na diskoch, pneumatikách a geometrii vozidla.

Už dávno neplatí, že zrážka so zverou je typická iba pre horské oblasti. Pripoistenie stretu so zverou takisto stojí za zváženie na väčšine územia Slovenska.

Pripoistenie úrazu vodiča k povinnému zmluvnému poisteniu vám poskytne denné odškodné v prípade pobytu v nemocnici, pri zranení alebo smrti v dôsledku úrazu pri jazde.

Pripoistenie proti živlom zasa pokryje škody spôsobené na vašom osobnom automobile pri živelných katastrofách, ako je požiar, krupobitie, víchrica či povodeň.

Čerpanie z vlastných úspor

Havarijné poistenie a pripoistenie skla auta proti poškodeniu nie sú povinnosťou. Môžete roky jazdiť bez toho, aby k rozbitiu čelného skla vôbec došlo.

Avšak nezabúdajte na to, že jeden kamienok odskočený spod pneumatík okolitého auta stačí na to, aby ste museli siahnuť na dovolenkové úspory či finančnú rezervu určenú na horšie časy.

Nenechávajte nič na náhodu a pripoistite sa.

 

Najnovšie videá