• TV Markíza
  • Rolety a žalúzie v jednom? Skvelý nápad!

Rolety a žalúzie v jednom? Skvelý nápad!

Rolety a žalúzie v jednom? Skvelý nápad!

Zoznámte sa s roletami Deň a noc.

Váhate medzi používaním žalúzií alebo roliet? Oba tieto tieniace systémy majú svoje klady, ale aj zápory. Žalúzie môžu regulovať množstvo svetla, aj keď sú zatiahnuté – stačí natočiť ich lamely. Rolety zase môžu dosiahnuť lepšieho úplného zatienenia. Čo ale keby existovalo riešenie, ktoré spojí výhody roliet a žalúzií, bez toho aby prevzalo nejaké nevýhody? Zoznámte sa s roletami Deň a noc.

Ako rolety Deň a noc fungujú?

Rolety Deň a noc, niekedy nazývané taktiež ako žalúzie Deň a noc, sú elegantným, a pritom veľmi funkčným spôsobom zatienenia okien, pomocou ktorého sa dá plynule regulovať prístup denného svetla do miestnosti. Funguje na princípe striedania priehľadných a nepriehľadných vodorovných pruhov látky. Posunutím jednej vrstvy látky docielite buď čiastočného, alebo úplného zatienenia. V prípade zatemňujících látok tzv. Blackout môžete miestnosť úplne zatemniť aj v priebehu dňa.

Rolety Deň a noc tak vlastne kombinujú klasické žalúzie a rolety a vyberajú si z nich to najlepšie – eleganciu a možnosť voľby látok rovnako ako u klasických látkových roliet, a možnosť regulovať úroveň tienenia, ako je tomu u hliníkových alebo drevených žalúzií.

Pre látkové rolety Deň a noc je charakteristické zloženie tieniacej látky. Ta je tvorená dvoma druhmi látok, ktoré sa pravidelne striedajú. Vždy je jeden pruh priehľadný, alebo skôr priesvitný a druhý nepriehľadný a v niektorých prípadoch dokonca nepriesvitný. Toto charakteristické pruhovanie im dalo aj iný názov – rolety Zebra, prípadne DUO rolety alebo Twin rolety.

Látka sa sťahuje z kazety, umiestnenej v hornej časti okna buď priamo na okennom ráme, prípadne privŕtanej k stene či stropu. Rolety Deň a noc avšak nesťahujeme za spodný koniec látky, ako u iných typov roliet. Látka sa totiž cez okno odvíja v dvoch vrstvách. Zadná vrstva, ktorá prilieha k oknu, sa nepohybuje. Pred ňou sa odvíja a pohybuje predná vrstva tak, ako klesá stredová napínacia tyč, aby sa potom dostala cez napínaciu tyč k oknu a tam se zastavila.

Jednoduchý nápad so skvelým prevedením – to je vlastne tajomstvo úspechu roliet Deň a noc. absolutna flexibilita pri nastavovaní množstva svetla, ktoré do miestnosti pustíte aj pri úplne stiahnutých roletách.

Estetická roleta

Rolety a poťažmo aj iné systémy tienenia, musia plniť viacero rolí naraz. Napríklad hrajú veľkú úlohu v dizajnovom návrhu bytu. Ide naozaj o výrazný prvok v každej miestnosti, takže výberu látky by ste mali venovať zaslúženú pozornosť.

Látka bude pravdepodobne to prvé, čím sa budete pri výbere roliet Deň a noc zaoberať. Tie najlacnejšie látky sú ponúkané spravidla v niekoľkých základných farbách. S rastúcou cenou rastie kvalita látky, výber farieb, textúry apod. Pokiaľ chcete, aby bolo možné s pomocou roliet miestnosť čo najviac zatemniť (napr. spálňu), zvoľte špeciálne zatemňujúce látky a montáž na rám okna.

Výrobca roliet Deň a noc FEXI ponúka 4 typy látok – Silver, Gold, Platinum a Diamond.

Rolety Silver sa hodia do detských izieb. Vynikajú širokou paletou farieb. Obecne sú to najlacnejšie látky..

Rada Gold - prírodné žíhané odtienene. Ide o zlatú strednú cestu výkonu a ceny. Ponúkajú priemerné zatemnenie.

Rolety Platinum zvolíte, pokiaľ žiadate najvyššie zatemnenie. Je k dispozícii široká ponuka odtieňov. V ponuke je aj variant slim, teda úzke pruhy.

Naozajstnou lahôdkou pre náročných sú rolety Diamond, ktoré predstavujú to najlepšie, čo môžete na trhu roliet Deň a noc na svoje okná kúpiť. Je to najluxusnejší variant s mnohými odtieňmi. V priehľadnej časti je sieťka s veľmi malými okami. Skôr teda priehľadná látka.

Každý moderný interiér môže vyzerať trochu inak. Rôzne farby, tvary, použité materiály, doplnky alebo osvetlenie. Niečo ale majú všetky moderné interiéry spoločné. Tým je využitie technológie vstavaných spotrebičov, použitie jednoduchých tvarov a línií a kladenie dôrazu na funkčné využitie celého priestoru.

Jednoduchosť a čisté línie sa prejavujú aj v detailoch, ako sú dvere bez zárubní, alebo práve tieniaca technika, ktorá môže splývať so stenami a kryť tak celú plochu okna vrátane okenného výklenku. V prípade potreby sa dajú ale rolety veľmi ľahko vytiahnuť a umožniť otvoreniu okenného krídla dokorán.

Pro zakrytí celej šírky okna doporučujeme vyberať rolety v MAXI kazete alebo v POLO kazete. Ich hlavnou výhodou je vystužená zadná časť kazety a tým pádom celkovo pevnejšia konštrukcia. To potom dovoľuje vyrobiť roletu o šírke až 240 cm. Môžete teda prekryť celý okenný výklenok jednou roletou.

Vhodnou montážou pre takto široké rolety je vŕtanie do steny nad okenný výklenok, prípadne do stropu pred oknom. Je síce možné vŕtať i do stropu priamo dovnútra výklenku, ale je potrebné počítať s tým, že roleta potom zaberie asi 6 cm priestoru. Horná hrana okna by preto mala byť od stropu výklenku vzdialená o niečo viac, aby sa okná dali otvoriť dokorán. Ničmenej pokiaľ stačí len pootvoriť na ventiláciu, tak tam väčšinou problém nebýva a rolety sa vojdu.

Napríklad roleta Deň a noc, Exclusive staroružová, AA 3030 v POLO kazete by mohla u vás doma vyzerať trebárs takto:

Na fotke: Rolety v POLO kazete môžu zakryť obe okenné krídla naraz. Elegantné a vkusné riešenie.

Na druhú stranu je samozrejme možné zakryť každé okenné krídlo zvlášť a mať dve rolety vedľa seba. Výhodou je, že sa s oknami potom lepšie manipuluje, avšak dá potom trochu práce nastaviť susediace rolety tak, aby boli ich pruhy v jednej rovine. Pokiaľ sa totiž pruhy nezrovnajú do jednej línie, môže pohľad na nich trochu rušiť.

Akú farbu roliet vybrať?

Rolety tvoria naozaj výrazný prvok v každej miestnosti, a výber farby by ste teda nemali podceniť. Pokiaľ uvažujete o obstaraní si roliet Deň a noc, bude pravdepodobne práve výber farieb prvým krokom a taktiež tou časovo najnáročnejšou operáciou. Výber vhodnej farby roliet sa odvíja hneď od niekoľkých faktorov, ktoré sa Vám pokúsime postupne priblížiť. Poďme sa společne pozrieť na to, akú ideálne zvoliť farbu, aby ste boli s našimi roletami čo možno najviac spokojní.

Čo sa týka priehľadnosti látok, tak obecne platí, že čím tmavšiu tkaninu zvolíte, tým väčšieho zatienenia dosiahnete. Všetky látky roliet Deň a noc Fexi avšak čiastočne prepúšťa svetlo a nie sú 100% zatemňujúce. Väčšieho zatienenia môžete jednoducho dosiahnuť obstaraním si tmavšieho odtieňu a vyššou gramážou.

Najväčšiu mieru zatienenia dosiahnete vtedy, pokiaľ si zaobstaráte zatemňovacie rolety Deň a noc z rady Blackout. Tie poskytnú Vášmu domovu čo možno najväčšie zatemnenie. Počítajte ale s tým, že maximálne možné tienenie neznamená 100% tmu.

Akú látku roliet zvoliť do konkrétnych miestností?

Podľa toho, ako daná látka a materiál prepúšťa svetlo, sa hodí viac či menej do určitých miestností. Aby teda mohli rolety dotvoriť atmosféru daných izieb čo možno najlepšie, je potrebné sa na výber konkrétnych látok zamerať naozaj dôkladne. Aká látka se preto hodí do kuchyne, a ktorá je naopak vhodná do spálne či detskej izby?

Kam sa hodia rolety so svetlejšími látkami?

Čím svetlejšia látka je, tým viac svetla prepúšťa. Vďaka týmto vlastnostiam sa svetlejšie rolety hodia predovšetkým do tých miestností, ktoré nechceme úplne zatemniť, ale iba v nich chceme príjemne regulovať mieru prichádzajúceho svetla.

Svetlejšie látky sú preto ideálne napríklad do kuchýň či obývacích izieb, kde nie je úplné zatemnenie žiadané.

Na fotke: Biela farba roliet je úplná klasika. Skvelo sa hodia do väčšiny interiérov.

Kam sa hodia rolety s tmavšími látkami?

Naopak blackout látky sa hodia predovšetkým do miestností, ktoré chceme čo najviac zatemniť. Ako už bolo vyššie zmienené, tieto látky nemajú schopnosť zatemniť miestnosť na 100 %, ale miera ich zatienenia je naozaj veľmi prijateľná. Je totiž dobré si uvedomiť, že sa ešte stále jedná o rolety, ktoré sú pripevnené na okne a úplnú tmu teda ani nejde očakávať.

Ale vďaka svojim nadmieru uspokojivým zatemňovacím schopnostiam sú blackout rolety Deň a noc vhodné predovšetkým do izieb, kde spíme – teda do spální, detských izieb a izieb pre hostí. Také rolety môžu behom dňa slúžiť k príjemnému zatieneniu a večer, kedy sa chystáme spať, ich môžeme ľahko naplno zatiahnuť a zatemniť.

Inštaláciu roliet iste zvládnete

V prípade roliet Deň a noc nepotrebujete pre ich montáž žiadne školenie ani certifikáty. Dokonca ani žiadne predchádzajúce skúsenosti, alebo snáď špeciálne náradie. Rolety Deň a noc boli totiž navrhnuté s ohľadom na veľmi jednoduchú inštaláciu.

Pokiaľ sa navyše rozhodnete objednať si rolety od spoločnosti FEXI, ktorá sa na tieniacu techniku špecializuje, príde Vám roleta už zložená. To je naozaj veľká výhoda, keďže pri zostavovaní rolety sa Vám nestane, že niečo niekam zasuniete opačne, prehodíte strany, zlomíte kúsok plastu či stratíte dôležitý dielik. S FEXI máte všetko ako na striebornom podnose a pri montáži niekedy ani nepotrebujete vŕtačku či skrutkovač.

Aké možnosti pri montáži roliet máte?

Montáž bez vŕtania. Tá je veľmi obľúbená, keďže nevyžaduje žiadne majstrovské zručnosti a ani náradie. Podmienkou ale je, že máte rolety s tzv. otvorenou kazetou. Na webe fexi.sk sme našli ako textový, tak video návod, podľa ktorého sme naozaj zvládli montáž za nejaké 2 minúty. A aj keby ste momentálne nemali k internetu prístup, ku každej dodanej rolete je taktiež návod priložený. Vlastne ani o montáž v pravom slova zmysle nejde. Stačilo doslova len prichytiť dva háčiky na kazetu rolety, zavesiť celú roletu na rám okna a prilepiť kladku pre vedenie ovládacej retiazky na okenný rám. Takto jednoduché to je.

Montáž s vŕtaním do okna. Pokiaľ si prajete mať roletu tak nejak viac napevno, môžete úchyty pre kazetu s roletou privŕtať k oknu. Vŕtanie do okna znie trochu desivo, ale ide vlastne len o uchytenie oných dvoch držiakov na kazetu s roletou. Je to len o niečo málo náročnejšie než prosté zavesenie na rám okna. A nebojte sa, že byste okenný rám nejak poškodili. Takmer všetky okná sú doteraz opatrený bežnými žalúziami, a ty sa bez vŕtania do okna ani nedajú nainštalovať. Do okna len navŕtate dva malé vruty. Vruty a všetko potrebné nájdete v balení s dodanou roletou. Budete len potrebovať vŕtačku a skrutkovač.

Montáž s vŕtaním do steny. Kto sa rozhodne nevŕtať do okna, môže pre upevnenie rolety navŕtať držiaky do steny. A tu sa Vám otvárajú 3 rôzne možnosti – vŕtanie do stropu okenného výklenku, do stropu miestnosti pred oknom a vŕtanie do steny nad okenným výklenkom. Cieľ je ale rovnaký – pripevniť tie dva držiaky pre uchytenie kazety s roletou.

Je dôležité vedieť, aký typ montáže preferujete už pri objednávke rolety. Pretože napríklad pri montáži bez vŕtania si musíte objednať len otvorenú kazetu. Pokiaľ ale chcete vŕtať, potom pre okno sú určené iné skrutky než pre stenu a strop. V balení potom nájdete všetko, čo potrebujete pre daný typ montáže vrátane hmoždiniek a skrutiek. Vŕtačku a skrutkovač už musíte mať vlastný.

Zdalo by sa, že vŕtanie, obzvlášť do stien, bude veľmi náročný typ montáže. Ničmenej to tak nie je. Najnáročnejšie je zamerať diery v stene tak, aby boli v jednej rovine. Keď sa to nepodarí, mohli by potom rolety byť nakrivo a výsledný efekt by bol pokazený. Máte síce nejaký priestor držiaky mierne posunúť a nastaviť do roviny, ale ide o milimetry.

Opäť ešte zdôrazníme, že pre každý typ montáže nájdete na stránkach výrobcu prehľadný textový a video návod k montáži.

Rolety Deň a noc od Fexi – skvelá voľba

Prečo bys te si rolety Deň a noc mali zaobstarať práve od FEXI, keď na trhu sú aj iní dodávatelia? Našli sme pre vás 7 výhod, ktoré FEXI rolety odlišujú od konkurencie:

● Rolety Deň a noc od FEXI sú už zložené a zoskrutkované, montáž je tak omnoho jednoduchšia než u iných dodávateľov – nehrozí, že pri zostavovaní desiatok drobných súčiastok na nejakú zabudnete, niečo stratíte alebo zlomíte.

● Vyberať môžete až z 3 typov kaziet, v ktorých sú rolety uložené. Konkrétne Otvorená kazeta, vhodná aj pre montáž bez vŕtania, POLO kazeta s vystuženým chrbtom a horným ochranným krytom a MAXI kazeta, ktorá kryje látku zo všetkých strán.

● FEXI ponúka viac než 200 druhov látok s rozdielnou úrovňou zatemnenia.

● FEXI ponúka taktiež individuálne riešenie – môžete si prispôsobiť veľkosť roliet aj pre atypické okná.

● Výber vám taktiež uľahčia vzorky látok, ktoré si môžete objednať úplne zadarmo.

● Web FEXI je plný prepracovaných návodov a manuálov ako vo forme textov, tak obrázkov a dokonca videí.

● Vždy sa môžete obrátiť na príjemnú a profesionálnu zákaznícku podporu, či už po telefóne, alebo skrz e-mail.

 

Najnovšie videá