Viete kedy je nutný servis klimatizácie?

Viete kedy je nutný servis klimatizácie?
Zdroj: ZSE

Servis klímy sa oplatí robiť pravidelne, najlepšie raz ročne. Viete, kedy sa oplatí spozornieť a klímu radšej nechať preveriť odborníkom?

Ako pri každom technickom zariadení, aj pri klimatizácii platí, že pravidelný servis je dôležitý na udržanie jej výkonu na maximálnej úrovni. Najlepší čas v roku na údržbu klimatizačnej jednotky je jar. Jedným z hlavných dôvodov je, že chladiace a vykurovacie systémy treba pripraviť v predstihu, teda pred sezónou, kedy budú najviac využívané.

Je to podobné ako pri starostlivosti o auto, vždy pred zimnou sezónou a po nej je dobré auto nechať skontrolovať v servise a vyhnúť sa tak nepríjemným prekvapeniam. Aj klíma potrebuje pravidelný servis, aby všetko fungovalo správne a dlhodobo.

Napriek všemožnej snahe sa môže stať, že saklíma aj tak pokazí. Existuje niekoľko kľúčových znakov, podľa ktorých sa dá pozorovať, že klimatizácie potrebujú skorší servis a pomoc špecialistov, aby sa problému predišlo skôr, než bude neskoro. Kedy je dobré sa obrátiť na odborníkov?

Požiadať o radu a pomoc špecialistov nie je hanba, skôr prejav zrelosti a rozvážnosti. Máloktorí laik totiž dokáže odhadnúť mieru poškodenia a zvoliť vhodný postup, ako vadu odstrániť. Tu je 5 najčastejších znakov, podľa ktorých sa dá odhadnúť, že klimatizácie nefungujú správne.

1. Klimatizácia nechladí

Vzduch, ktorý prúdi cez prieduchy už nie je taký studený, ako býval. Keď vzduch nechladí ani pri maximalnom nastavení, ide zrejme o poškodenie kompresora, prípadne tento problém môže naznačovať, že hladina chladiva je príliš nízka.

2. Obmedzený prietok vzduchu

Pozorovanie, že vzduch už necirkuluje v celom byte alebo priestoroch, je určite znamením, že sa niečo deje. Môže ísť o viacero problémov, skutočnú príčinu však odhalí až špecialista. Tento problém sa môže týkať tak upchatých filtrov, zablokovaného potrubia, ako aj zníženej účinnosti kompresora.

3. Nepríjemné pachy a zvláštne zvuky

Pokiaľ klimatizácia začne vydávať nezvyčajné zvuky, vyžaduje si servis. V prípade, že počuť zvuky ako brúsenie kovu na inom kove, je nutné ju ihneď vypnúť a ďalej nepoužívať, môže totiž dôjsť k ďalšiemu poškodeniu.

Zápach spáleniny je zase znakom zhorenej izolácie vodičov. Pokiaľ ide o zatuchnutý zápach, môže to signalizovať, že v potrubí sa tvoria plesne. Je nutné zavolať špecialistu, aby klimatizačnú jednotku skontroloval a v prípade potreby vykonal opravu.

4. Zvýšenie teploty

Ide o vážny problém, ktorý patrí do rúk odborníkov. Zvýšenie teploty klímy je pravdepodobne znakom toho, že klimatizácia má znečistenú cievku, poškodené elektrické komponenty, zlomený ventilátor motora alebo jej uniká chladivo.

5. Klíma správne netesní

V prípade, že z klimatizácie uniká chladivo, je nutné konať okamžite. Chladivo je potenciálne nebezpečná látka pre ľudí aj zvieratá. Vytekať môže aj voda, vtedy je možno problém iba s odtokovou hadicou. Hoci to nie je nebezpečné, ako pri úniku chladiva, netreba to podceňovať - zanedbaný únik kvapaliny môže časom viesť k väčším problémom.

Dobrý servis predlžuje životnosť

Vo všeobecnosti vydrží kvalitná klimatizačná jednotka 10 - 15 rokov - výhodu predstavuje dnes prístupná klimatizácia na splátky. Pravidelná údržba a servis jej životnosť samozrejme predlžujú. Servis sa odporúča minimálne raz za rok, pravidelné kontroly a čistenie je však nutné zabazpečiť počas celého roka. V prípade, že sa v domácnosti nachádza mačka alebo pes, je prítomná zvýšená prašnosť, byt je v centre mesta s intenzívnou dopravou a väčšou mierou znečistenia vzduchu, prípadne klimatizácia slúži aj na prikurovanie, je nutný odborný servis aj častejšie ako raz ročne.

Základné čistenie nie je náročné

Odborník na klimatizácie zo ZSE radí, že okrem profesionálneho servisu raz ročne je dobré kontrolovať klimatizačnú jednotku aspoň raz za mesiac podľa návodu v manuáli. Postup čistenia je však spravidla nasledovný:

1. Klimatizáciu je nutné vypojiť z elektrickej siete.
2. Povrch vnútornej jednotky poutierať mäkkou vlhkou handričkou.
3. Otvoriť predný kryt a vybrať vzduchové filtre.
4. Hrubé nečistoty (prach, srsť domácich zvierat) jemne povysávať vysávačom so štetinovým nadstavcom.
5. Filtre opatrne umyť pod tečúcou vlažnou vodou. Filter nikdy nevkladať do umývačky riadu. Teplo by ho mohlo poškodiť.
6. Filtre nechať dôkladne vyschnúť. Nevystavovať ich slnečnému žiareniu.
7. Vyčistené filtre vrátiť na pôvodné miesto a zatvoriť predný panel klimatizácie.
8. Nezabúdať ani na vonkajšiu jednotku. Jednoducho ju očistiť od hrubých nečistôt (lístia) a poutierať navlhčenou handričkou.

 

Zdieľať

Najnovšie videá