Ako podporiť správny vývoj dieťaťa prvých 6 mesiacov

Ako podporiť správny vývoj dieťaťa prvých 6 mesiacov

Vývoj dieťaťa v jeho prvých týždňoch a mesiacoch má vplyv na celý jeho život. Ako ho správne podporiť?

Deti, ktoré vyrastajú v láskyplnom a pokojnom prostredí prosperujú lepšie. Rodičia si často kladú otázku, ako majú podporiť správny vývoj svojich detí. Okrem motorického rozvíjania, ktoré je nesmierne dôležité, je dobré dieťatko stimulovať aj správnymi podnetmi. Ako podporiť dieťa v prvých mesiacoch života?

Myslieť na svoje dieťa už pred narodením a komunikovať

Zdravie a pohoda počas tehotenstva výrazne vplývajú na novorodené bábätko. Alkohol, drogy a niektoré lieky môžu mať negatívny dopad na správny vývoj malého jedinca. Pred narodením je dobré zvážiť aj zdravotné poistenie novorodenca, inak dieťa automaticky získava rovnakú poisťovňu ako matka.

S dieťaťom môžu rodičia začať komunikovať hneď po narodení, no ideálne ešte v tehotenstve. Niektorí ľudia intuitívne používajú vysoký hlas a výraznú mimiku tváre a je to správne. Pomáha to dieťaťu lepšie absorbovať nové zvuky a rozvíja sa oblasť mozgu zodpovedná za reč. Existuje priama súvislosť medzi inteligenciou dieťaťa a počtom slov, ktoré mu blízke osoby hovoria. V prvých mesiacoch dieťa neustále počúva intonáciu, rytmus a vzorce hlasov okolo neho. Aj keď ešte nerozumie tomu, čo slová znamenajú, jeho mozog vytvára základy na osvojenie si jazyka.

V prvých týždňoch je dieťa obzvlášť krehké a zraniteľné a rodičia sa často rozhodnú používať monitor dychu. Union zdravotná poisťovňa ho svojim poistencom a poistenkám požičiava do šiesteho mesiaca veku, prípadne poskytuje príspevok 30 eur na jeho kúpu.

Okolo 2 až 3 mesiacov dieťa sa už dieťa začína viac zaujímať o okolitý svet. Rodičia môžu jeho vývoj podporiť riekankami, rôznymi hrami (ťap - ťap - ťapušky, kukuk s plienkou, ktorá mu zakrýva tvár), dobré je neustále do hier s bábätkom zapájať jeho rúčky. Podporuje sa tým jeho správny vývoj a navyše je to zábavné aj pre rodičov.

Niekoľko nápadov na počiatočné objavovanie zvukov:

● Roztrhať alebo pokrčiť papier pred dieťaťom.

● Nasypať suché cestoviny na panvicu, klopať lyžičkou o misku alebo vydávať iné bežné zvuky varenia.

● Otočiť kľučkou, zazvoniť na zvonček a otvoriť alebo zatiahnuť žalúzie alebo okná.

● Hrať na hudobný nástroj a tancovať pri hudbe.

Rovnako ako pri iných formách stimulácie, je potrebné byť citliví na reakcie dieťaťa. Ak znerzvónie či plače, je čas dať si pauzu.

Spievanie a čítanie

Spievať dieťaťu piesne aj s pohybom je v ranom detstve veľmi prínosné. Rytmické riekanky a pesničky s pohybovými prvkami mimoriadne rozvíjajú malé deti a navyše ich drobci milujú – podobne ako čítanie obrázkových kníh. Najmenšie deti spočiatku rozoznávajú iba čiernu a bielu farbu, no obrázky v knihách ich vedia doslova vtiahnuť. Neskôr sa zaujímajú o farebné knihy a z čítania spolu s rodičmi sa dajú vytvoriť krásne rituály. Je to príjemný čas, ktorý si obľúbia deti aj rodičia.

Kontakt s dieťaťom Už od samého začiatku je túlenie, nosenie, dojčenie a hojdanie ideálnou formou ako nielen utíšiť nepokojné dieťa, ale aj ho uistiť o tom, že svet je bezpečné miesto. Kde inde má malý novorodenec pochopiť, že je milovaný, ak nie v náručí svojich rodičov. Preto je dôležité nasledovné:

● Reagovať na plač bábätka. Čím skôr, tým lepšie. Zvlášť u novorodencov a najmenších detí. Upokojiť ich, pomaznať a ubezpečiť, to všetko tvorí základ pre správny vývoj mozgu a emócii dieťaťa.

● Masáž tela. Láskyplné dotyky znižujú úroveň stresu u detí a zvyšujú pocit pohody a bezpečia. Dokonca podporujú rast u malých detí. Bolo dokázané, že predčasne narodené deti, ktoré boli na nemocnočnom oddelení stimulované masážou niekoľkokrát denne, mohli domov odísť skôr, ako deti, ktoré neboli masírované.

Pozornosť a poloha na brušku

Keď dieťa niečo sleduje alebo na niečo ukazuje, je dobré si to všímať. Sú to veci, ktoré ho zaujímajú. Rodičia tým dieťaťu navyše naznačujú, že jeho záujmy sú pre nich dôležité. Reč tela, žiarivé oči, pozornosť k bľabotaniu a detským aktivitám a jemné pohladenia a úsmevy potvrdia dieťaťu, že je hlboko milované.

Mnohé z predchádzajúcich aktivít je možné vykonávať, keď je dieťatko v polohe na brušku. Táto poloha je nevyhnutná pre správne budovanie svalov a koordinácie. Niektoré deti ju milujú, pre iné je táto poloha utrpením a čas strávený na brušku doslova preplačú. Netreba to však vzdávať, pre správny vývoj je to mimoriadne dôležité.

Vytvárať bezpečné miesto

V čase, keď dieťatko robí prvé pohybové pokroky, je dôležité, aby miesto v domácnosti bolo bezpečné. Potrebuje priestor na to, aby sa jeho mozog správne rozvinul. Oklieštiť jeho svet ohrádkou, ako sa to robilo v minulosti, určite nie je riešením. Skôr ho láskyplne sledovať, učiť a vysvetľovať mu. Samozrejme, priestor musí byť aj bezpečný.

Okrem monitoru dychu Union zdravotná poisťovňa ponúka najmenším poistencom a poistenkám aj príspevok na kurz plávania alebo darčekový poukaz v hodnote 40 eur na nákup detského tovaru. Nezabudnite, že zmena zdravotnej poisťovne je možná v kalendárnom roku len do konca septembra.

Zdieľať

Najnovšie videá