Ako čo najefektívnejšie ochrániť šošovku fotoaparátu vášho smartfónu pred poškodením?

Ako čo najefektívnejšie ochrániť šošovku fotoaparátu vášho smartfónu pred poškodením?
Zdroj: Kicking Studio/Shutterstock.com

Jedným z najčastejších kritérií pri výbere nového smartfónu je práve kvalita fotoaparátu.

Jedným z najčastejších kritérií pri výbere nového smartfónu je práve kvalita fotoaparátu. V dnešnej dobe máme potrebu zachytávať všetko, vždy a všade - od ovsenej kaše na raňajky, až po večerné posedenie s priateľmi pri drinku. Telefón prakticky nepustíme z ruky. Väčšina objektívov našich telefónov je však veľmi citlivá a aj drobná nedokonalosť na šošovke, resp. škrabanec, dokáže ovplyvniť kvalitu snímok. Ako ju chrániť?

Ochranné tvrdené sklo

Nalepenie ochranného tvrdeného skla pre šošovku fotoaparátu, rovnako ako aj ochranného skla na displej, by malo byť samozrejmosťou. Aplikácia transparentného sklíčka je jednoduchá a zvládnete ju poľahky aj doma. Pre výrazne vystupujúcu šošovku je vhodné zvoliť tvrdené sklo s kovovým orámovaním, ktoré chráni pred poškodením aj jej bočné steny.

Kryty na mobil

Buďte svedomití a zamerajte sa na prevenciu - tá vás koniec koncov vyjde lacnejšie, ako samotná oprava či výmena šošovky. Ďalším riešením je kúpa kvalitného krytu na mobil. Tie nájdete v rôznych materiálových a dizajnových prevedeniach, pre všetky typy moderných smartfónov, napr. obal na mobil Xiaomi, Samsung, iPhone a podobne.

Aký kryt dokáže poskytnúť najefektívnejšiu ochranu vášmu zadnému a prednému fotoaparátu?

Kryty na mobil so zvýšeným okrajom

Hľadajte také puzdro na mobil, ktoré disponuje vyvýšeným rámom, a to nielen okolo tela smartfónu (hrany) ale aj na zadnej strane, v oblasti fotoaparátu. Úlohou zvýšených rámov je pomáhať chrániť šošovku, rovnako aj displej, pri kontakte s drsnými a tvrdými povrchmi, resp. pri páde - vytvárajú medzeru.

Najodolnejšie materiály krytov na mobil

Pri výbere je potrebné zohľadniť aj materiál, z ktorého je kryt vyrobený. Medzi modely, ktoré dokážu najlepšie absorbovať a tlmiť nárazy, čím sa eliminuje možnosť poškodenia šošovky, patria silikónové kryty na mobil. Vhodnou alternatívou sú ajflexibilné puzdrá z TPU materiálu, napríklad kryty na Motorolu. Ďalšou obľúbenou možnosťou sú plastové kryty. Ich nevýhodou je však nižšia priľnavosť a možnosť zlomenia pri tvrdom náraze.

FOTO:  Dan Jardine/Shutterstock.com

Flipové kryty na mobil

Na výber sú okrem zadných krytov aj celotelové puzdrá na mobil - tzv. flipové. Tie chránia ako zadnú časť vášho smartfónu (zadnú šošovku), tak aj displej a predný fotoaparát, a to nielen pri páde na zem, ale taktiež pri kontakte s ostrejšími predmetmi, napr. vo vrecku či kabelke (mince, kľúče, atď.)

Kvalitné snímky nezávisia iba od vašich fotografických schopností, ale aj od kvality samotného fotoaparátu, teda šošovky. Je preto potrebné vykonať preventívne opatrenia, ktorými tento citlivý povrch náchylný na škrabance a poškodenia ochránite. Vsaďte na dvojitú ochranu - tvrdené sklá a kvalitné kryty na mobil.

 

Zdieľať

Najnovšie videá