• TV Markíza
  • Záhradný traktor vs. rider: Rozhodnutie môžu ovplyvniť tieto faktory

Záhradný traktor vs. rider: Rozhodnutie môžu ovplyvniť tieto faktory

Záhradný traktor vs. rider: Rozhodnutie môžu ovplyvniť tieto faktory

Vlastníte väčší členitý pozemok?

Ak by ste na jeho úpravu a kosenie zvolili klasickú kosačku, poriadne by ste sa narobili. Pre účely rozsiahlejších pozemkov ale na trhu už dávno existujú pohodlné záhradné traktory a ridery. Na prvý pohľad rovnaké, a predsa odlišné stroje. Aký je medzi nimi rozdiel a ktorý je vhodný pre vás?

Veľké pozemky, zlý zdravotný stav alebo túžba po pohodlí pri práci. To všetko sú dôvody, prečo si zakúpiť jeden zo spomenutých strojov. Ich existencia nám má predsa uľahčovať prácu na záhrade a okolo domu. S traktorom i riderom dokážete viac ako len pokosiť trávu, pozrime sa spoločne, aké sú medzi nimi rozdiely.

Záhradný traktor

Pokiaľ má záhradný stroj zberný kôš, ide o záhradný traktor. Motor záhradného traktora je schovaný pod kapotou a jeho ústrojenstvo nájdete v strednej časti stroja. Poskytuje vysoký výkon, ale nedostanete sa s ním všade a je zložitejší na manipuláciu.

Jeho najväčším pozitívom je, že je možné ho využívať celoročne, a to nielen na kosenie trávnika. Využijete ho na siatie, hnojenie pôdy a na zimu s ním pri kúpe príslušenstva jednoducho odhrniete sneh z príjazdovej cesty bez väčšej námahy.

Ide o pomerne veľký a ťažký stroj, na čo treba myslieť ešte pred kúpou. Máte dostatok priestoru na skladovanie a je váš pozemok členitý tak, aby sa na ňom s väčším strojom pohybovalo hladko a bez problémov? Ak ste odpovedali áno a hľadáte výkonného univerzálneho pomocníka, záhradný traktor je správna voľba.

Na čo si dávať pri výbere záhradného traktora pozor?

Šírka záberu žacieho stroja – čím širší záber, tým rýchlejšie odvedená práca.

Počet rotujúcich nožov – Pri veľkých plochách budete potrebovať dva až tri žacie nože, pri menšej vám postačí aj jeden.

Vlastnosti pozemku – pre rovný pozemok postačí traktor so zadným pohonom, ak vlastníte svahovitý členitý pozemok, bude pre vás vhodné voliť si traktor s pohonom na všetky kolesá.

Spôsob kosenia – každý model kosí trávnik iným spôsobom. Vybrať si môžete mulčovanie, vyhadzovanie zboku alebo zozadu, či zber trávy do zberného koša.

Výška trávy – záhradné traktory nie sú určené na kosenie trávy vyššej ako 25 centimetrov.

Záhradný rider

Vďaka kosiacemu ústrojenstvu, ktoré sa pri rideroch nachádza v prednej časti stroja, sa s ním jednoducho dostanete aj na menej dostupné miesta. Čo je jeden z hlavných rozdielov medzi riderom a traktorom. Manipulácia s riderom je nielen kvôli ústrojenstvu vpredu, ale aj vďaka kĺbovému riadeniu, pohodlná a nenáročná.

Veľké a členité pozemky potrebujú kosačky so sediacou obsluhou. Rider je však nielen kosačkou, ktorá sa postará o mulčovanie, ale všestranným strojom. Pôdu s ním viete prevzdušniť, zakúpiť si viete prívesný vozík, kefu na čistenie, odmachovač. Využijete ho v lete, na jar pri starostlivosti o trávnik, na jeseň pri odpratávaní listov a v zime s ním spolu s radlicou odpracete i snehovú nádielku.

Výhoda umiestnenia nožov v prednej časti spočíva v tom, že sa aj s veľkým strojom dostanete, napríklad pod lavičku, k plotu, pod kríky, stromy, či iné objekty na záhrade. Jazdu okolo prekážok si budete kvôli jedinečnému kĺbovému riadeniu užívať. Zadné kolesá sa otáčajú pod strojom a výsledkom je bezproblémové manévrovanie aj na pozemku s viacerými prekážkami.

Nízky profil, motor ukrytý v zadnej časti a kosiaci kryt zas zabezpečia, že budete mať pri práci kompletný výhľad a prehľad nad pracovnou plochou. Pri členitejších pozemkoch určite odporúčame siahnuť po verzii s pohonom na všetky kolesá, čo vám výrazne uľahčí jazdu do kopca.

Na čo si dávať pozor pri výbere záhradného rideru?

Veľkosť pozemku – záhradné ridery si poradia aj s veľkými a členitými pozemkami.

Šírka kosenia – vybrať si môžete šírku žacieho ústrojenstva do 132 cm pri profesionálnych modeloch, pri modeloch pre domáce použitie vám postačí aj šírka kosenia okolo 94 cm.

Pohon kolies – pri svahovitých pozemkoch siahnite po verzii s predným i zadným pohonom. Pri veľkých pozemkoch bez svahov postačí aj zadný pohon.

Pohodlné sedenie – pri práci budete sedieť, ak máte možnosť vyskúšajte si sedenie na vybranom modely. Plusom sú ergonomické sedačky.

Výber príslušenstva – v minulosti boli ridery iba stroje na kosenie a mulčovanie trávnika, dnešné príslušenstvo z nich robí všestranných pomocníkov. Pred kúpou si pozrite výber príslušenstva, ktorý ponúka vami vybraná značka.

Spoločnosť Husqvarna vyrába záhradné traktory a ridery už viac ako 30 rokov. K dispozícii majú najmodernejšie technológie a veľký výber príslušenstva pre domáce i profesionálne využitie.

Galéria

Najnovšie videá