Nezostaňte v zápche. Určite necestujte do Chorvátska cez najrušnejšie dni

Nezostaňte v zápche. Určite necestujte do Chorvátska cez najrušnejšie dni
Zdroj: PR článok

Cestujete do Chorvátska na dovolenku? Tieto veci by ste mali vedieť! Kedy je najlepšie vyraziť a ako sa vyhnúť najrušnejším dňom? Ktoré poistenie auta Vám môže na cestách pomôcť? Potrebujete aj havarijné poistenie?

Pri cestovaní na dovolenku sa dá vybrať si rôzne alternatívy – môžete cestovať najčastejšie autom, letecky alebo prostredníctvom železničnej dopravy. Pri cestovaní je základom pohodlie a dostatok miesta, ale rovnako podstatná je bezpečnosť. Tiež sa však na miesto chceme dostať v rozumnom čase a ušetriť tak hodiny pri sedení v kolónach. Ako je to s cestovaním do Chorvátska? Ktoré náležitosti by ste nemali zabudnúť a na čo si dať pozor?

Plánovanie ako základ úspešnej dovolenky

Pred samotnou cestou na dovolenku je potrebné predovšetkým všetko poriadne naplánovať. V rámci plánovania cesty do zahraničia je tiež potrebné naštudovať si cestu a najlepšie zvážiť aj nejakú formu kvalitnej navigácie. Rovnako Vám plánovanie môže ušetriť množstvo času aj peňazí, keďže sa takýmto spôsobom môžete účinne vyhnúť kolónam, či poplatkom za diaľnice. V prípade, že vlastníte elektromobil sa tiež v zahraničí oplatí prezrieť si sieť nabíjacích staníc a prípadne aj výhody, ktoré jednotlivé krajiny pre držiteľov elektromobilov poskytujú.

Rovnako je v rámci plánovania dôležité naplánovať si správny deň na cestovanie. V minulosti sa za najfrekventovanejšie dni považovali piatok a sobota, no v súčasnosti sa zápchy často vyskytujú na hraničných priechodoch aj v nedeľu. Často sa zápchy vytvárajú na frekventovaných obchvatoch aj v pondelok, kedy sa po víkende dostávajú do premávky aj nákladné vozidlá. Samozrejme zápcha sa vytvorí kedykoľvek, pokiaľ sa na ceste vyskytne havarijná situácia. Preto je dobré situáciu sledovať a monitorovať. Môžete tak vybrať správnu trasu a vyhnúť sa nechcenému čakaniu.

Nezabudnite na povinné súčasti cestovania do zahraničia ako je poistenie auta

V prípade cesty do zahraničia je potrebné si skontrolovať všetky základné doklady a samozrejme aj poistenie auta. Čo sa týka poistenia – povinné je PZP, ale môžete si na cesty vybaviť aj havarijné poistenie, ktoré Vám zabezpečí ešte väčšiu ochranu. Samozrejme sú skvelou alternatívou aj rôzne formy cestovného poistenia, ktoré ochránia Vaše zdravie a zaručia bezpečnosť pred rizikom.

Okrem kontroly poistenia si skontrolujte všetky potrebné doklady a taktiež aj ich platnosť, aby ste mali zaručené, že je všetko v poriadku. V rámci plánovania je dobré skontrolovať aj samotné vozidlo, aby bolo pripravené. Týka sa to kontroly pneumatík, povinnej výbavy, či diaľničných známok. Pri plánovaní je potrebné vedieť, ktoré diaľničné známky si musíte zakúpiť, respektíve, ktorými úsekmi platenej cesty budete prechádzať. Pred dlhšou cestou môže byť dobrou alternatívou aj kontrola prostredníctvom servisných služieb.

Medzi povinné doklady na cestu autom patria: občiansky preukaz alebo pas, vodičský preukaz, technický preukaz, diaľničné nálepky v Rakúsku a na Slovensku, nálepky STK a emisnej kontroly, zelená karta (PZP). V prípade, že máte vozidlo požičané musíte mať prehlásenie o požičaní vozidla v angličtine ak nie ste majiteľom – polícia ho totiž od Vás môže požadovať. Všetky tieto doklady sú pre legálne a bezpečné cestovanie nevyhnutné.

Cestovné poistenie

Cestovné poistenie predstavuje rozdiel ako klasické poistenie auta. PZP chráni Vaše vozidlo pri spôsobení škodovej udalosti a havarijné poistenie chráni v takomto prípade aj priamo Vaše vozidlo. Cestovné poistenie sa vzťahuje predovšetkým na zdravotné problémy, ktoré sú spojené s cestovaním. Stačí len zadať kam budete cestovať a kedy a môžete si vybaviť krátkodobé cestovné poistenie. To pokrýva liečbu v zahraničí, úraz, spôsobenie škody tretej strane, stratu batožiny a podobne. Nielen poistenie auta je pre cestovanie dôležité, ale aj poistenie rizika na Vašom zdraví.

 

Zdieľať

Najnovšie videá