• TV Markíza
  • Elektrické radiátory verzus ústredné kúrenie – čo je lepšie?

Elektrické radiátory verzus ústredné kúrenie – čo je lepšie?

Elektrické radiátory verzus ústredné kúrenie – čo je lepšie?

Elektrické radiátory fungujú rovnako ako statické radiátory, ktoré sú súčasťou vášho systému ústredného kúrenia.

Elektrické radiátory fungujú rovnako ako statické radiátory, ktoré sú súčasťou vášho systému ústredného kúrenia. Keď sa voda vo vnútri radiátora zohreje, zohreje sa aj jeho okolie. Horúci vzduch stúpa nahor, čím uvoľňuje miesto chladnejšiemu vzduchu. Ten sa potom ohrieva a rotáciou stúpa. Oplatí sa teda vykurovať celý byt za pomoci ústredného kúrenia alebo by ste mali investovať do prenosného radiátora? Poradíme vám.

Keď je dizajn zároveň funkčný

Dizajnové elektrické radiátory vykúria vašu miestnosť rovnako efektívne ako váš systém ústredného kúrenia. Ich hlavnou výhodou je, že nie sú súčasťou žiadneho väčšieho systému. To znamená, že sa menej kazia, a preto budú potrebovať menšiu údržbu – nehrozí vám žiadne tečenie, vyvažovanie ani preplachovanie. Jednoducho radiátor zapojíte do zástrčky, a keď ho už nepotrebujete, tak ho odpojíte. Náklady na inštaláciu elektrického radiátora sú omnoho nižšie ako náklady na inštaláciu systému ústredného kúrenia alebo rozšírenie systému do novej miestnosti či záhradnej kancelárie – teda vlastne žiadne. Kam ho postavíte, tam bude, a za pomoci praktických koliesok ho môžete veľmi jednoducho premiestňovať z jednej izby do druhej podľa vašej aktuálnej potreby.

Elektrické radiátory túto zimu oceníte

Elektrické radiátory sú dobré pre miestnosti, kde potrebujete extra teplo, avšak nechcete kvôli jednej izbe vykurovať za pomoci ústredného kúrenia všetky ostatné miestnosti. Je skvelým riešením do kúpeľne, domácej kancelárie, ale tiež si ho môžete zapnúť v obývačke si večernom pozeraní filmu. Hoci prevádzkové náklady na elektrický radiátor môžu byť vyššie ako náklady na radiátor pripojený k ústrednému kúreniu, náklady a nepríjemnosti spojené s rozšírením systému alebo vykurovaním celého bytu môžu výrazne prevýšiť dodatočné prevádzkové náklady.

Elektrické radiátory vykurujú iba miestnosť, v ktorej sa nachádzajú, zatiaľ čo pri systéme ústredného kúrenia sa určité množstvo energie míňa aj vtedy, keď horúca voda prechádza potrubím v stenách domu. Centrálny termostat, ktorý riadi teplotu vášho ústredného kúrenia, môže byť vhodný pre jednu miestnosť, v ktorej je namontovaný, ale môže prehrievať alebo nedostatočne vykurovať iné miestnosti v závislosti od ich veľkosti a využitia. Tam dochádza k obrovským únikom tepla – a bohužiaľ aj vašich peňazí.

Vykurovanie celého bytu alebo domu

Využívanie elektrických radiátorov na kompletné vykurovanie vášho bytu alebo domu má svoje výhody i nevýhody. Výhodou určite je, že môžete naprogramovať každý jednotlivý radiátor tak, aby vyhovoval využitiu danej miestnosti. Nemusíte teda robiť kompromisy pri vykurovaní celého priestoru rovnakou rýchlosťou tak, ako je to potrebné pri ústrednom kúrení. V obytných priestoroch môžete mať príjemnú teplotu vtedy, keď sa v nich zdržiavate, a radiátory v spálňach možno naprogramovať, aby sa zapínali oveľa neskôr a pri nižšej teplote, prípadne až hodinu predtým, ako sa chystáte ísť spať.

Najnovšie videá