Ako vybrať kotol s dôrazom na ekológiu

Ako vybrať kotol s dôrazom na ekológiu
Zdroj: OPOP Shutterstock

Drahé energie spôsobujú, že sa majitelia domácností budú vracať ku kúreniu tuhým palivom.

Drahé energie spôsobujú, že sa majitelia domácností budú vracať ku kúreniu tuhým palivom. Tohtoročnú zimu sa tak na vidieku môže horšie dýchať. Pritom moderné kotly na biomasu spĺňajú tie najprísnejšie emisné limity a na ovzdušie nemajú negatívny dopad.

Kvalita vzduchu sa v zimných mesiacoch pravidelne zhoršuje. Môžu za to inverzia a horšie rozptylové podmienky, keď prídu silné mrazy a bezvetrie. Ďalšie znečistenie spôsobujú splodiny z automobilov a nečistoty, ktoré stúpajú z komínov.

Vykurovacia sezóna je už tu!

Práve vykurovanie rodinných domov hrá na vidieku počas zimy dôležitú úlohu. Treba vybrať vhodné palivo, kotol správne nastaviť a dodržiavať predpísanú obsluhu aj v prípade kachlí a krbov.

Situáciu často zhoršujú konštrukčne zastaralé, nevyhovujúce spaľovacie zdroje a kúrenie nevhodným či dokonca zakázaným palivom (odpad alebo plast). Vyššie emisie však môžu vznikať aj pri používaní nedostatočne suchého dreva, ktorého vlhkosť nestihla klesnúť pod 20 %.

Zlepšenie vďaka covidu

Počas roka 2021 bola kvalita ovzdušia podľa viacerých hydrometeorologických ústavov veľmi priaznivá. Na dobrých podmienkach malo podiel aj počasie a paradoxne aj epidémia Covid-19, ktorá utlmila priemyselné podniky a dopravu.

Na druhej strane trávili ľudia viac času doma, a tým pádom viac kúrili. Väčšia intenzita vykurovania tak zvyšovala emisie na rôznych miestach podľa toho, ako zodpovedne pristupovali domácnosti k vykurovaniu v kachliach, krboch a kotloch na pevné palivo.

Emisie pod kontrolou

Aký kotol na pevné palivo vybrať, aby mal minimálny negatívny dopad na životné prostredie? Môžete sa rozhodnúť pre kotly spaľujúce biomasu, teda hlavne drevo a drevené pelety. Ide o obnoviteľné zdroje energie, ktoré majú nulovú uhlíkovú stopu.

FOTO:  OPOP Shutterstock

Navyše všetky súčasne vyrábané kotly spĺňajú požiadavku takzvaného ekodizajnu, ktorý stanovuje prísne ekologické podmienky Európskej únie.

Zároveň sledujte zaradenie do emisnej triedy. Maximálne ekologickú prevádzku, ktorá eliminuje látky ovplyvňujúce ovzdušie, majú kotly s označením 5. emisnej triedy. „Nové kotly majú okrem bezpečného používania s minimom emisií mnoho ďalších výhod. Vďaka vysokej účinnosti cez 90 % spotrebujú menej paliva, a pritom lepšie kúria,“ vysvetľuje Ing. Roman Boczek z českej firmy OPOP, ktorá sa výrobe kotlov na tuhé palivo venuje viac než 60 rokov.

Drevo je klasika

Kotly na drevo zaručujú dlhodobú ekonomickú prevádzku vďaka dostupnej cene paliva. OPOP v svojich splyňovacích kotloch využíva odťahový ventilátor, ktorý automaticky reguluje výkon a zaisťuje efektívnejšie spaľovanie. Riadiaca jednotka ovláda celý proces spaľovania a ďalšie elektronické komponenty. Prehľadný displej umožňuje jednoduché nastavenie a parametre kúrenia sa dajú sledovať aj na diaľku pomocou aplikácie v mobilnom telefóne.

Aby bolo možné spaľovať veľké kusy dreva bez nutnosti častého prikladania, je kotol vybavený veľkou násypnou šachtou. Pre správnu prevádzku kotla a uznanie záruky musí kotol fungovať s akumulačnou nádobou, ktorá predlžuje interval prikladania paliva a aj náklady na vykurovanie sú nižšie. Inštalácia akumulačnej nádrže je podmienkou aj na získanie dotácie na výmenu starého kotla.

S peletami je to bez práce

Ak chcete využívať teplo dreva, ale pritom si užívať vyšší komfort, pozrite si ponuku automatických kotlov na pelety. Drevené piliny lisované do tvaru malých valčekov sa vyznačujú vysokou výhrevnosťou. Na rozdiel od klátikov a polien sú okamžite z výroby pripravené na jednoduché nasypanie do násypky kotla na peletky.

FOTO:  OPOP Shutterstock

Navyše, len čo naplníte násypku, máte na niekoľko dní hotovo. „Automatický peletový kotol funguje takmer bezobslužne. Sám dokáže rozkúriť oheň a potom plynule dopravuje palivo na rošt horáka,“ vysvetľuje Ing. Roman Boczek, ako funguje peletový kotol Biopel. „Kontroluje a udržuje nastavenú teplotu, ktorú môže majiteľ ľubovoľne meniť v aplikácii na telefóne alebo na displeji kotla,“ dodáva.

Na Slovensku sa vyrábajú pelety z lokálnych zdrojov na niekoľkých miestach a väčšina z nich spĺňa najprísnejšie podmienky kvality ENplus A1.

Zdieľať

Najnovšie videá