• TV Markíza
  • O´Sullivan, Robertson či niekto iný? Začal sa Snooker Masters 2023

O´Sullivan, Robertson či niekto iný? Začal sa Snooker Masters 2023

O´Sullivan, Robertson či niekto iný? Začal sa Snooker Masters 2023

Prvými zápasmi začal jeden z najprestížnejších snookerových turnajov Snooker Masters 2023 za účasti TOP hráčov svetového rebríčka.

Nechýbajú hviezdy ako Neil Robertson, ktorý je na turnaji nasadený ako číslo jedna, aktuálna svetová jednotka a úradujúci majster sveta Ronnie O´Sullivan, nasadený ako číslo 2 či štvornásobný svetový šampión Mark Selby, do pavúka nasadený ako trojka.

Fanúšikovia snookeru veľmi dobre vedia, že Snooker Masters je po majstrovstvách sveta druhý najlukratívnejší turnaj, čo sa týka finančných prémií. Tento rok si hráči rozdelia celkovo 725 000 libier, z čoho víťazovi pripadne 250 000 libier a porazenému finalistovi rovných 100 000 libier. Zároveň však patrí medzi takzvané nebodované turnaje. To znamená, že hráči si na svoje konto nepripíšu body do rankingu.

Snooker Masters 2023 (oficiálne podľa hlavného sponzora 2023 Cazoo Masters) sa koná v svetoznámom londýnskom zábavnom a športovom stredisku Alexandra Palace od 8. – 15. 1. 2023. Jednotlivé kolá sa hrajú na maximálne 11 frameov, finále na maximálne 19.

Turnaj, ktorý píše už 49. kapitolu

Snooker Masters vkročil už do svojej 49. edície. Na turnaj je pozvaných 16 najvyššie umiestnených hráčov svetového rebríčka. Organizuje sa od roku 1975 a spoločne s Majstrovstvami Veľkej Británie a Majstrovstvami sveta patrí do takzvaného „Triple Crown“ seriálu. Jedná sa o tri najprestížnejšie a historicky najhodnotnejšie snookerové turnaje.

Prvým z trojice spomínaných turnajov v sezóne 2022/2023 boli Majstrovstvá Veľkej Británie, ktoré sa uskutočnili v novembri 2022 v Anglicku. Víťazom sa stal prvýkrát v kariére Mark Allen zo Severného Írska, ktorý vo finále porazil Číňana Dinga Junhuia.

V roku 2022 vyhral Snooker Masters Austrálčan Neil Robertson, na ktorého nestačil vo finálovom zápase Angličan Barry Hawkins. V aktuálnom ročníku mu žreb ako nenasadenému hráčovi prisúdil do prvého kola turnajovú päťku, Marka Allena.

Rekordérom v počte titulov na tomto turnaji je hrajúca legenda Ronnie O´Sullivan. Snooker Masters vyhral doteraz sedemkrát z celkovo trinástich finálových účastí. Zaujímavosťou je, že rovnaký počet titulov má aj z Majstrovstiev Veľkej Británie, vďaka čomu rovnako vedie tabuľku v počte celkových víťazstiev. A aby toho nebolo málo, O´Sullivan je tiež 7-násobným svetovým šampiónom.

TOP favoritov je hneď niekoľko

Podľa stávkových kancelárií je najväčším ašpirantom na celkové víťazstvo aktuálna svetová jednotka a úradujúci svetový šampión, skúsený 47-ročný Angličan Ronnie O´Sullivan. V kariére doteraz vyhral 89 turnajov (39 hlavných bodovaných, 3 vedľajšie bodované a 37 nebodovaných) a po neúspešných Majstrovstvách Veľkej Británie sa o svoj okrúhly titul bude snažiť práve na Snooker Masters 2023. Na turnaji je síce nasadený ako číslo 2, jednotka však nepripadla Nailovi Robertsonovi na základe svetového rankingu, ale vďaka jeho minuloročnému víťazstvu na tomto prestížnom turnaji.

Neil Robertson, ktorý vo februári oslávi 42. narodeniny, je v rankingu aktuálnou svetovou štvorkou. Reprezentuje Austráliu a v doterajšej kariére dokázal vyhrať 38 turnajov. Na svojom konte má jeden titul majstra sveta z roku 2010, trikrát vyhral Majstrovstvá Veľkej Británie a dvakrát Masters.

Aktuálnou svetovou aj turnajovou trojkou je Mark Selby. Na svojom konte má 37 titulov z profesionálnych turnajov, ten posledný z roku 2022, v ktorom tiumfoval na English Open. Rok predtým získal svoj 4. titul majstra sveta. Trikrát triumfoval na Snooker Masters. Pred začiatkom Snooker Masters 2023 bol na jeho celkové víťazstvo na ifortuna.sk vypísaný kurz 9:1. Nižší mali len traja hráči. Vyššie spomínaní O´Sullivan a Robertson a Judd Trump.

Posledný menovaný je na aktuálnom turnaji nasadenou štvorkou, vo svetovou rankingu je však dvojkou. Tento ešte len 33-ročný Angličan má pred sebou veľmi sľubnú kariéru. Avšak aj jeho doterajšie výsledky vzbudzujú rešpekt. Nazbieral v nej totiž už 34 titulov z profi turnajov, z toho až 23 z hlavných bodovaných turnajov. Je majstrom sveta z roku 2019, pričom na ceste k druhému titulu ho minulý rok zastavil až vo finále O´Sullivan. V roku 2019 sa mu podarilo vyhrať tiež Snooker Masters, kde vo finále zdolal O´Sullivana.

Tip pre vás: Ak si snookerové zápasy radi spestrujete stávkovaním, uvádzame poradie najväčších favoritov na víťazstvo podľa kurzov vypísaných pred začiatkom turnaja na ifortuna.sk. V zátvorke za menom je ich nasadenie na turnaji:

1. R. O´Sullivan (nasadený ako č.2)

2. N. Robertson (1)

3. J. Trump (4)

4. M. Selby (3)

5. M. Allen (5)

6. K. Wilson (8)

7. J. Higgins (6)

8. M. Williams (7)

Hazardné hry predstavujú riziko vysokých finančných strát a vzniku závislosti. Zákaz hrania hazardných hier osobám mladším ako 18 rokov.

Najnovšie videá