Lesná zver na jeseň na cestách

Lesná zver na jeseň na cestách

Zrážka s divou zverou spôsobuje mnoho dopravných nehôd. Dá sa jej vyhnúť? Čo robiť v prípade zrážky s lesnou zverou?

Jeseň je krásnym ročným obdobím, no je znbáma aj ako hlavný čas pre aktívnu zver. Stretnutie s lesnou zverou počas jazdy na ceste môže byť nebezpečné. Zvieratá si často nájdu cestu z lesa na diaľnice a obytné ulice a postavia sa do cesty pohybujúcim sa vozidlám. Aj keď sú zvieratá v určitých obdobiach roka aktívnejšie, na cestách môžu predstavovať nebezpečenstvo po celý rok.

Ako sa vyhnúť zrážke s lesnou zverou

Najefektívnejším spôsobom, ako sa vyhnúť zrážke so zverou, je spomaliť a dodržiavať povolenú rýchlosť. Doprajte si viac času na zabrzdenie, ak vám do cesty vbehne zviera, najmä ak jazdíte v oblastiach s vysokou populáciou jeleňov a srniek. Venujte pozornosť značkám prekračovania voľne žijúcich živočíchov. Sú umiestnené v oblastiach, ktoré sú známe zrážkami s lesnou zverou.

Ďalším účinným spôsobom, ako sa vyhnúť zrážke s lesnou zverou, je neustále sledovať cestu. V noci hľadajte žiariace oči zvierat v diaľke. Zapojte svojich pasažierov, aby vám pomohli sledovať divokú zver na ceste alebo v jej blízkosti. Štyri oči sú lepšie ako dve.

Buďte v najvyššom strehu za súmraku a úsvitu, keď sú mnohé zvieratá najaktívnejšie. Jelene sú najaktívnejšie medzi 18. a 21. hodinou. V tomto období tiež zvykneme byť za volantom najviac ospalí a menej ostražití.

Všimnite si aj ročné obdobia. Jelene sú najaktívnejšie počas obdobia rozmnožovania na jeseň od októbra do začiatku januára. Jar je čas, keď je v pohybe aj väčšina rodín voľne žijúcich živočíchov so svojimi mláďatami.

Udržujte bezpečnú vzdialenosť medzi vami a autom pred vami, aby ste predišli zbytočným nehodám. Ak vodič náhle zabrzdí kvôli zvieraťu na ceste, nebudete môcť včas zareagovať.

Ak zviera stojí na ceste alebo v jej blízkosti, skúste zablikať svetlami alebo trúbiť v krátkych sériách. To tiež pomôže upozorniť ostatných vodičov, aby spomalili alebo zastavili.

Keď zbadáte jedného jeleňa prechádzať cez cestu, ďalší bude pravdepodobne hneď za ním. Spomaľte a dávajte si pozor na ostatných, ktorí sedia vo vašom vozidle.

Čo robiť v prípade zrážky s lesnou zverou

Po zrážke je potrebné zabezpečiť miesto nehody. Zapnite výstražné svetlá a umiestnite výstražný trojuholník v dostatočnej vzdialenosti za vozidlom. Je vhodné informovať aj políciu, ktorá ďalej informuje aj poľovnícke združenie v okolí. Ak zviera ešte žije a opustíte miesto nehody, porušujete zákon na ochranu zvierat. Poľovnícke združenie prevezme telo zraneného alebo uhynutého zvieraťa. Ak zviera po nehode samo utečie, je rovnako potrebné o tom informovať, pretože môže byť v šoku a môže bolestivo uhynúť.

V žiadnom prípade sa zvieraťa nedotýkajte. Mohlo by prepadnúť panike a ublížiť vám. Okrem toho existuje riziko, že zviera trpí besnotou alebo inými chorobami. Zo zákona je zakázané brať zviera so sebou.

Je dôležité hlásiť kolízie s väčšími zvieratami, aby správcovia diaľnic mohli identifikovať oblasti, kde sú kolízie s divou zverou časté, a podniknúť kroky na zníženie rizík v týchto oblastiach.

Aké poistenie pokryje škodu na vašom aute, ak zrazíte zviera?

Zrážka s lesnou zverou môže na vašom aute spôsobiť veľké škody. Preto si pozorne prečítajte poistnú zmluvu, ktorá aktuálne pokrýva vozidlo, aby ste zistili, aké poistenie auta máte. Ak máte havarijné poistenie, tento typ poistky hradí škody na vlastnom vozidle v prípade nehody so zvieraťom.

Existuje aj ďalšia možnosť poistenia pri nehode s lesnou zverou. Povinné zmluvné poistenie ponúka pripoistenie stretu so zverou. Niektoré poisťovne ponúkajú toto pripoistenie k povinnému zmluvnému poisteniu zadarmo, aj keď vo väčšine prípadov ide o dodatočný poplatok.

 

Najnovšie videá