Zisťovanie neplodnosti u páru. Viete, čo vás čaká?

Zisťovanie neplodnosti u páru. Viete, čo vás čaká?
Zdroj: PR článok

Zdravotné poistenie zohráva dôležitú úlohu nielen pri diagnostike neplodnosti, ale aj pri umelom oplodnení, ktoré je pre mnohé páry šancou mať potomka.

Štatistiky sú neúprosné. Počet párov, ktoré majú ťažkosti s počatím, narastá. Podľa Svetovej zdravotníckej organizácie je neplodnosť celosvetový zdravotný problém. Pričom je charakterizovaná ako “ochorenie mužského alebo ženského reprodukčného systému, definované neschopnosťou otehotnieť po dvanástich a viac mesiacoch pravidelného nechráneného pohlavného styku”.

Keďže s neplodnosťou sa celosvetovo pasuje až pätnásť percent párov v reprodukčnom veku, predstavuje výzvu aj pre zdravotnícky systém a zdravotné poistenie. Zisťovanie miery plodnosti je postupný proces, v rámci ktorého sa pátra po príčine a tá sa následne lieči.

Čo môže za neplodnosť a čo s tým?

Neplodnosť u žien môže byť spôsobená, napríklad geneticky podmienenými alebo hormonálnymi príčinami, chronickými zápalmi, endometriózou, imunologickými faktormi, užívaním určitých liekov či ochoreniami štítnej žľazy.

Čo sa týka mužov, príčina býva ukrytá v narušenej spermiogenéze, nedostatočnej produkcii mužských pohlavných hormónov alebo pri infekcii.

Významnú rolu pri narastajúcom trende neplodnosti zohrávajú, okrem iného, chronický stres a rýchle životné tempo, nadmerná konzumácia priemyselne spracovaných potravín, nadváha, obezita, nedostatok pohybu. Vplyv na plodnosť majú aj environmentálne faktory, ako znečistené prostredie či pesticídy, fajčenie, príjem alkoholu a množstvo iných, napríklad vyšší vek.

Mnohé z týchto faktorov, ktoré sa môžu podieľať na neplodnosti, majú páry vo svojich rukách. Zdravý životný štýl, pozostávajúci zo zdravej, pestrej a vyváženej stravy, kvalitného pitného režimu, pravidelnej pohybovej aktivity, dostatočného spánku a schopnosti zvládať stres, neraz dokážu divy. Avšak faktom je, že ich implementácia do života vyžaduje vystúpenie z komfortnej zóny, energiu a čas.

Ak sa pár rozhodne riešiť problémy s počatím dieťaťa, zisťovanie príčin patrí do rúk odborníkov a odborníčok, pričom väčšinu bežných diagnostických úkonov hradí zdravotná poisťovňa.

Zisťovanie neplodnosti párov je zdĺhavý proces

Ak sa žene nedarí otehotnieť, jej kroky vedú najprv ku gynekologičke či gynekológovi. Prvá návšteva je zvyčajne o rozhovore s pacientkou a bežných gynekologických vyšetreniach, ako onkocytológia z krčka maternice, ultrazvuk, zisťovanie prípadných infekcií, odbery krvi zamerané na hormonálny profil či zisťovanie sexuálne prenosných ochorení. Pomôcť môžu aj tzv. prefuky vaječníkov.

V prípade, že sa nenájde príčina u ženy, je nutné vyšetriť aj muža. Medzi základné vyšetrenia patrí napríklad spermiogram, testy zamerané na zistenie kvality spermií, urologické vyšetrenie a ďalšie.

Na základe výsledkov môže byť dvojica odoslaná do centra asistovanej reprodukcie, kde sa využívajú rôzne postupy vedúce k počatiu. U mužov ide zväčša o medikamentóznu liečbu, užívanie doplnkov výživy a úpravu životného štýlu. U ženy je dôležité sledovať ovuláciu, využívaná je aj hormonálna stimulácia alebo vnútromaternicová inseminácia.

Samozrejme, neraz poslednou možnosťou pre páry je umelé oplodnenie.

Zdravotné poistenie a príspevok na umelé oplodnenie

Umelé oplodnenie je finančne náročnou záležitosťou. Avšak v nejednom prípade je to jediná možnosť, ako priviesť na svet vlastné dieťa. Aj preto je každá finančná pomoc vítaná.

Nie ste poistenkami a poistencami Union zdravotnej poisťovne a chcete podstúpiť umelé oplodnenie? Zmena zdravotnej poisťovne sa vám vyplatí, pretože Union zdravotná poisťovňa poskytuje príspevok až do výšky 1 200 eur na vyšetrenia a výkony, ktoré sú potrebné na liečbu neplodnosti metódami asistovanej reprodukcie.

 

Zdieľať

Najnovšie videá