• TV Markíza
  • Päť rád pre všetkých, ktorí si idú splniť sen o vlastnom dome

Päť rád pre všetkých, ktorí si idú splniť sen o vlastnom dome

Päť rád pre všetkých, ktorí si idú splniť sen o vlastnom dome

Rodinný dom je pre mnohých snom.

Aspoň čo sa vlastného bývania týka. Ak ste sa tento sen rozhodli premeniť na skutočnosť a chcete si postaviť (alebo nechať si postaviť) vlastný rodinný dom, máme pre vás niekoľko rád, ktoré vám môžu pomôcť k tomu, aby bol váš nový dom skutočne ideálnym bývaním.

Nehľadajte neexistujúci pozemok

Začneme pri výbere pozemku. Ak teda už pozemkom nedisponujete, pôjde totižto o prvý krok na ceste k vášmu novému domu. To môže byť zložitejšia úloha, než sa na prvý pohľad zdá a nie výlučne kvôli cenám pozemkov.

Keďže záujem o pozemky rastie, nájsť naozaj dokonalý môže byť problém. Nesnažte sa preto nájsť pozemok bez jedinej chybičky, inak by ste hľadali donekonečna. Ak nájdete pozemok, ktorý sa vám pozdáva, ale má nejakú chybu, skúste sa zamyslieť nad tým, či je možné ju nejakým spôsobom „odstrániť“. Ak napríklad pozemok nemá možnosť napojenia na kanalizačný systém, nemusíte sa ho vzdať. Riešenie v tomto prípade predstavujú kvalitné žumpy Bratislava.

Veci, ktoré nemôžete neskôr zmeniť, si dôkladne premyslite

Prejdime k typu vášho nového domu. Snívate o bungalove, poschodovom dome, či dokonca o podkrovnom bývaní? Keďže ide o vec, ktorú nezmeníte, dobre zvážte všetky pre a proti a všetky „úskalia“ konkrétnych typov domov.

Ak napríklad chcete, aby mal váš nový dom aj podkrovné izby, dobre si naštudujte odporúčania ohľadom plochy, ktorú zaberú strešné okná. Môže byť totižto lákavé osadiť do takejto izby veľké strešné okná, ktoré vám poskytnú úžasný výhľad, ale ľahko to môžete prehnať a z vašej podkrovnej izby neplánovane urobiť (cez leto) skleník kvôli tomu, že cez strešné okná preniká do interiéru viac slnečných lúčov ako pri bežných oknách. O to je v takomto prípade dôležitejšie kvalitné tienenie, napríklad v podobe účinných roliet pre strešné okná.

Využite priestor, ktorý vám dá len rodinný dom

Jednou z vecí, na ktoré by ste sa pri stavbe rodinného domu mali zamerať, je dôkladné využitie priestoru, ktorý vám rodinný dom môže ponúknuť. V rodinnom dome nemusíte mať preplnené miestnosti ako v malom byte.

V rodinnom dome môžete mať samostatný priestor pre rôzne veci. Môžete mať napríklad priestrannú špajzu pre vaše potraviny, ešte priestrannejší šatník pre vaše obľúbené pánske tričká a ďalšie oblečenie, či samostatnú miestnosť, v ktorej si zriadite pracovňu. Možností je veľa.

Nevynechajte garáž

Ďalšia rada znie: nezabudnite na vaše auto. Keď už ste sa rozhodli pre stavbu domu, počítajte aj s garážou. V prvom rade získate permanentné parkovacie miesto pre vaše auto. Garáž poskytne vášmu autu ochranu pred vonkajšími vplyvmi, čo prispeje k tomu, že vám auto dlhšie vydrží.

Zároveň však môže byť dostatočne priestranná garáž aj miestom, kde môžete naviac skladovať napríklad bicykle, či rôzne náradie a nástroje, napríklad praktické aku skrutkovače, či kosačku na trávu. A samozrejme, všetky ďalšie veci, ktoré nechcete mať priamo v dome.

Doprajte si maximálny komfort

A rada na záver? Popri zameraní sa na praktickosť a účelovosť nezabudnite aj na komfort. Veď ide o váš domov a doma sa v prvom rade musíte cítiť komfortne a pohodlne bez ohľadu na to, či v obývačke sledujete film, alebo popíjate kvalitné víno na vašej terase.

Takže ak vám to rozpočet dovolí, doprajte si napríklad pohodlnú a priestrannú sedaciu súpravu do obývačky, spravte si komfortné sedenie na terase, či si kúpte extra veľkú posteľ do spálne. A všetko ostatné, čo spraví váš nový dom naozaj komfortným miestom pre život.

Najnovšie videá