Novinárska cena 2022 putuje aj do Markízy, získali ju Gabriela Kajtárová a Martin Prôčka za reláciu Hoax týždňa

Novinárska cena 2022 putuje aj do Markízy, získali ju Gabriela Kajtárová a Martin Prôčka za reláciu Hoax týždňa
Zdroj: TV Markíza

Odborná porota ocenila, že tento publicistický formát spojil kvalitu aj zrozumiteľnosť, najmä so zásahom na diváka, ktorý je zraniteľný konšpiráciami, hoaxmi či ruskou propagandou.

Víťazi 19. ročníka Novinárskej ceny sú známi, výsledky prestížnej súťaže žurnalistickej práce za rok 2022 v stredu 3. mája 2023 na slávnostnom evente v Bratislave zverejnila Nadácia otvorenej spoločnosti. Cenu si prevzali aj redaktori televízie Markíza, v kategórii Inovatívna online žurnalistika zvíťazili Gabriela Kajtárová a Martin Prôčka za reláciu Hoax týždňa, ktorú vysielal spravodajský portál TVNOVINY.sk a v skrátenej podobe sa objavoval aj ako súčasť hlavnej večernej spravodajskej relácie Televízne noviny.

Odborná porota v zložení Richard Kollár, Jozef Šlerka a Štefan Frimmer v tejto kategórii posudzovala a hodnotila inovatívnosť rozprávania príbehov, bodovali hlavne práce, ktorých zvolená forma nepatrí k tým, ktoré sa pre danú tému využívajú bežne. V prípade víťaznej relácie Hoax týždňa porota ocenila, že zvolený publicistický formát začlenený do hlavného spravodajského programu spojil kvalitu aj zrozumiteľnosť, najmä so zásahom na diváka, ktorý je zraniteľný konšpiráciami, hoaxmi či ruskou propagandou.

„Minulý rok som vyhrala Novinársku cenu s reportážami o ľuďoch, ktorí zomierajú na covidových oddeleniach, tento rok s reláciou o propagande a dezinformáciách a do budúceho ročníka súťaže plánujem prihlásiť príspevky z vojny na Ukrajine. Pevne verím, že v ten ďalší rok to už budú menej smutné príbehy,“ povedala ocenená redaktorka Gabriela Kajtárová.

„Myslím si, že je dôležité neustále upozorňovať na dezinformácie v slovenskom verejnom priestore. Preto ma teší, že odborná porota ocenila naše snaženie a prácu. Cítim zodpovednosť za moje výsledky najmä preto, že pracujem v tíme najlepších slovenských televíznych novinárov a novinárok,“ dodal k zisku Novinárskej ceny redaktor Martin Prôčka.

„Je to vždy úžasný pocit zadosťučinenia, keď sa naša práca takýmto spôsobom dočká ocenenia. Gratulujem Gabike a Martinovi k zaslúženému zisku Novinárskej ceny, ďakujem aj Michalovi Kovačičovi za úspešné rozbehnutie projektu Hoax týždňa a celému tímu, ktorý sa na ňom podieľal,“ uzavrel Henrich Krejča, riaditeľ Centra spravodajstva a publicistiky TV Markíza.

TV Markíza získala v rámci Novinárskej ceny 2022 aj dve nominácie v kategórii Audiovizuálna žurnalistika - reportáž, konkrétne redaktorka Denisa Czibulka za reportáž Omamy chudoba a redaktor Michal Hečko za sériu reportáží z vojnou zmietanej Ukrajiny – V ostreľovanom Kyjeve, S obrancami mesta a Útoky na civilné ciele.

Zdieľať

Najnovšie videá